Strona Główna » Jak przygotować ogród zimowy na jesień i zimę?
Ogród zimowy to idealne miejsce, by odpocząć po długim i ciężkim dniu. To także doskonały pomysł na miłe rozpoczęcie poranka, zwłaszcza w weekend, gdy nigdzie nam się nie spieszy. Jak przygotować ogród zimowy na jesień i zimę tak, żeby można było z przyjemnością oddawać się relaksowi także w chłodniejszej części roku? Jakie rośliny warto wnieść do ogrodu zimowego, by spokojnie mogły doczekać cieplejszych dni, a my ten jesienno-zimowy okres mogli przeżyć w przyjemnym, zielonym otoczeniu? Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki, dzięki którym Twój ogród zimowy stanie się ulubioną częścią domu również jesienią i zimą!
Jesień i zima to okres, w którym wolny czas spędzamy zazwyczaj w domach. Przy ciepłym kominku, pod kocem, oddajemy się lekturze ulubionych książek, sięgamy po ciekawe propozycje filmowe. A co, gdyby o tej porze roku postawić na relaks bliżej natury? Od tego właśnie są całoroczne ogrody zimowe! Jeśli chcemy, by ogród zimowy pełnił też swoją relaksacyjną funkcję jesienią i zimą, musimy postawić na odpowiednie ogrzewanie. Jeśli o to nie zadbamy, to niestety nie uda nam się cieszyć tą częścią domu podczas chłodniejszej połowy roku. O tym jak ogrzać ogród zimowy pisaliśmy tutaj:
https://shadowxl.com/jak-ogrzac-ogrod-zimowy-rozpatrujemy-najtansze-i-najbardziej-efektywne-metody/
Ogród zimowy to miejsce, które nie wymaga częstych generalnych porządków, ale warto na nie postawić 2-3 razy w roku. Idealnym momentem jest właśnie początek jesieni. Takie porządki pozwolą nam przygotować ogród zimowy na jesień i zimę. Zanim na dobre rozpocznie się sezon jesienno-zimowy, przygotuj swój ogród zimowy: zacznij od umycia zadaszenia, następnie profili oraz szyb. Nie musimy pewnie Wam przypominać, że szyby należy myć, gdy tego potrzebują. Pozostałość konstrukcji, tak jak wspominaliśmy, można czyścić 2-3 razy w roku. Najlepiej przed zakończeniem i rozpoczęciem kolejnych sezonów. Po lecie, warto przygotować ogród zimowy na jesień i zimę dokonując takich właśnie generalnych porządków.
Jak prawidłowo czyścić ogród zimowy: https://shadowxl.com/jak-prawidlowo-czyscic-ogrod-zimowy/
Zanim rozpocznie się sezon jesienno-zimowy warto się zastanowić, w jaki sposób chcemy zaaranżować ogród zimowy, co chcemy w nim robić. Dla jednym to będzie miejsce na wspólne spożywanie posiłków z rodziną, dla innych może być przestrzenią do odpoczynku przed światem, zaszycia się z ulubioną książką w wygodnym fotelu. Zastanów się, czego oczekujesz od tego miejsca i jakie otoczenie w pełni Cię usatysfakcjonuje. Później pomyśl, czy potrzebujesz nowych sprzętów, dodatków. Z doświadczenia wiemy, że miło jest o każdej porze roku nieco inaczej zaaranżować ogród zimowy. Jesienią i zimą postaw na przytulne dodatki, tekstylia w jesienne kolory lub zimowe wzory. Do tego dekoracje adekwatne do wybranej pory roku i dużo ciepłych koców na zimę. A co sprawi, że spędzanie czasu w ogrodzie zimowym będzie jeszcze przyjemniejsze? Zieleń – dużo zieleni i roślin.
Niektóre rośliny, które do tej pory – wiosną i latem – świetnie dawały sobie radę na zewnątrz, na okres jesienno-zimowy należy schować do pomieszczeń przed nadejściem mrozu. Ogród zimowy to idealne miejsce na przechowanie takich roślin. Nie tylko pomożemy im przetrwać jesienno-zimowe przymrozki, ale będą też miłym urozmaiceniem w przestrzeni ogrodu zimowego. Do pomieszczenia należy zabrać wszystkie rośliny wrażliwe na niską temperaturę. Pamiętaj, żeby zrobić to zanim nadejdą pierwsze chłody. Do takich roślin należą m.in. oleander, agapant, agawy, fuksje, wawrzyny, rośliny cytrusowe, palmy, ołowniki. Jeśli masz takie rośliny na zewnątrz – przed domem lub na balkonie, koniecznie przenieś je do swojego ogrodu zimowego.
Nie wystarczy jednak samo wniesienie roślin do wnętrza. Ogród zimowy to Twój azyl i strefa domowego relaksu. Zadbaj więc o to, żeby rośliny dobrze się prezentowały. Na pewno zdajesz też sobie sprawę z tego, że rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia oraz pomagają utrzymać we wnętrzach optymalną wilgotność powietrza. Dlatego posiadanie roślin w ogrodzie zimowym to również korzyść dla Twojego zdrowia i samopoczucia.
Rośliny w ogrodzie zimowym najlepiej będą się czuły w pokojowej temperaturze – nie za wysokiej, nie za niskiej. Uważaj, żeby ich nie przegrzać. W ogrodzie zimowym konieczne też są otwory wentylacyjne. Na szczęście wentylacja to obowiązkowy element całorocznych ogrodów zimowych. Zimą słońce jest o wiele mniej intensywne niż latem, ale również zdarzają się mocno słoneczne dni. Gdy słońce operuje zbyt mocno, ochroń rośliny przed jego działaniem. W słoneczne dni nawadniaj rośliny częściej, a w dni pochmurne dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w pojemniku jest sucha. Po tym, jak wniesiesz rośliny do ogrodu zimowego, możesz skrócić ich pędy o ok. ⅓ długości. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu pędów i liści – pozwoli to na jak najwcześniejsze wykrycie chorób, które mogą zaatakować tak przechowywane rośliny.
Całoroczny ogród zimowy to prawdziwy azyl i domowa oaza. Zadbaj o to, żeby także jesienią i zimą można było przyjemnie spędzać w nim czas. Wiesz już, jak przygotować ogród zimowy na jesień i zimę. Pozostaje więc nam życzyć przyjemnego, całorocznego odpoczynku!