Jak wykorzystać ogród zimowy? 7 pomysłów na ogród zimowy

Ogród zimowy to idealne rozwiązanie dla każdego, kto szuka nietuzinkowych rozwiązań. Daje dodatkową przestrzeń oraz pozwala na przyjemne spędzanie czasu w wyjątkowym otoczeniu. Ogród zimowy można wykorzystać na mnóstwo różnych sposobów. Wszystko zależy od aranżacji i wyposażenia. Już na wstępnym etapie przygotowań projektu, zastanów się jak chcesz wykorzystać ogród zimowy. Jest to ważne pod kątem niektórych rozwiązań. Pomyśl o swojej wymarzonej przestrzeni, a my zajmiemy się resztą!

Jak wykorzystać ogród zimowy

7 pomysłów jak wykorzystać ogród zimowy

Strefa wypoczynkowa

To najpopularniejsze zastosowanie dla ogrodu zimowego lub oszklonych werand. Najwięcej osób decyduje się na urządzenie w swoim ogrodzie zimowym właśnie strefy wypoczynkowej. Przeszklone ściany tworzą wyjątkową atmosferę. Blisko natury, z widokami na ogród możemy w pełni oddać się relaksowi. W takim pomieszczeniu nie może zabraknąć wygodnej sofy, foteli, stolika kawowego. Możesz zdecydować się na meble ogrodowe, ale nie ma takiej potrzeby. Ogród zimowy to miejsce, które jest przedłużeniem domu. Bez obaw możesz wybrać meble salonowe. Jeśli to ogród zimowy ogrzewany, to z pewnością będziesz tu spędzała mnóstwo czasu przez cały rok. Zadbaj o to, żeby wnętrze było zaaranżowane w sposób przyjemny dla Ciebie i w stylu takim, jaki lubisz najbardziej.

Jadalnia

Jeśli chcesz zyskać dodatkowe pomieszczenie do codziennego użytku, to możesz postawić na jadalnię w ogrodzie zimowym. Mówi się, że kuchnia jest sercem domu, ale to przy stole, spożywając przygotowane posiłki, spędzamy razem czas i budujemy więzi rodzinne. Osobna jadalnia, wcale nie musi być nieosiągalnym luksusem, możesz ją urządzić we wnętrzu ogrodu zimowego. Głównym punktem będzie stół. Postaw na model odpowiednich rozmiarów. Jeśli jadalnia to miejsce, gdzie spędzacie dużo czasu (wspólny czas przy stole nie musi się kończyć wraz ze skończonym posiłkiem!), to wybierz taki, który będzie w pełni odpowiadał Twoim gustom i komfortowi. Stwórz miejsce, które wyjątkowa atmosfera będzie mogła oczarować Twoich bliskich – mieszkańców i gości. Poranna kawa, czy wspólne przesiadywanie w klimatycznych warunkach brzmi jak wizja idealnie spędzonego wolnego czasu.

Strefa fitness

Wbrew pozorom to również dość powszechny sposób na wykorzystanie przestrzeni ogrodu zimowego. Siłownia w ogrodzie zimowym znacznie zyskała na popularności w roku 2020, gdy ogłoszono pierwszy lockdown. Miłośnicy treningów z maszynami musieli szukać nowych rozwiązań i własnej przestrzeni. Planując siłownie w ogrodzie zimowym dokładnie zastanów się, jakie maszyny chciałbyś posiadać. Ogród zimowy zazwyczaj ma dość ograniczoną i niewielką przestrzeń. Rozplanuj ułożenie maszyn w taki sposób, żeby była pomiędzy nimi przestrzeń. Polecamy zamontowanie rolet, dzięki którym będziesz mógł decydować, czy chcesz ćwiczyć podziwiając otoczenie i naturę, czy wolisz jednak schować się w zaciszu swojej domowej siłowni. Jeśli zdecydujesz się na rolety, zadbaj też o odpowiednie oświetlenie. Przy jasnym świetle mamy zdecydowanie więcej energii!

Gabinet

Tworzenie własnego miejsca do pracy w domu również zyskało na popularności wraz z rokiem 2020. Zmuszeni do pracowania w trybie “home office” szukaliśmy miejsca w domu, w którym będzie panował spokój i warunki odpowiednie do pracy. Domowe biuro w ogrodzie zimowym może być prawdziwym strzałem w 10! Praca w takim miejscu jest o wiele przyjemniejsza, gdy masz kontakt z naturą dzięki szklanym szybom przesuwnym. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie – biurko, krzesło oraz dekoracje i rośliny. Wśród zieleni lepiej pracuje nasz mózg oraz jest pozytywniej nastawiony na nowe wyzwania i cele. To również doskonały pomysł ze względu na światło. Przez przeszklone ściany będzie dłużej do pomieszczenia wpadało światło dzienne, a praca w naturalnym świetle jest o wiele korzystniejsza niż siedzenie cały dzień w pomieszczeniu oświetlonym jarzeniówkami. 

Ogród zimowy jako bawialnia dla dzieci

Niektórzy ogród zimowy przekształcają w bezpieczną przestrzeń dla dzieci. Ogród zimowy, który będzie bawialnią musi być odpowiednio zaaranżowany, żeby był w pełni bezpieczny dla dzieci. Jeśli lubisz rośliny i chcesz, żeby w bawialni było zielono, postaw tylko na takie, które na pewno nie stanowią zagrożenia dla maluchów. Rozstaw je w taki sposób, żeby pośrodku pomieszczenia została przestrzeń na maty, zabawki i akcesoria do zabaw. Dla rozwoju dzieci to również ważne, by jak najwięcej czasu spędzały w naturalnym świetle, a takie z pewnością będzie w ogrodzie zimowym.

Ogród zimowy jako przestrzeń dla roślin

To jedno z popularniejszych rozwiązań w aranżacji ogrodu zimowego. Stworzenie mini ogrodu botanicznego w przestrzeni ogrodu zimowego to bardzo dobry pomysł. Miłośnicy roślin mogą postawić na chłodny, surowy wystrój połączony z zielenią roślin. Można też połączyć dwie funkcje – mini ogród botaniczny może stać się naszą prywatną strefą relaksu. Wystarczy jeden kącik zaaranżować w klimacie strefy wypoczynkowej. Doskonałym pomysłem jest stworzenie np. storczykarni. Pamiętaj też, że nie każda roślina lubi warunki, jakie panują w ogrodzie zimowym. Zanim zdecydujesz się na zakup, zrób dokładnie rozeznanie. Musisz dowiedzieć się jakie rośliny dobrze sprawdzą się w konkretnych warunkach Twojego ogrodu. Inne będą odpowiednie do ogrodu zimowego ogrzewanego, a inne do zimnego ogrodu zimowego. Wypełnione roślinami ogrody zimowe, to idealne miejsce na zimowy odpoczynek.

Kuchnia w ogrodzie zimowym

Przyznajemy, że to jedno z najrzadziej spotykanych rozwiązań, ale są ludzie, którzy uwielbiają takie nietypowe rozwiązania. Efekt końcowy jest zachwycający. Przyjemność z korzystania z takiego zielonego miejsca do gotowanie jest nieporównywalna z tradycyjną kuchnią. Jeśli planujesz urządzić kuchnię w ogrodzie zimowym, już na wstępie powinieneś poinformować o tym swoich projektantów. Musisz pamiętać, że wyposażenie kuchni wymaga dodatkowych rozwiązań, aby zamontowanie pieca, kuchenki, korzystanie z palników, prądu i gazu było w pełni bezpieczne. Przy połączeniu zimowego ogrodu z kuchnią, możesz postawić na mnóstwo ziół, które będą urozmaiceniem przestrzeni i praktycznym dodatkiem do dań. W odpowiednim cieple i świetle słonecznym zioła będą miały doskonałe warunki.

Przeczytaj także:

Zadaszenie basenu z poliwęglanu – dlaczego warto się na nie zdecydować?