Strona Główna » Jak udekorować werandę na Boże Narodzenie efektownie i z klasą?
Już za kilka dni powitamy grudzień, a wraz z nim pierwsze baśniowe kwiaty malowane szronem na szybach i białe pierzynki śniegu na trawniku przed domem. Warto wykorzystać te wyjątkowe okoliczności i roztoczyć wokół swojego domu magiczną aurę, budując atmosferę radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Zrobisz to, montując na werandzie odpowiednio dobrane ozdoby, które przywołają dziecięce marzenia i rozświetlą cały dom. Podpowiadamy, jak stworzyć szykowną i spektakularną dekorację w ogrodzie zimowym, oranżerii czy przeszklonej werandzie!
Moda na przedświąteczne przystrajanie tarasów i ogrodów przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych jeszcze na początku lat 90. Zanim zaczęliśmy upinać – początkowo skromne dekoracje – na swoich balkonach czy werandach, długo podziwialiśmy, jak robią to Amerykanie, oglądając wyprodukowane w Hollywood, bożonarodzeniowe komedie. Szybko doszliśmy wtedy do przekonania, że najpiękniejsze świąteczne spektakle wyczarowują w grudniowe wieczory iluminacje z mrozoodpornych lampek. Ta metoda ozdabiania tarasów i całych domów sprawdza się doskonale do dziś, tym bardziej, że współczesny rynek oferuje niezwykle szeroką gamę świetlnych akcesoriów. Które z nich są warte uwagi?
Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Amanda (@flossy_jane)
Post udostępniony przez Amanda (@flossy_jane)
Dachy tarasów, jak i całych domów, prezentują się najpiękniej otulone sznurami lampek w kształcie sopli, emitujących zimne białe światło. Efektownie skrzą się one w ciemności, budując nastrój, którego nie powstydziłaby się baśniowa Królowa Śniegu. Elewację domu i tarasowe pergole warto przystroić szerokimi świetlnymi kurtynami o stonowanym natężeniu światła. Balustrady i kolumny werandy (opcjonalnie – także ustawione na niej, małe iglaki) owiń klasycznymi sznurami ledowych lampek. Jeśli zdecydujesz się na ozdobienie tylko jednej większej powierzchni lub stworzenie kilku drobnych świetlnych akcentów, możesz zaszaleć z kolorem, na przykład owijając balustradę zielonymi lampkami, imitującymi gałązki choinki czy też omotując dach werandy czerwonym kołnierzykiem, przywodzącym na myśl strój Świętego Mikołaja. W sytuacji, gdy decydujesz się na bogate iluminacje, radzimy postawić na jeden, maksymalnie dwa, nienarzucające się odcienie. Solo pięknie prezentuje się ciepłe białe światło. W parze doskonale uzupełniają się zaś światła niebieskie oraz białe, o zimnej tonacji.
Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez The Outside Living Room (@theoutsidelivingroom)
Post udostępniony przez The Outside Living Room (@theoutsidelivingroom)
Podobna zasada dotyczy wykorzystania świetlnych kształtów. Sznurki lampek imitujących gwiazdy będą wyglądać urokliwie, jeśli owiniemy nimi tylko kolumienki przy wejściu na taras bądź przyprószymy gwiazdkami sam dach werandy, nie tłumiąc jednocześnie ich delikatnego miękkiego światła innymi iluminacjami. Pojedyncze ledowe kształty (takie jak dzwonek, choinka, Mikołaj czy bombka), przyczepione na przyssawkach do okien ogrodu zimowego dodadzą mu świątecznej magii, jeśli nie zostaną dodatkowo okolone sznurkami wielobarwnych świateł. Gotowe figury LED, przystosowane do ustawiania na tarasie czy w ogrodzie przed domem, w stłoczeniu mogą natomiast tworzyć kiczowaty efekt, dlatego lepiej zdecydować się tylko na jedną z nich. Świetliste sanie z reniferami zamontowane przed wejściem zbudują opowieść o Mikołaju, który właśnie zajechał przed nasz dom i zniknął w kominie.
Futurystyczne budynki ze szklanymi ogrodami zimowymi będą wyglądać wspaniale ozdobione w komiksowym stylu pop art. Wystarczy, że użyjesz świetlnych taśm z szerokokątnymi diodami LED, których światło tworzy jednolite barwne smugi. Rozwiń je na elewacji i na ramach okien, a także na bokach pni drzew w ogrodzie i pojedynczych gałęziach, wysuniętych w wybranym kierunku. Taką dekorację możesz uzupełnić świetlnym kształtem – na przykład Mikołajem – w dopasowanym kolorze.
Pamiętaj, że aby uniknąć problemów z montażem świetlnej dekoracji, najlepiej wybierać akcesoria z bezpośrednim podłączeniem do sieci o standardowym napięciu 230 V. Daruj sobie zamawianie lampek z zagranicznych (szczególnie azjatyckich) platform internetowych. Ich moc i końcówki wtyczek mogą okazać się niedostosowane do naszych standardów, przez co narazisz się tylko na niepotrzebne koszty, a w najgorszym wypadku doprowadzisz do zwarcia w instalacji elektrycznej. Nie radzimy też kupować laserowych reflektorów. Wprawdzie potrafią one stworzyć niezwykłe wrażenie, rzucając wiązkę ruchomych światełek na przykład na pojedyncze drzewo w ogrodzie. Jednocześnie jednak są widoczne z dużych odległości i mogą stać się zmorą naszych sąsiadów, a nawet oślepiać kierowców przejeżdżających obok posesji.
Wolisz minimalistyczny styl, daleki od amerykańskiego świątecznego rozbuchania? Zainspiruj się skandynawskim hygge i filozofią zero waste!
Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Ashley Knie (@designsbyashleyknie)
Post udostępniony przez Ashley Knie (@designsbyashleyknie)
Zamiast ledowych lampek, porozstawiaj na balustradach i stoliku tarasu lampiony z naturalnego tworzywa, uzupełnione wkładami z wosku sojowego. Ustaw na tarasie donice z choinkami i udekoruj drzewka drewnianymi bombkami, ozdobami z papieru oraz – opcjonalnie – sznurami lampek typu cotton balls. Zachęć domowników do wspólnego tworzenia wieńców z orzechów włoskich lub łupin po leszczynowych orzechach przyklejanych na gorący klej oraz stroików z uzbieranych w lesie gałązek, ozdabianych szyszkami, laskami cynamonu, anyżowymi gwiazdkami i plasterkami suszonych pomarańczy. Wykorzystaj owoce zimozielonych krzewów, takich jak: ognik, ostrokrzew, irga czy cis i pochowane na strychu wazoniki, szklane butelki o fantazyjnych kształtach albo zwykłe słoiczki po dżemie.
Jednym zdaniem: daj się ponieść wyobraźni i świątecznemu nastrojowi, a stworzysz prawdziwą grudniową ostoję dla wszystkich domowników i gości!
Przeczytaj także: