Jak prawidłowo czyścić ogród zimowy?

Ogród zimowy to niewątpliwie magiczne miejsce. Kiedy wszystko wokół jest pokryte białą warstwą śniegu lub tonie w deszczu, Ty możesz spokojnie delektować się kawą w pięknym otoczeniu. Ogród zimowy ma właściwie same zalety – możesz przechowywać w nim rośliny ogrodowe, które nie lubią niskich, zimowych temperatur, może być przedłużeniem salonu, jadalnią, miejscem relaksu i spotkań ze znajomymi. Jednak, żeby można się było nim jak najdłużej cieszyć, należy odpowiednio o niego zadbać. Jak prawidłowo czyścić ogród zimowy? Mamy dla Was kilka wskazówek!

Jak prawidłowo czyścić ogród zimowy?

Cały urok ogrodu zimowego tkwi w tym, że możemy przebywając w ciepłym pomieszczeniu, przez szyby obserwować otaczającą nas naturę – zieleń ogrodu, niebo. To idealne miejsce na odpoczynek. Warto więc o niego zadbać, żeby smugi, kurz, czy inne zanieczyszczenia na szybach nie odebrały nam całej radości korzystania z tego miejsca.

Jak często myć ogród zimowy?

Ogród zimowy należy dokładnie konserwować 2-3 razy w roku. Na pewno idealnym momentem jest jesień. Nie czekaj jednak dopiero na tę porę roku, staraj się regularnie czyścić swój ogród zimowy, wtedy prace porządkowe będą mniej uciążliwe. Podczas gruntownych porządków, pamiętaj o każdym elemencie konstrukcji. 

Jak prawidłowo czyścić ogród zimowy?

Zanim przejdziemy do omówienia sposobów czyszczenia ogrodu zimowego, musimy wspomnieć o tym, żeby każde porządki poprzedzało dokładnie przygotowanie się. Najważniejsze, to bezpieczeństwo. Poproś kogoś o asekurację i upewnij się, że Twoja drabina jest sprawna i bezpieczna. Jeżeli posiadasz dach z ruchomą markizą, przed rozpoczęciem konserwacji, bezwzględnie odłącz urządzenie od źródła zasilania. 

Mycie szyb

Jak czyścić ogród zimowy mycie szyb

Szyby polecamy Wam myć tak często, jak tego potrzebują. Oczywiście, kochamy odpoczywać w naszym zimowym ogrodzie, ale żeby w pełni cieszyć się jego urokami, należy zadbać o to, żeby szyby były zawsze czyste. Jak prawidłowo czyścić ogród zimowy i jego oszklenie? Zacznij od usunięcia z całej konstrukcji, z szyb i rynien drobnych liści, puchu opadającego z drzew, owadów i innych tego rodzaju zanieczyszczeń. Do mycia oszklenia najlepiej wykorzystać spryskiwacz z płynem, gąbki, ściągaczkę i ręczniki papierowe lub ściereczki z mikrofibry. Czyszczenie szyb w zimowym ogrodzie możesz przeprowadzić z drabiną lub zaopatrz się w specjalne myjki z drążkami teleskopowymi. Dobrze, żeby każdy fragment został dokładnie umyty. Jeżeli chcesz ułatwić sobie sprzątanie, możesz poszukać specjalnych myjek do czyszczenia okien. Znajdź sprzęt najwyższej jakości, żeby nie porysować szyb. Czyszczenie bocznego oszklenia ogrodu zimowego odbywa się właściwie tak, jak mycie każdego większego okna. Używaj delikatnych detergentów i postaraj się nie zostawiać smug. Przy gruntownej konserwacji, zacznij od mycia zadaszenia.

Ogród zimowy – jak myć zadaszenie?

Jak myć zadaszenie ogrodu zimowego

Konserwacja zadaszenia ogrodu zimowego nie jest tak trudna, jak mogłoby Ci się wydawać. Warto na początek podzielić swoje prace na 3 etapy: mycie rynny, ramy, dachu i dopiero przystąpić do działania. Rynna to taki element, który wymaga regularności i stałego utrzymywania w czystości. Jeżeli mieszkasz w okolicy drzew, czy lasu, to pamiętaj o systematycznym usuwaniu liści, gałązek i innych tego rodzaju zabrudzeń. W ten sposób zapobiegniesz zatkaniu rynny. Lepiej dbać o nią na bieżąco niż później się martwić. 

Czyszczenie ogrodu zimowego – rama dachu

Ramę dachu zazwyczaj z powodzeniem umyjesz zwykłą ściereczką i letnią wodą. To najmniej problematyczny element całej konstrukcji. Zazwyczaj łatwo się myje i nie potrzebuje wiele uwagi. Takie czyszczenie zadaszenia, w tym ramy warto robić 2-3 razy w roku, chyba że widzisz częstszą potrzebę. Przy prawidłowej konserwacji, ogród zimowy przez długie lata będzie się bardzo dobrze prezentował.

Dach ogrodu zimowego – jak prawidłowo czyścić?

Dach w ogrodzie zimowym może być szklany lub wykonany z poliwęglanu – to najczęściej spotykane rozwiązania. Różne kształty dachu oraz konieczność pracy na wysokości sprawiają, że czyszczenie dachu może sprawiać pewne trudności, ale jeżeli już odpowiednio się przygotujesz, powinno pójść ci sprawnie i szybko! Najłatwiej mają posiadacze szklanego zadaszenia. Nie wymaga on dużego nakładu pracy, ponieważ wszelki brud i kurz spływa właściwie z wodą samoistnie. Jeżeli jednak zabrudzenia są silniejsze, to będą potrzebować dodatkowej pracy. Szklane powierzchnie dachu myj tak, jak inne szyby. Uważaj, żeby nie zrobić smug. Zazwyczaj wystarczy tylko dodatkowe, dokładne przepłukanie szklanego dachu wodą. Może się zdarzyć, że na dachu pojawią się mchy lub inne zielone osady, użyj wtedy miękkiej gąbki lub ściereczki i wody z mydłem.

Konserwacja dachu z poliwęglanu w ogrodzie zimowym

konserwacja dachu z poliwęglanu

Dachy z poliwęglanu będą wymagać trochę więcej uwagi. Szczególnie popularne są dachy z  poliwęglanu komorowego koloru mlecznego lub transparentnego. Zazwyczaj są formowane w kształt łuku lub montowane pod pewnym kątem. Te, których powierzchnia jest skonstruowana pod kątem ma możliwość samooczyszczania podczas opadów deszczu. Mimo to, oba rodzaje dachu muszą być przynajmniej 2-3 razy w roku dokładnie wyczyszczone. Najlepiej robić to za pomocą delikatnych środków myjących i miękkiej gąbki lub ściereczki z mikrofibry, najlepiej na teleskopowej rączce. Pamiętaj, żeby nie stać i nie chodzić po takim dachu. Nie polecamy narzędzi ostro wykończonych, twardych lub tworzyw ściernych, gdyż mogą zrobić rysy i przyczynić się do szybszego zużycia materiałów. Do czyszczenia dachu z poliwęglanu można użyć zwykłego, delikatnego płynu do mycia szyb. Dobrze sprawdzi się wąż ogrodowy. Zacznij od spłukania dachu samą wodą, następnie, jeżeli jest potrzeba użyj ściereczki i delikatnego detergentu. Nie stosuj produktów silnie alkaicznych ani rozpuszczalników, takich jak aceton, benzen czy alkohol. Mogą one naruszyć ochronną powłokę dachu. Na koniec ponownie spłucz zadaszenie czystą wodą z kranu i pozostaw do wyschnięcia.

Profile w konstrukcji ogrodów zimowych – jak czyścić?

Większość ogrodów zimowych, a właściwie ich konstrukcji jest wykonywana z profili aluminiowych. Warto je czyścić używając do tego środków przeznaczonych do anodowanych i lakierowanych profili aluminiowych. Elementy drewniane należy oczyszczać i zabezpieczać wyłącznie środkami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna.

Otwierane elementy ogrodu zimowego

sdzyby przesuwne jak myć

Większość konstrukcji ogrodów zimowych posiada również otwierane elementy. Podczas czyszczenia należy pamiętać, żeby dokładnie wyczyścić ich uszczelki i okucia. Uszczelki najpierw dokładnie przetrzyj je ściereczką, żeby usunąć brud i kurz, a następnie przetrzyj środkiem na bazie silikonu lub wazeliną techniczną. Okucia możesz zabezpieczyć specjalnym olejem, a do zamków wpuścić środek zapobiegający zamarzaniu. Te czynności wystarczy, że wykonasz tylko sezonowo, podczas gruntownych porządków.

Jakich detergentów użyć, żeby prawidłowo czyścić ogród zimowy?

Tak, jak już wspominaliśmy w artykule, polecamy delikatne detergenty. Nie muszą być przeznaczone wyłącznie do mycia ogrodu zimowego. Raczej będą to zwykłe detergenty np. do czyszczenia okien. Do mycia elementów zadaszenia świetnie sprawdzi się sama woda z mydłem. Ważne, żeby mydło było o naturalnym PH, żeby nie uszkodzić lakieru dachu. Podczas mycia dachu możesz do wody dodać odrobinę octu czyszczącego. Na wszelki wypadek radzimy jednak zapytać o to dostawcę, ponieważ ocet może być nieodpowiedni dla niektórych pokryć dachowych. Większej uwagi wymagają zielone osady. Jeżeli pojawiły się na dachu ogrodu zimowego, użyj specjalnego zmywacza do zielonych osadów. Przy tego rodzaju zanieczyszczeniach nie czekaj do sezonowej konserwacji. Najlepiej regularnie je usuwać, żeby uniknąć problemu z ich usunięciem.

Prawidłowe czyszczenie ogrodu zimowego

Jeżeli czytasz ten artykuł, to na pewno zastanawiasz się, jak prawidłowo czyścić ogród zimowy. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać i na pewno znaczna część z nas potrafiłaby to zrobić samodzielnie. Jest to natomiast czasochłonne i wymaga sporo uwagi i przygotowania (pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!). Czasami więc warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy mają niezbędny sprzęt i środki czyszczące zapewniające sprawne i bezpieczne czyszczenie ogrodu zimowego. Jeżeli jednak czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, nasze rady powinny Ci w tym skutecznie pomóc.

Więcej na temat konserwacji zadaszenia:

Konserwacja zadaszenia tarasu

szklana zabudowa tarasu w Rybniku