Budowa ogrodu zimowego. Samodzielnie czy z profesjonalną firmą?

Decydując się na ogród zimowy, szklaną werandę lub przeszklony taras staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie – zarówno dla nas, jak i dla naszego portfela. Bierzemy pod uwagę wszystkie nasze potrzeby oraz wymagania i szukamy firmy, która pomoże nam wcielić pomysł w życie. Część osób stara się zaoszczędzić decydując się na samodzielną budowę ogrodu zimowego. Zamawia wtedy gotową konstrukcję i samodzielnie, według instrukcji, stara się ją zamontować przy swoim domu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Choć wydaje się, że jest bardzo praktyczne i o wiele tańsze, to w rzeczywistości przy tym rozwiązaniu czeka na nas wiele pułapek. Budowa ogrodu zimowego – samodzielnie czy z profesjonalną firmą? Dziś postaramy się pomóc odpowiedzieć Wam na to pytanie i przekonać do naszej racji.

Samodzielna budowa ogrodu zimowego – czy to możliwe?

Ogród zimowy jak najbardziej możecie wykonać samodzielnie. Kontaktujemy się wtedy z firmami, które są odpowiedzialne za przygotowanie konstrukcji. Wspólnie odbywa się planowanie, firma przygotowuje dla nas konstrukcję oraz instrukcję, a my samodzielnie montujemy ją w swoim ogrodzie. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Często okazuje się, że nie znając dobrze specyfikacji tego rodzaju budowy nie wzięliśmy pod uwagę wiele czynników, które okazują się bardzo istotne. Firma zajmująca się produkcją konstrukcji nie ma obowiązku pomagać nam przy budowie. Jej zadaniem jest wyłącznie przygotowanie poszczególnych części i ewentualnie dostarczenie ich. Tak więc pierwszym najważniejszym punktem, który przemawia przeciwko samodzielnej budowie jest fakt, że podczas montowania może wyjść wiele nieprzewidzianych kwestii. Firmy, które zajmują się budową ogrodu zimowego na wymiar mogą od razu zareagować i dostosować się do problemu, który się pojawił.

Ogród zimowy, szklana weranda – czy warto współpracować z profesjonalną firmą?

Najlepiej jeśli będziemy współpracować z profesjonalną firmą na każdym etapie budowy ogrodu zimowego – od zaprojektowania aż po montaż. Dobrej jakości ogród zimowy, szklana weranda, czy przeszklony taras musi być zaprojektowany i wykonany zgodnie z prawem budowlanym. Musi być bezpieczny w użytkowaniu i estetyczny. Decydując się na budowę ogrodu zimowego traktujmy go jako inwestycję. Taki element ma podnosić wartość całego budynku. Warto więc, żeby był wykonany profesjonalnie i fachowo.

Błędy popełniane podczas budowy ogrodu zimowego

Samodzielny montaż gotowej konstrukcji niesie ze sobą ryzyko popełnienia wielu błędów. Gdy firma zajmuje się także montażem konstrukcji i projektuje ogród zimowy na wymiar, przewiduje wiele okoliczności, których mogą nie dostrzec osoby niezajmujące się zawodowo budową i montażem takich konstrukcji. Poniżej znajdziesz najważniejsze błędy, które często popełniają osoby bez doświadczenia.

  1. Łączenie fundamentu, na którym oparta jest cała konstrukcja bezpośrednio z domem – częstym błędem jest brak dylatacji, czyli ok. 2-cm szczeliny wypełnionej elastycznym materiałem.
  2. Mocowanie profili konstrukcyjnego ogrodu zimowego do warstwy ociepleniowej domu – należy przymocować je bezpośrednio do ścian budynku. Błędem jest łączenie konstrukcji z ociepleniem.
  3. Brak obróbek blacharskich, które wykonuje się na styku dachu ogrodu ze ścianą domu – robi się to po to, by zapobiec przeciekaniu wody do wnętrza.
  4. Brak izolacji. To bardzo ważny punkt. Elementy drewniane konstrukcji nie mogą się stykać bezpośrednio z betonem czy gruntem.
  5. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, która chroni wnętrze ogrodu zimowego przed przegrzaniem i gromadzeniem się wilgoci.
  6. Wykonywanie ogrodu zimowego w okolicy drzew.
  7. Brak kratek odwadniających.

To najpopularniejsze błędy, które pojawiają się przy samodzielnej budowie ogrodu zimowego. Jest ich o wiele więcej, te jednak występują najczęściej. Gdy ogród jest budowany na wymiar przez profesjonalną firmę, to masz pewność, że zostanie wykonany fachowo. Profesjonalne firmy potrafią przewidzieć każdą przeszkodę i odpowiednio zareagować.

Przeczytaj także:

Zadaszenie tarasu a prawo budowlane