Jak zaprojektować ogród wokół tarasu lub ogrodu zimowego?

Kiedy myślimy o własnym ogrodzie, wydaje nam się, że zaprojektowanie go nie jest niczym nad wyraz trudnym. Rozplanowanie dekoracyjnych elementów, posadzenie kilku roślin, skalniak, kącik do wypoczynku. Co może pójść nie tak? Jeżeli nie wiesz jak zaprojektować ogród wokół tarasu lub werandy, najpierw odpowiednio się do tego przygotuj i sprawdź literature oraz dostępne poradniki. Wbrew pozorom, to nie jest takie proste. Musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, które pozwolą Ci cieszyć się pięknym ogrodem. Jak zaprojektować ogród? Podpowiadamy od czego zacząć i o czym na pewno nie możesz zapomnieć!

ogród wokół werandy
fot. ogrodomania.info.pl

Projektowanie ogrodu – samodzielnie czy z pomocą eksperta?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego ile posiadasz czasu, co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie, czy znasz się, chociaż trochę, na projektowaniu, organizacji przestrzennej i czy masz zmysł estetyczny. Zdarza się, że niektórzy decydują się na samodzielne urządzanie własnego ogrodu, a podczas działań odkrywają, że jednak będą potrzebować pomocy:

“- Często zwracają się do nas osoby, które początkowo zaczęły samodzielnie działać w temacie. Mają swoją wizję, wiedzą jak ma wyglądać ich wymarzony ogród i wydaje im się, że wcielenie tej wizji w życie nie jest niczym niezwykłym. Okazuje się jednak, że po drodze napotykają wiele trudności i ostatecznie brakuje im cierpliwości, czasu i wiedzy by dokończyć samodzielnie rozpoczęte prace. Wtedy pojawiamy się my i kończymy projekt. Część klientów żałuje, że nie zwróciło się do nas już na samym początku” – powiedział nam Łukasz Nadgrodkiewicz, właściciel firmy Ogrodomania (www.ogrodomania.info.pl/) , zajmującej się tworzeniem ogrodów we Wrocławiu.

Jeżeli czujesz się na siłach samodzielnie zaprojektować ogród i masz wystarczająco czasu, to warto spróbować. Natomiast wiele osób decyduje się od razu na pomoc profesjonalistów. Są to zwłaszcza ci, którym zależy na czasie, nie chcą popełnić błędów i nie do końca czują się pewnie w organizowaniu przestrzeni.

ogród wokół tarasu
fot. ogrodomania.info.pl

Ogród zimowy czy letni?

Nie ma powodu, żeby wybierać, czy chcemy ogród zimowy, czy letni, bo są to zupełnie odmienne projekty. 

“- Ogród zimowy wcale nie wyklucza pięknego ogrodu letniego. Ogród zimowy to całoroczne rozwiązanie, a jego bazą jest przeszklone pomieszczenie. Może służyć wyłącznie do przechowywania roślin zimą, ale o wiele częściej jest adaptowany jako dodatkowa strefa relaksu domowników. Można urządzić w nim np. dodatkowy salon i odpoczywać lub spożywać posiłki w otoczeniu zieleni z widokiem na naturę.” – przypomina Dominika Buchalik, właścicielka firmy ShadowXL od lat specjalizującej się w wykonywaniu przeszklonych tarasów, werand i ogrodów zimowych, pergoli oraz osłon przeciwsłonecznych czyli miejsc, w których przez cały rok można odpoczywać mając wrażenie bliskiego obcowania z naturą.

Przy domach, które mają dużą działkę nie trzeba z niczego rezygnować. Można dobudować do budynku ogród zimowy, a przy tym cieszyć się pięknym, dużym ogrodem. Jeżeli zdecydujemy się w ogrodzie na rośliny, np. ozdobne doniczkowe, to zimą możemy je zabrać do ogrodu zimowego, gdzie spokojnie przeczekają niesprzyjające dla nich warunki. 

szklany ogród zimowy
fot. ShadowXL

Jak zaprojektować ogród wokół tarasu lub oszklonej werandy – od czego zacząć ?

Podstawy mamy już wyjaśnione, nadszedł czas na projektowanie i rozpoczęcie prac nad ogrodem. Od czego zacząć? Po pierwsze i najważniejsze musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą Ci obrać odpowiedni kierunek działania:

Ogród, zwłaszcza większy może pełnić różne funkcje, ale pomyśl o tych najważniejszych – czy często będziesz zapraszał przyjaciół np. na wspólne grillowanie? A może planujesz grać z synem piłkę nożną (niezbędne będzie miejsce na miniboisko)? Może chcesz się skupić wyłącznie na roślinach, a ogród ma pełnić wyłącznie funkcję reprezentacyjną? To najważniejszy pytanie. Musisz wiedzieć, pod kątem jakiej funkcji będziesz projektować ogród.

W tym pytaniu ważne jest to, żebyś określił, czy ogród będzie służył wyłącznie do odpoczynku, czy chciałbyś, żeby dostarczał Ci też sezonowych warzyw i owoców. Można oczywiście połączyć obie funkcje i wyznaczyć odpowiednie strefy. Przy wybieraniu odpowiednich warzyw i owoców ważny będzie również Twój tryb życia, niektóre rośliny potrzebują więcej uwagi – jeżeli na co dzień jesteś zapracowany, będziesz niestety musiał z nich zrezygnować.

ogród
fot. ogrodomania.info.pl

Jak zaprojektować ogród wokół tarasu samodzielne w 5 krokach

Samodzielne projektowanie ogrodu będzie wymagało od Ciebie dużo czasu i cierpliwości. Przygotuj się, że nie zawsze wszystko pójdzie łatwo i szybko. W konsultacji z Łukaszem Nadgrodkiewiczem z Ogrodomanii, przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.

Niestety, na tym etapie nie ma mowy o roboczym planie, wykonanym w kilka minut. Do prawidłowego projektu ogrodu potrzebujemy planu, który odzwierciedla dokładnie naszą działkę. Najlepiej jeśli przygotujesz go np. na papierze milimetrowym w odpowiedniej skali (polecamy 1:100). Na projekcie ogrodu zaznacz dokładnie spadki terenu, większe obiekty znajdujące się na działce lub w sąsiedztwie, przebieg instalacji (gazowej, elektrycznej). Zastanów się, co może mieć wpływ na Twój ogród i wszystko to weź pod uwagę już na początku. W pobliżu znajduje się obiekt, który daje dużo cienia? Koniecznie to uwzględnij. Na tym miejscu nie będzie można zaplanować roślin, które potrzebują dużo światła słonecznego. Każdy detal jest niezwykle ważny.

Nie każda roślina jest w stanie rosnąć na każdym terenie i w każdych warunkach. Gdyby tak było, wystarczyłoby wybrać się do sklepu ogrodniczego i kupić wszystko, co nam się spodobało. Tymczasem, zanim wybierzesz się na takie zakupy, musisz uwzględnić rodzaj gleby, jaki posiadasz na działce oraz poziom wód gruntowych.

“- To bardzo istotny element. Jeśli nie podejdziemy do tego etapu poważnie, to możemy narazić się na spore straty finansowe. Nieprzemyślane zakupy przypadkowo zakupionych roślin mogą skończyć się stratą pieniędzy i chaosem w naszym ogrodzie. Część roślin może się w ogóle nie przyjąć, inne za chwile zwiędną. Nieprawidłowo dobrane odmiany roślin do warunków ogrodu, niestety nie rosną zdrowo.” – mówi Łukasz Nadgrodkiewicz (Ogrodomania).

Dlatego przed rozpoczęciem sadzenia i planowania rozkładu roślin, warto dowiedzieć się więcej na ich temat lub skonsultować swoje pomysły i potrzeby ze specjalistą.

Ten podpunkt wiąże się z pytaniem, na które mieliśmy sobie odpowiedzieć na samym początku, czyli “Czemu ma służyć Twój ogród?”. Skonsultuj odpowiedź ze wszystkimi domownikami, uwzględnijcie potrzeby i plany wszystkich członków rodziny. Marzy Wam się cotygodniowy grill ze znajomymi? Dzieci chcą mieć huśtawki, a żona marzy o własnych warzywach i owocach lub pięknym skalniaczku? Dokładnie rozplanuj, gdzie chcesz (i gdzie możesz) umieścić dany element. Następnie nanieś go na swój plan. Nie oszukuj co do rozmiarów! Nie próbuj na siłę wcisnąć gdzieś np. boiska, choć wiesz, że w praktyce może w tym miejscu być za mało powierzchni, by je tam ulokować. Uczciwie, w odpowiedniej skali wyznacz powierzchnię, którą będziesz potrzebował na poszczególne strefy. Nie zapominaj też, że takie rośliny jak krzewy, czy drzewa rosną i po kilku latach będą zajmować więcej miejsca. Wszystko to uwzględnij w swoich planach!

Obiekty takie jak zadaszony lub zabudowany taras, przeszklona weranda, czy ogród zimowy można wprowadzić dopiero później. Warto jednak mieć je na uwadze już na początku planu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się swoim ogrodem bez względu na warunki atmosferyczne. Całoroczny ogród zimowy posłuży nam jako strefa relaksu o każdej porze roku. Zadaszony taras umożliwi nam spędzanie czasu blisko natury, nawet gdy pogoda latem nie dopisuje lub gdy chcemy się schować w cieniu. Przeszklona weranda to doskonałe miejsce na przyjmowanie gości lub spokojne weekendowe śniadanie. Polecamy Wam wygospodarować sobie takie miejsce, żeby można było w pełni korzystać z dobrodziejstw ogrodu.

Każdy z nas ma oczywiście swoje wizje co do tego, jak ma wyglądać jego wymarzony ogród. W praktyce jednak, nie możemy kierować się wyłącznie nimi. Wygląd ogrodu powinien współgrać z wyglądem domu oraz okolicy. Klasyczne budownictwo z lat 90. nie będzie dobrze wyglądało np. z ozdobnymi kolumnami w stylu rzymskim. Wiklinowe ogrodzenie pięknie będzie prezentowało się na wsi, ale w mieście może (choć nie musi!) nie pasować do okolicy. Ten etap również warto skonsultować z ekspertem.

aranżacja ogrodu
fot. ogrodomania.info.pl

Kiedy zwrócić się o pomoc do profesjonalisty?

Im mniej problematyczny teren działki, tym oczywiście lepiej poradzimy sobie samodzielnie. Bywa jednak, że musimy wymienić glebę, wyrównać nawierzchnię, dostosować roślinność do przebiegu instalacji albo mamy trudniejsze w realizacji marzenia – oczka wodne, małe jeziorka. Wtedy najlepiej jeżeli już na początku zgłosimy się do eksperta. Specjalista podpowie nam rozwiązania, które uproszczą nam  życie. Nie chcemy raczej ostatecznie zostać na lata np. z utrudnionym dostępem kosiarki do danego fragmentu trawnika albo z trudnością w sięgnięciu do każdej rabatki, by dokonać na niej zabiegów pielęgnacyjnych. To elementy, o których możemy nie myśleć biorąc się za samodzielne projektowanie ogrodu, a eksperci, którzy zajmują się tym na co dzień i przygotowali już setki projektów, zawsze mają takie szczegóły na uwadze. O pomoc do profesjonalistów polecamy się też zgłosić tym osobom, które nie mają pomysłu na swoją przestrzeń lub czasu i sił, by zajmować się takim projektem. Odpowiednie rozplanowanie i wykonanie ogrodu wymaga dużej wiedzy i cierpliwości. Firmy zajmujące się tym na co dzień mają odpowiednie sprzęty, a doświadczenie zdobyte w pracy z klientami, pozwala im wykonywać swoją pracę sprawnie i szybko. Tobie pozostaje wtedy wyłącznie cieszyć się z efektu końcowego, zamiast szukać pomysłów jak zaprojektować ogród wokół tarasu, ogrodu zimowego czy werandy.

Przeczytaj także:

Jak przygotować ogród zimowy na jesień i zimę?

Jak przygotować ogród zimowy na jesień