Jak wybrać najlepsze drewno na taras?

Zainspirowani stylem śródziemnomorskich tarasów i amerykańskich werand widywanych w hollywoodzkich produkcjach, właściciele domów często decydują się na wyłożenie tarasu drewnem. Łatwo zrozumieć ich motywacje – to w końcu jeden z najładniejszych i najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych. Jego dotyk budzi skojarzenia z naturą, jest przyjemny i ciepły, a do tego zachowuje stałą temperaturę, bo drewniane deski nie nagrzewają się od słońca. Niestety jest to jednocześnie kapryśny budulec, ulegający wpływom niekorzystnych warunków atmosferycznych, a co za tym idzie, wymagający odpowiedniego dopasowania i późniejszej impregnacji. Zanim więc zamówisz drewno na podłogę wymarzonej przestrzeni rekreacyjnej na zadaszonym tarasie lub zabudowanej werandzie, sprawdź, jaki gatunek drzew jest najlepiej dostosowany do naszego klimatu i poznaj optymalne parametry desek tarasowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie uniwersalny poradnik jak wybrać drewno na taras.

Jak wybrać najlepsze drewno na taras?

Jak wybrać drewno na taras? Postaw na najlepsze gatunki drewna

Najtrudniejszą decyzją, przed jaką stają przyszli właściciele drewnianych tarasów, jest wybór konkretnego gatunku drewna. Polskie drewno przyciąga korzystną ceną i efektownym wyglądem, o którym przesądza piękny i niepowtarzalny rysunek słojów. Jednocześnie drewno to często okazuje się w praktyce miękkie i nasiąkliwe, przez co z czasem przekształca się w siedlisko inwazyjnych mikroorganizmów, grzybów, a nawet owadów. W rezultacie butwieje i zaczyna się wyginać. Szczególnie narażone na ten rodzaj zniszczeń są deski z olchy i buka, ale nie warto eksperymentować także z tymi, którym przypisuje się średni stopień twardości. Bezpieczniej postawić na „pewniaki” zakonserwowane przy użyciu metod dostosowanych bezpośrednio do ich potrzeb.

Taras w słowiańskim duchu

W klimacie środkowoeuropejskim najlepiej spisze się podłoga z desek sosnowych bądź świerkowych, zaimpregnowanych techniką próżniowo-ciśnieniową. Warte uwagi są również deski dębowe i jesionowe, zabezpieczone specjalnymi olejami lub bejcą. Jeśli natomiast zależy Ci na ciepłej palecie barw utrzymanej w stylistyce vintage, weź pod uwagę modrzew. Pamiętaj jednak, iż wymaga on odpowiedniego przygotowania przed obróbką, gdyż ten rodzaj drewna lubi pokrywać się żywicą.

Niestety nawet najbardziej trwałe polskie drewno sprawdza się głównie w duecie z ochronną kopułą dachu – zadaszeniem z poliwęglanu lub szkła. Planując taras w formie wolnostojącego podestu, zlokalizowanego nieopodal bryły domu, albo strefę wypoczynkową położoną tuż nad basenem czy oczkiem wodnym, bezpieczniej jest wybrać deski z drewna egzotycznego.

Powiew egzotyki na Twoim tarasie

Deski tarasowe z drewna egzotycznego są zdecydowanie bardziej kosztowne od tych z rodzimego tworzywa. W parze z wysoką ceną idzie jednak większa odporność na zużycie, paczenie, ścieranie się i inne uszkodzenia mechaniczne. Wyjątkową wytrzymałość zawdzięczają swej wysokiej twardości, zwartej strukturze oraz dużej ilości garbników i żywic, którymi są przesiąknięte. Wzmiankowane czynniki pozwalają im przetrwać bez impregnacji nawet kilkadziesiąt lat. Mimo to zaleca się regularne olejowanie egzotycznych desek dedykowanymi im, specjalistycznymi preparatami, aby zapobiec szarzeniu drewna, do którego dochodzi podczas jego częstej ekspozycji na deszcz i śnieg.

szyby przesuwne na tarasie

Należy zaznaczyć, że opisane powyżej, niezwykłe właściwości egzotycznego drewna w niesprzyjających okolicznościach potrafią przerodzić się w ich wady. Zdarza się bowiem, iż zawarte w nich naturalne konserwanty są wypłukiwane przez opady na tyle intensywnie, że wywołują korozję i wybarwiają sąsiadujące z nimi tworzywa. Do tego dochodzi jeszcze typowa dla struktury egzotycznych drzew łupliwość, sprawiająca, że nie może być mowy o ich montażu przy użyciu tradycyjnych gwoździ. Jedyną słuszną alternatywę stanowią profesjonalne kleje lub wkręty wpuszczane w nawiercone wcześniej otwory. Jeśli więc skłaniasz się ku zakupowi drewna egzotycznego, rozważ, czy będziesz w stanie zaakceptować te negatywne strony jego specyfiki.

W przeciwieństwie do desek z polskich drzew, drewna egzotycznego nie urozmaicają efektowne rysunki słojów. Ich niekwestionowanym walorem estetycznym jest za to oryginalna i zróżnicowana kolorystyka, przechodząca od rozbielonej żółci, przez odcienie oliwki i burgundu, aż po głębokie brązy.

Najbardziej trwałymi gatunkami drzew egzotycznych są: jatoba, sapele, massaranduba, tek, bangkirai, bilinga, cumaru oraz lapacho (inaczej ipe), którego twardość porównuje się nawet do twardości betonu.

Jak wybrać drewno na taras – poznaj optymalne parametry desek trasowych

Zdaniem ekspertów nawierzchnia tarasu powinna być ułożona z desek o grubości od 19 do 26 milimetrów. Zalecamy jednak skłaniać się ku wyższym wartościom tej skali. Grubsze deski są nie tylko mocniejsze i bardziej odporne na zużycie, ale też wymagają mniejszej ilości legarów potrzebnych do montażu, co pozwala ograniczyć koszty. Długość desek – zależnie od planowanej wielkości tarasu – powinna wynosić od 2 do 5,5 metra, a ich szerokość nie może być mniejsza niż 9 centymetrów ani przekraczać 15 centymetrów. Wilgotność materiałów musi zaś mieścić się w granicach 30%. Na koniec warto zwrócić uwagę na przekrój desek, ponieważ sposób, w jaki są wyprofilowane zadecyduje o tym, czy po ich montażu wkręty pozostaną widoczne, czy zakryte.

Układając podłogę tarasu z egzotycznego drewna, postaw na deski z ryflami, tj. wykonanymi mechanicznie podłużnymi żłobieniami. Unikniesz w ten sposób gromadzenia się wody na tarasie i upewnisz się, że Twoi domownicy czy goście będą poruszać się po bezpiecznej, antypoślizgowej nawierzchni.

Jak wybrać drewno na taras

Jeśli zaś dodatkowo bliskie są Ci idee ekologii i odpowiedniego gospodarowania zasobami naturalnymi, upewnij się, że kupowane przez Ciebie drewno jest opatrzone certyfikatem Forest Steward Council. Przyznająca go, międzynarodowa organizacja nie tylko czuwa nad warunkami pozyskiwania drzew, ale też sprawdza, czy na etapie obróbki nie zostały one zmieszane z nielegalnie pobranym drewnem niskiej jakości.

Przeczytaj także:

Próg zero w drzwiach tarasowych – bezpieczne rozwiązanie dla całej rodziny