Strona Główna » Jakie są różnice między przeszkloną werandą a ogrodem zimowym?
Ogrody zimowe stały się bardzo popularne w XIX wieku. Ozdobą dworków czy pałacyków zamożnych gospodarzy były wówczas drzewka cytrusowe i egzotyczne rośliny, sprowadzane z najdalszych zakątków świata, by uświetniać reprezentacyjne oranżerie. Obecnie obserwujemy stopniowy powrót tego trendu, przejawiający się w rosnącym zainteresowaniu przydomowymi ogrodami zimowymi i zabudowanymi, przeszklonymi werandami. Jeżeli i Ty zastanawiasz się nad stworzeniem strefy odpoczynku, która stanowiłaby naturalne przedłużenie domu, wychodzące bezpośrednio na ogród lub trawnik przy bramie wjazdowej, sprawdź, co wyróżnia poszczególne typy tych konstrukcji i zastanów się, która z nich lepiej wpisze się w Twoje potrzeby! Nasi eksperci wyjaśniają różnice między przeszkloną werandą a ogrodem zimowym oraz zalety i wady obu rozwiązań.
Ogród zimowy to doskonały sposób na płynne połączenie domu z działką. Pozwala domownikom i ich gościom na bliski kontakt z naturą nawet w samym środku zimy. Jest to zasługa wielkoformatowych przeszkleń, tworzących zarówno ściany, jak i dach budowli. Taka obudowa w subtelny sposób zaciera granice pomiędzy wnętrzem domu a jego otoczeniem, tym bardziej, że mieści się na tyłach budynku, gdzie zwykle usytuowane są kwiatowe rabaty. Jeśli pomieszczenie jest dodatkowo wypełnione donicami z drzewkami owocowymi, egzotycznymi roślinami o dużych, ozdobnych liściach czy kwietnikami, iluzja przebywania na zewnątrz i oddychania świeżym wiejskim powietrzem staje się wyjątkowo silna. Na tym jednak zalety się nie kończą. Wykonane z najwyższej jakości szklanych elementów ogrody zimowe świetnie komponują się zarówno z estetycznymi wyznacznikami architektury nowoczesnej, jak i klasycznej. To właśnie dzięki tego typu konstrukcjom można stworzyć wyjątkową pod każdym względem przestrzeń do spędzania wolnego czasu i nie tylko.
Weranda może przylegać do frontowej ściany domu, lub podobnie jak ogród zimowy być umiejscowiona na tyłach budynku. Weranda umiejscowiona na froncie budynku urozmaica wizualnie jego bryłę. Zwykle jest otwarta i otoczona jedynie ażurową balustradą. Weranda w pełni zabudowana szkłem często z zadaszeniem z poliwęglanu umiejscowiona jest raczej w tylnej części budynku.
Inne zasadnicze różnice między ogrodem zimowym a werandą obejmują kwestie izolacji cieplnej, ogrzewania i wentylacji. Ogród zimowy często pełni funkcję oranżerii, stając się swoistą szklarnią dla tropikalnych roślin, wymagających cieplarnianych warunków. Nawet, jeśli na zaaranżowany w jego obrębie, zielony azyl składają się kwiaty doniczkowe uprawiane w rodzimym klimacie, potrzebują one osłony przez deszczem i wiatrem oraz co najmniej pokojowej temperatury. W grę wchodzi więc tylko system szklanych ścian gwarantujący pełną izolację termiczną. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku szyby zespolone, złożone z dwóch tafli szkła oraz zamkniętego w nich gazu szlachetnego. Co więcej, szklane ogrody są wyposażone w profesjonalne systemy wentylacji oraz wybrany rodzaj ogrzewania. Tradycyjne konstrukcje obejmują kaloryfery. Bardziej nowoczesne stawiają zaś na (wodne lub elektryczne) ogrzewanie podłogowe, które jest komfortowe w użytkowaniu i nie zaburza minimalistycznej estetyki pomieszczenia. Werandy nie mają natomiast zainstalowanego na stałe ogrzewania. Ich właściciele okazjonalnie korzystają z elektrycznych promienników ciepła bądź gazowych lamp grzewczych. Są to jednak raczej doraźne rozwiązania, które nie sprawdzają się zimą, przy bardzo niskich temperaturach. Kiedy więc kartki w kalendarzu zbliżają się do końca, domownicy są zmuszeni opuścić przeszkloną werandę, by powrócić na nią dopiero późną wiosną. Weranda w ogrodzie stanowi zatem swoistego rodzaju półśrodek pomiędzy w pełni zamkniętym ogrodem zimowy a standardową altanką. Jest to również doskonała propozycja dla właścicieli domów, którzy nie chcą ponosić wysokich kosztów inwestycji.
Wbrew pozorom werandy i ogrody zimowe odróżnia ponadto ich projektowana funkcja. Oba pomieszczenia traktuje się wprawdzie jako przestrzenie relaksacyjne, jednak to te pierwsze buduje się stricte z myślą o wypoczynku. Po to, by pić kawę i rozmawiać w otoczeniu zieleni, podejmować gości, których zaprosiliśmy na grilla albo czytać książki, słuchając śpiewu ptaków. Zainstalowane szklane ściany przesuwne werandy pozwalają wprawdzie na ochronę przed deszczem lub wiatrem, jednak zimą przy niskich temperaturach należy mocno dogrzewać takie pomieszczenie, by spędzać w nim czas. Na to, aby zdecydować się na werandę w ogrodzie, wpływają również kwestie ekonomiczne. Biorąc pod uwagę fakt, że do jej stworzenia potrzeba mniej materiałów, a sam proces jej budowy jest z technicznego punktu widzenia łatwiejszy – ponoszone koszty są oczywiście mniejsze.
Szklane ogrody zimowe oferują tymczasem szersze możliwości – za które trzeba zapłacić jednak więcej. Możemy urządzić w nich gabinet do pracy zdalnej, pracownię malarską czy rzeźbiarską albo rodzinną jadalnię. Ponieważ są one ogrzewane i wentylowane w takim samym stopniu, jak pozostałe części domu, ich aranżacja i przeznaczenie zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań właścicieli. Oczywiście budowa ogrodu zimowego wiąże się z wyższymi kosztami i – w przeciwieństwie do budowy szklanej werandy – nie może być realizowana stopniowo, dlatego rozważania nad wyborem preferowanego typu budowli warto zacząć od kalkulacji i sprawdzenia, czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na każdą z tych inwestycji. Kosztorys sporządzony w wariancie porównawczym pozwoli łatwo zestawić ze sobą dwie kwoty, a co za tym idzie – podjąć optymalną decyzję. Jednakże warto pamiętać o tym, że cena nie powinna być tutaj traktowana w kategoriach jedynego czynnika decydującego o zakupie. Należy również uwzględnić konkretne korzyści, które wynikają z wyboru jednej z werandy lub ogrodu zimowego.
Niezależnie od tego, który typ strefy wypoczynkowej wybierzesz, możesz mieć pewność, że satysfakcja płynąca z korzystania z jej uroków będzie ogromna. Obie konstrukcje pozwolą Ci bowiem czerpać garściami z bliskości natury, ukoją skołatane nerwy, urozmaicą wygląd całego domu i staną się ulubionym miejscem spotkań wszystkich domowników.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, przygotowaliśmy ofertę kompleksową. Wszyscy zainteresowani stworzeniem werandy lub ogrodu zimowego na swojej posesji mogą liczyć m.in. na przygotowanie projektu, wyceny, a także kompleksowe wykonawstwo. Dotrzymujemy ustalonych terminów realizacji prac oraz zapewniamy rzetelne doradztwo techniczne. Dobrze wiemy o tym, że przydomowy ogród to miejsce, które najczęściej traktowane jest jako azyl służący do wypoczynku, relaksu i spędzenia czasu z najbliższymi. Zawsze dbamy zatem o to, aby wykonane przez naszych doświadczonych fachowców werandy były funkcjonalne, bezpieczne i jak najlepiej wypisywały się w oczekiwania klientów.
Zobacz także: