Strona Główna » Jak ogrzać ogród zimowy? Rozpatrujemy najtańsze i najbardziej efektywne metody!
Nowoczesny ogród zimowy to domowy azyl, łączący w sobie funkcje pomieszczenia mieszkalnego i tarasu. Często jest planowany już na etapie tworzenia projektu domu, ale można również dodać go później, zadaszając i zabudowując szklanymi ścianami otwarty taras. Trzeba wówczas zatroszczyć się o dodatkowe ogrzewanie dla nowej wypoczynkowej przestrzeni. W przeciwnym razie domownicy nie będą mogli korzystać z jej uroków w chłodnych miesiącach roku. Przedstawiamy trzy najtańsze i najbardziej efektywne sposoby jak ogrzać ogród zimowy!
Każde z prezentowanych rozwiązań ma oczywiście określone zalety oraz wady. Wybór konkretnej metody zawsze zależy zatem od decyzji inwestora. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zadanie to wcale nie jest łatwe. Dlatego też i w tym zakresie wszyscy nasi klienci mogą liczyć na szeroko zakrojone doradztwo techniczne oraz kompleksowe wsparcie. Wykonamy projekt, a także niezbędne kalkulacje. Zadbamy o to, aby ogrzewanie ogrodu zimowego było wydajne i ekonomiczne. Zapraszamy do kontaktu oraz do zapoznania się ze szczegółami oferty!
Jeżeli dotąd nie miałeś okazji zagospodarowywać pomieszczenia o szklanych ścianach, możesz zakładać, że ogrzejesz swój ogród zimowy, montując w nim tradycyjną instalację. Nie jest to jednak dobry pomysł zarówno ze względów ekonomicznych, jak i estetycznych. Działanie zwykłych grzejników opiera się bowiem na cyrkulacji gorącego powietrza, które przy zimnych przeszkleniach ulegałoby szybkiemu wychładzaniu. Pociągnęłoby to za sobą wysokie koszty, a rezultaty i tak byłyby niezadowalające. Co gorsza, takie grzejniki musiałyby być przymocowane do ściany i zajmować sporo miejsca. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że naruszałoby to nowoczesny styl naszej oranżerii. Jakie alternatywy w tym zakresie oferują producenci systemów grzewczych? Najnowsze rozwiązania dotyczące sposobów ogrzewania ogrodów zimowych znajdziesz poniżej.
Elektryczne promienniki ciepła to świetny sposób na szybkie ogrzanie wyznaczonego miejsca czy osoby. Zapewniają one natychmiastowo odczuwalne ciepło o optymalnej temperaturze, ponieważ nie ogrzewają powietrza, lecz konkretne obiekty, ludzi czy zwierzęta, znajdujące się w ich zasięgu. Dzięki temu nie trzeba czekać do momentu ogrzania się całego pomieszczenia, by poczuć roztaczaną przez nie, przyjemną aurę. Wystarczy wejść do oranżerii i włączyć promiennik za pomocą pilota. Od tego momentu możemy z przyjemnością spędzać w niej czas. Promienie emitowane przez urządzenie sięgają kilku metrów i są podobne do tych słonecznych, bez szkodliwego promieniowania UV. Korzystanie z tej formy ogrzewania jest zatem zdrowe i bezpieczne, co w kontekście częstego przebywania w ogrodzie zimowym ma niebagatelne znaczenie.
Kolejną zaletą promienników podczerwieni jest fakt, że ich zamontowanie nie wymaga przeprowadzania remontu. Mogą być zawieszone praktycznie wszędzie – na ścianie, statywie, balustradzie, a nawet pod sufitem. Wystarczy, że urządzenie będzie mieć dostęp do prądu.
Decydując się na promienniki podczerwieni należy jednak pamiętać, że urządzenia te nie sprawdzą się w ogrzewaniu pomieszczenia przez całą dobę. Ich przeznaczeniem jest raczej doraźne podnoszenie komfortu cieplnego przebywających w nim domowników. Jeśli więc zależy Ci dodatkowo na utrzymaniu stałej dodatniej temperatury w ogrodzie zimowym, zastosuj je w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym bądź kanałowym.
Nasza firma oferuje swoim klientom różnorodne lampy grzewcze, o których przeczytasz więcej na naszej stronie poświęconej werandom: https://shadowxl.com/oferta/werandy/
Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na stworzenie funkcjonalnej bazy grzewczej w ogrodzie zimowym. Ponieważ ogrzewa ono pomieszczenie na zasadzie promieniowania, ciepło rozchodzi się równomiernie nad powierzchnią całej podłogi. Uzyskiwana w ten sposób wysoka bezwładność cieplna pozwala utrzymać temperaturę w oranżerii na stałym poziomie, tym bardziej, że podłoga stygnie bardzo powoli. Należy jednak pamiętać, że zamontowanie takiego ogrzewania wymaga gruntownego remontu, dlatego najlepiej zdecydować się na nie już na etapie projektowania pomieszczenia. Jeżeli chodzi o ogrody zimowe – a w szczególności te, które mają być wykorzystywane przez cały rok – to ogrzewanie podłogowe najczęściej postrzegane jest w kategoriach rozwiązania optymalnego. Pomimo że koszty montażu są w tym przypadku dość wysokie, to wydajność oraz niezawodność całej instalacji z pewnością wyczerpią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Eksperci spierają się co do tego, czy takie ogrzewanie jest efektywne w okresie zimowym, przy minusowych temperaturach. Trzeba jednak nadmienić, że zależy to w dużym stopniu od tego, jaki typ technologii wybierzemy i z jaką instalacją zechcemy ją połączyć. Ogrzewanie podłogowe wykonuje się bowiem w trzech systemach: wodnym, elektrycznym i powietrznym. Praktyka pokazuje, że przy obecnych technologiach opłaca się wybrać pierwsze z nich, jako, że może być ono połączone z innymi urządzeniami grzewczymi. Inwestycja w system podpodłogowych rurek, w których krąży gorąca woda, zestawiony na przykład z pompą ciepła i fotowoltaiką (z której pozyskamy energię na pracę owej pompy), sprawi, że będziemy mogli ogrzewać oranżerię bez jakichkolwiek ograniczeń. Po latach zainwestowane pieniądze wrócą zaś do naszych portfeli.
Trzecią metodą nowoczesnego ogrzewania ogrodu zimowego jest system kanałowy, montowany głównie przy przeszkleniach. Działa on na zasadzie kurtyny cieplnej, wypływającej z kratki podłogowej o estetycznym wykończeniu. Wydmuchiwane przez szpary, ciepłe powietrze osusza szkło, chroniąc je przed parowaniem i tworzy w pomieszczeniu odseparowane strefy cieplne. Dzięki temu sprawdza się zwłaszcza w przestrzeniach o wydzielonych miejscach, na przykład na siłownię, jadalnię czy salon wypoczynkowy. W okresie zimowym ten rodzaj ogrzewania może pomóc w utrzymaniu niskiej, lecz jednakowej temperatury w oranżerii.
Niestety ogrzewanie kanałowe nie jest zbyt wydajne. Jeśli więc chcemy korzystać z naszego szklanego salonu w komfortowy sposób, warto połączyć je z zastosowaniem promienników podczerwieni. Ponadto, trzeba też pamiętać, że instalacja ukryta pod podłużnymi szparami w podłodze nastręcza problemów przy sprzątaniu i łatwo może ulec uszkodzeniu, na przykład w wyniku zalania napojem ze stłuczonego kubka.
Optymalny system grzewczy to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów funkcjonalnego ogrodu zimowego. Oranżeria bez ogrzewania i wentylacji będzie przyczyniać się do dużych strat cieplnych i zatrzymywać w domu wilgoć. Zanim więc zdecydujesz się na budowę szklanego pomieszczenia, upewnij się, że możesz sobie pozwolić na jednoczesną inwestycję w preferowany typ ogrzewania.
Przeczytaj także: