Jak przygotować taras na jesień i zimę?

Większość tarasów w domach jednorodzinnych to sezonowe strefy relaksu. Gdy więc nastaje schyłek lata, gwałtownie pustoszeją, a gwarne popołudnia przy grillu w roześmianym gronie przyjaciół i bliskich stają się dla ich właścicieli jedynie wspomnieniem. Nie oznacza to niestety, że opuszczone tarasy zaczekają na ponowne nadejście ciepłych miesięcy w niezmienionym stanie. Niskie temperatury, silny wiatr i gwałtowne opady deszczu czy śniegu mogą zniszczyć pozostawione na nich meble, uszkodzić posadzkę, a nawet naruszyć ich strukturę. Zanim więc zaczniesz celebrować jesień i ulokujesz się na dobre w salonie przed kominkiem, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie szklanej werandy bądź zadaszonego tarasu. Zrobisz to w kilku łatwych krokach! W naszym poradniku odpowiadamy, jak przygotować taras na jesień i zimę.

Jak przygotować taras na jesień i zimę
fot. ShadowXL

Jak przygotować taras na jesień i zimę – schowaj ruchome sprzęty i dekoracje

Jeśli Twój taras nie jest zabudowany albo posiada tylko zadaszenie w postaci markizy, pergoli z bluszczem czy dachu z poliwęglanu, zacznij przygotowania do jesieni od zabezpieczenia ruchomych sprzętów, takich jak krzesła, leżaki i stoły, a także lampiony, ozdobne konewki, rzeźby i lekkie doniczki, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. W sytuacji, gdy dysponujesz dodatkową suchą przestrzenią (na strychu lub w przydomowym składziku), przenieś do niej największe gabarytowo przedmioty, tj. leżaki, krzesła i stoliki, układając je tak, by nie odgniotły się ani nie porysowały w trakcie przechowywania. Najlepiej okryj je też tkaniną (na przykład starymi kapami i prześcieradłami), by zapobiec osiadaniu kurzu oraz przesiąkaniu mebli dusznym zapachem schowka.

Jeśli natomiast w domu brakuje miejsca na składowanie ogrodowych sprzętów, owiń je szczelnie folią i przechowaj złożone jeden na drugim w wewnętrznym kącie tarasu. Pamiętaj jednak, że bezpiecznie możesz owijać tylko meble z rattanu, technorattanu lub metalu. Drewno pracuje i musi oddychać, dlatego foliowy futerał nie wchodzi przy nim w grę.

Osłoń kwiaty i krzewy

W podobny sposób należy zatroszczyć się o tarasową minioranżerię. Wrażliwe na zimo rośliny najlepiej przenieść do domu, wybierając dla nich dobrze oświetlone stanowiska. Drzewka posadzone w dużych donicach i bardziej odporne krzewy w skrzynkach wystarczy okryć chochołami ze słomy albo specjalnymi kapturkami z materiału. Warto też zasilić je dodatkowo nawozem bogatym w potas. W przypadku, gdy rośliny ochraniają szklane ściany tarasowej zabudowy, upewnij się zaś po prostu, że w czasie krótkich jesiennych i zimowych dni będą one miały wystarczający dostęp do światła. W razie potrzeby znajdź dla nich lepiej doświetlone stanowiska.

Oczyść i zaimpregnuj nawierzchnię tarasu

Najbardziej narażoną na destrukcyjny wpływ nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, stałą częścią tarasu jest podłoga. Należy zatem poświęcić jej szczególnie dużo uwagi, dostosowując sposób konserwacji do rodzaju materiałów, z jakich została wykonana.

Cały proces rozpoczynamy od gruntownego oczyszczenia nawierzchni z brudu, kurzu, drobnych gałązek i liści. W tym celu warto użyć miotły ze sztywnego włosia, ryżowej szczotki, ewentualnie dmuchawy do liści, która pomoże pozbyć się zanieczyszczeń zaklinowanych w szczelinach desek bądź zagłębieniach fugi. Przy słonecznej pogodzie i względnie wysokiej temperaturze, warto sięgnąć dodatkowo po myjkę ciśnieniową. Tryskający z niej silny strumień wody, w połączeniu z detergentem, pomoże usunąć najtrudniejsze do wywabienia plamy po napojach, kawałkach ciasta czy tłustych potrawach z grilla. Dyszę (standardową, bez rotacyjnej końcówki) należy przy tym prowadzić co najmniej 40 centymetrów ponad powierzchnią podłogi. Czyszcząc drewno lub deskę kompozytową, pamiętaj ponadto, by przesuwać końcówkę myjki zgodnie z kierunkiem ryflowania.

Oczyszczoną i suchą podłogę poddaj odpowiedniej impregnacji. Jeśli Twój taras składa się z betonowych bądź ozdobnych płyt, sprawdź, czy nie są one zawilgocone i pokryte grzybem. Dostrzegłeś pleśń? Usuń ją przy pomocy szczotki i specjalnego preparatu, a następnie zatroszcz się o wykonanie hydroizolacji. Możesz przy tym skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która przeprowadzi tzw. iniekcję krystaliczną. W przypadku, gdy Twoja podłoga jest ułożona z gresu lub ceramiki, wystarczy doczyścić fugi przy użyciu dedykowanej temu szczoteczki, pasty z sody i octu oraz przeciwpleśniowego preparatu, a później zastosować impregnat typu dwa w jednym. Pokryje on płytki delikatną warstwą ochronną, nadając im przy okazji estetyczny połysk.

Jeżeli natomiast posiadasz taras z surowego drewna, potraktuj podłogę impregnatem przeciwko grzybom i insektom, a gdy ta warstwa przeschnie, poddaj go olejowaniu, malując deski wzdłuż naturalnych słojów. Desek kompozytowych nie trzeba olejować. Po zakończonym sezonie warto natomiast usunąć z nich przebarwienia, korzystając z miękkiej szczotki i przeznaczonego do tego celu preparatu. W przeciwnym razie poszarzeją, a ich pierwotny koloryt stanie się w końcu nie do przywrócenia.

Zajrzyj do rynien

Jeżeli słupki w konstrukcji Twojego tarasu nie są zintegrowane z rurami spustowymi, a cały system odprowadzania wody z tarasu czy werandy opiera się na tradycyjnych rynnach, pamiętaj, by sprawdzić ich stan przed nadejściem jesieni, a później regularnie oczyszczać je ręcznie z gromadzących się w środku liści i gałązek. Zyskasz w ten sposób pewność, że deszczówka będzie swobodnie spływać do gruntu i nie zostanie wchłonięta przez nawierzchnię tarasu czy jego drewnianą balustradę.

Zabezpieczenie ulubionej strefy wypoczynku domowników na zimne miesiące roku wymaga samodyscypliny i pewnej dozy wysiłku. Warto jednak dołożyć starań, by zachować taras w niezmienionej formie przez lata, a w efekcie uniknąć przedwczesnych remontów i niepotrzebnych wydatków. Szczególnie, że czas biegnie naprawdę szybko i nim się obejrzysz, taras znów wypełni się promieniami ciepłego słońca, na powrót witając Cię w swoich gościnnych progach.

Przeczytaj także:

Czym najlepiej wyłożyć taras? Rodzaje materiałów i ich optymalne parametry