Jak dopasować kształt oranżerii do architektury domu?

Jak dopasować kształt oranżerii do architektury domu?

W powszechnym wyobrażeniu oranżeria to szklana weranda, na której uprawiamy wielobarwne rośliny. Tak naprawdę ten rodzaj pomieszczenia można jednak urządzić również w innych częściach domu. Niezależnie od tego, czy będzie ono rodzajem nowoczesnego ogrodu zimowego, czy też sezonowym tarasem z zadaszeniem z poliwęglanu, nie pozostanie obojętne dla ostatecznego wyglądu bryły budynku, dlatego musi być do niej odpowiednio dopasowane. Wyjaśniamy, jaki kształt może przyjąć oranżeria i podpowiadamy, jak dobrać jej styl do architektury domu.

 

Jak wybrać kształt oranżerii? Ogród zimowy na planie prostokąta z jednospadowym dachem

To najpopularniejsza, bo pasująca praktycznie do każdego domu, forma oranżerii, która doskonale sprawdza się zarówno w sezonie, jak i w charakterze całorocznego ogrodu zimowego. Najlepiej prezentuje się, gdy jest dobudowana do dłuższej ściany budynku, gdyż umożliwia to zachowanie optymalnych proporcji całej bryły. Ogród zimowy o tym kształcie można zaplanować jeszcze na etapie budowy domu, uzyskać poprzez szklaną zabudowę już istniejącego tarasu, a nawet zaaranżować na jego przedłużeniu. Może ona także stanowić kontynuację salonu czy jadalni wyposażoną w osobny dach albo stać się oryginalnym łącznikiem pomiędzy domem a wolnostojącą szklaną altaną. Takie zadaszenie tarasu jest jedną z najczęściej wybieranych form oranżerii.

Oranżeria w dwóch segmentach, z dwuspadowym dachem

Drugi typ oranżerii przybiera postać zabudowanego tarasu o dwóch osobnych segmentach. Wznosi się go z reguły przy płaskiej szczytowej ścianie niewielkich domów o prostej, ascetycznej architekturze. Poza funkcją użytkową, uatrakcyjnia ona oszczędne w formie budynki i to zarówno te o nowoczesnym designie, jak i te utrzymane w stylu retro. Większa część takiej oranżerii jest zazwyczaj wykorzystywana jako pokój wypoczynkowy, zaś mniejsza służy za zimowy ogródek z ozdobną roślinnością. Rzadziej staje się dołączonym do pokoju gabinetem bądź małą jadalnią z widokiem na zieleń działki.

Oranżeria zespolona z patio

Rzadziej spotykane, ale nie mniej atrakcyjne wizualnie są oranżerie zaaranżowane na patio uformowanym przez skrzydła domu. Stanowią one oryginalne zamknięcie przestrzeni, w której spotykają się dwie ściany budynku i mogą stać się ulubionym miejscem spotkań wszystkich domowników. Z uwagi na ulokowanie takiej oranżerii w samym sercu domu musi być ona jednak przystosowana do użytku całorocznego, tj. posiadać niezbędną termoizolację. W przeciwnym razie przyczyni się do wychładzania i zawilgacania budynku.

Oranżeria w narożniku domu

Szklane ściany oranżerii mogą posłużyć do zabudowania wklęsłego bądź obudowania wysuniętego narożnika domu. W pierwszym przypadku projekt domknie i uatrakcyjni wolną przestrzeń między dwiema ścianami budynku, tworząc przeszklony kącik doskonały na przykład do czytania książek lub pracy w domowym biurze. W drugim przyjmie formę altany okalającej dom z dwóch stron, dzięki czemu umożliwi obserwowanie oddalonych od siebie sfer ogrodu z jednego punktu. Co więcej, narożna oranżeria sprawi, że dom będzie bardziej przestronny i wypełni się przyjemnym, dziennym światłem niezależnym od aktualnej pory roku.

Mini oranżeria z płaskim dachem przedłużająca strefę wypoczynkową

Ten typ oranżerii spotyka się prawie wyłącznie w nowoczesnych, okazałych willach z pokojami o loftowym charakterze. Są one rodzajem przedłużenia domowej strefy relaksu i mają za zadanie przede wszystkim doświetlenie pomieszczeń, do których przylegają. Tworzy się je poprzez wysunięcie oszklonej części o płaskim, również szklanym, sklepieniu poza obrys pozostałych ścian budynku. Tego typu mni oranżerie o gładkich, wielkoformatowych szybach często widuje się przy budynkach utrzymanych w stylu skandynawskim. W naszej rodzimej zabudowie preferowane są natomiast przeszklenia podzielone wyrazistymi szprosami o białym bądź szarym odcieniu.

Ogród zimowy w formie altany z dachem piramidowym

Ostatni typ oranżerii charakteryzuje się chyba największą finezją. Mimo to, dziś decyduje się na niego coraz mniej osób. Dzieje się tak, ponieważ nawiązuje on do tradycyjnej architektury romantycznych letnich rezydencji, sielskich domków z kamienia czy dawnych uzdrowisk. O wyjątkowym klimacie decyduje przede wszystkim piramidowy (rzadziej parasolowy) kształt dachu oranżerii, częstokroć zwieńczony dekoracyjną wieżyczką z okienkami. Całości dopełniają grube, białe lub beżowe szprosy oraz gęsto obsadzone otoczenie. Taka oranżeria często jest aranżowana na kawowy kącik, przeznaczony do popołudniowych spotkań przy pączkach i filiżance espresso. Prezentuje się pięknie w otoczeniu żywopłotu, wysokich drzew, przytulających się do jej szyb krzewów o rozłożystych gałęziach i kolorowych kwiatów w glinianych donicach, stojących bezpośrednio przy ściankach. Świetnie komponuje się ponadto z przystrzyżonym trawnikiem i brukowaną ścieżką, która wiedzie od altanki wprost w rozsłonecznioną zieleń ogrodu.

Mamy nadzieję, że już wiesz jak wybrać kształt oranżerii lub ogrodu zimowego, by najlepiej pasował do stylu architektonicznego twojego domu. Jeśli wciąż masz wątpliwości – nasi specjaliści pomogą dobrać optymalny kształt.

Przeczytaj także:

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – jak prawidłowo przeprowadzić jego montaż?