Jak stworzyć taras w stylu prowansalskim?

Kraina historyczna południowo-wschodniej Francji od lat uwodzi turystów malowniczymi krajobrazami wypełnionymi polami lawendy, ruinami zamków oraz urokliwymi kamiennymi miasteczkami, których mieszkańcy preferują spokój i proste, radosne życie, skupione wokół małych przyjemności. Trudno się dziwić, że wielu z odwiedzających pragnie przenieść zapamiętane obrazy i wyjątkowy klimat Prowansji do własnego domu, by móc na zawołanie przywoływać jej sielską atmosferę. Jeśli i Ty chciałbyś odtworzyć ducha tego regionu, urządzając domową strefę wypoczynkową – przeszklony taras czy ogród zimowy, skorzystaj z poniższych porad, a Twoje aranżacyjne starania obiorą właściwy kierunek!

Taras w stylu prowansalskim to przede wszystkim drewniany podest i ażurowa balustrada

Zabudowa werandy – balkoniki i tarasy w Prowansji często są wykonane z drewna. Najczęściej spotyka się tam konstrukcje z bali i desek wzniesione na niewysokim podeście lub zlokalizowane w podcieniu. Dach tworzy tradycyjna markiza, rzadziej wysunięty okap pokryty łupkiem bądź dachówką. Słupki tarasu łączy zaś finezyjna, ażurowa balustrada (okalająca go w całości lub tylko częściowo), która dodaje budowli lekkości.

Bardzo istotną kwestią jest usytuowanie tarasu względem bryły budynku. Dla zachowania wypoczynkowego charakteru tej części domu powinien on zawsze wychodzić na ogród. Tak, by ustawione na tarasie donice z kwiatami i ziołami stanowiły naturalne przedłużenie zieleni działki, a domownicy mogli z bliska podziwiać przyrodę i relaksować się w jej otoczeniu. Taras może przylegać bezpośrednio do którejś ze ścian lub być zaaranżowany na gruncie, w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Niezależnie od tego, jaką wersję wybierzesz, warto przemyśleć dopasowanie elewacji domu do stylu konstrukcji, gdyż po wzniesieniu tarasu ściana budynku automatycznie stanie się jego tłem. Możesz na przykład rozważyć wykończenie elewacji ozdobnym, cienkowarstwowym tynkiem lub okładziną z drewna oraz wyposażenie okien w tradycyjne okiennice.

taras w stylu prowansalskim
Florian Schmidinger  Unsplash.com

Światło i natura u podstawy

taras w stylu prowansalskim
 Florian Schmidinger  Unsplash.com

Taras w stylu prowansalskim to przede wszystkim jasne kolory i naturalne materiały wykończeniowe. By dobrze go odwzorować warto więc zacząć od posadzki z pobielanego drewna. Idealne będą ryflowane deski sosnowe albo modrzewiowe (z odmiany syberyjskiej), pokryte białym olejem do drewnianych powierzchni. W sytuacji, gdy chcesz obniżyć koszty lub ograniczyć konieczne przyszłe prace konserwacyjne, zabezpieczające podłogę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, możesz jednak wybrać ich tańszą alternatywę – białe deski kompozytowe. Są one wizualnie zbliżone do naturalnego drewna, przyjemne w dotyku i wzbogacone o praktyczne ryflowania, a jednocześnie łatwiejsze w utrzymaniu.

taras w stylu prowansalskim
 fot  Florian Schmidinger – Unsplash.com

Jeśli natomiast nie wyobrażasz sobie, by Twój taras czy balkon emanował aż taką jasnością już od podstawy, pomyśl o betonowych płytach, naturalnym kamieniu lub mrozoodpornym kremowym gresie z chropowatą fakturą. Wybierając jedną z tych opcji, zbudujesz pożądany świetlisty efekt w stonowanej i ciepłej wersji, przywodzącej na myśl pełnię słonecznego lata.

Fantazyjne ażury, secesja i Shabby Chic

Choć na pierwszy rzut oka tarasy w stylu prowansalskim mogą wydawać się minimalistyczne z uwagi na bijącą od nich jasność, wcale takie nie są. Ich przepych ujawniają pełne finezji, ażurowe zdobienia mebli, wykonanych metodą metaloplastyki. Te dekoracyjne elementy są zwykle pełne roślinnych motywów, zwłaszcza wijących się i uformowanych w esy-floresy liściastych gałązek. Krzesełka o oparciach z cienkich prętów czy filigranowe kawowe stoliki są ponadto utrzymane w jasnych, pastelowych odcieniach i artystycznie postarzane w duchu Shabby Chic, za pomocą przecierek z farby bądź patynowania. Dla większego komfortu użytkowania możemy wzbogacić je o miękkie siedziska czy zwykłe poduszki.

taras w stylu prowansalskim
fot. Lindsey Lamont-unsplash.com

Alternatywą dla metalowych mebli są fotele i niskie ławy z wikliny, rattanu lub technorattanu, które również pasują do prowansalskich aranżacji, o ile nadano im odpowiednio jasny odcień.

Drewniane świeczniki, parawany i klatki

By jak najlepiej oddać spokojną atmosferę Prowansji warto pokusić się o udekorowanie tarasu adekwatnymi dodatkami. Mogą to być ażurowe parawany czy przepierzenia z cienkich tkanin, dzielące przestrzeń na małe, intymne kąciki. Świetnie sprawdzą się stylizowane metalowe kinkiety i żyrandole, drewniane świeczniki oraz lampiony pomalowane na pastelowe kolory.

ozdoby w stylu prowansalskim
Julia Kamm  Unsplash.com

Mile widzianym akcentem będzie też wykonana metodą metaloplastyki klatka na ptaki – zawieszona pod sufitem lub postawiona na stoliku. Na podłodze możesz natomiast ustawić ozdobne konewki, dzbany i oczywiście rynienki na zioła lub gliniane donice. Aranżacja tych ostatnich nastręcza szczególnie dużo możliwości. Mieszkańcy Prowansji równie często stawiają je bowiem na małych drewnianych drabinkach, co na etażerkach, skrzynkach czy miniaturowych regałach.

Prowansalska roślinność

Taras w stylu prowansalskim nie istnieje bez odpowiedniej roślinnej oprawy. Pomyśl więc o kąciku z miniaturowym ziołowym ogródkiem, którego zapach zabierze Ciebie i Twoich gości wprost do wakacyjnej krainy słońca. Niech złożą się na niego donice z ziołami, takimi jak: rozmaryn, tymianek, bazylia, mięta i oregano. Dodatkowym atutem takiej minizielarni będzie możliwość wzbogacenia swoich potraw ścinanymi na bieżąco, aromatycznymi gałązkami.

ozdoby w stylu prowansalskim
 Serafima Lazarenko Unsplash.com

Wśród kwiatów nie może rzecz jasna zabraknąć lawendy. Piękną oprawę stworzą jednak również inne królowe ogrodów, jak choćby: hortensje, lewkonie, niezapominajki i dzikie róże. Naturalnego, wiejskiego wyrazu doda całości pnący się swobodnie po ażurowej balustradzie bluszcz oraz poustawiana między kwiatami trawa morska. Najważniejsze, by efekt końcowy był niewymuszony i tchnął naturalnością, każdego dnia napełniając domowników poczuciem harmonii.

Przeczytaj także:

Jak zaaranżować taras w stylu hygge?