Jesienne dekoracje na taras – pomysły i inspiracje

Kiedy nastaje wrzesień zadaszone tarasy i odkryte werandy nie są już tak oblegane przez domowników, jak w pełni lata. Pierwsze podmuchy chłodnego wiatru i blednąca zieleń w ogrodzie zniechęcają do długich posiedzeń na świeżym powietrzu, a nasz taras – tonący jeszcze przed chwilą w powodzi kwiatów – zdaje się pogrążać w szarości. Na szczęście istnieje sposób, by na powrót wypełnić go kolorem i przedłużyć sezon na wspólne biesiadowanie nawet o kilka tygodni. Wystarczy, że zaopatrzysz ogrodowe fotele stojące na tarasie w ciepłe pledy dla gości i ozdobisz taras naturalnymi, wielobarwnymi dekoracjami, a zmieni się on w przyjazną jesienną ostoję. Przedstawiamy pomysły i inspiracje na jesienne dekoracje na taras lub werandę, które najlepiej oddadzą ducha złotej polskiej jesieni!

Jesienne dekoracje na taras
fot. Christopher Jolly – unsplash.com

Kompozycje na werandzie umieszczone w koszach, paterach i lampionach

Najpiękniejsze dekoracje przestrzeni otwartej na ogród to oczywiście te wykonane z naturalnych materiałów. Jesienią można je przygotować praktycznie bez wysiłku, bo przyroda obdarza nas bogactwem wielobarwnych skarbów.

Jesienne dekoracje na taras
fot. Mark Teachey -unsplash.com

Zanim przystąpisz do działania, przespaceruj się po działce, łące albo lesie i zbierz elementy do organicznych kompozycji. Mogą to być: kolorowe dynie i cukinie o różnej formie i wielkości, zasuszone kolby kukurydzy, kawałki głów słonecznika naszpikowane ziarenkami, polne i ogrodowe kwiaty, kłosy, pogubione ptasie pióra, gałązki jarzębiny i innych czerwonych owoców, żołędzie, kasztany, orzechy włoskie, patyki o ciekawych kształtach, szyszki, płaty mchu i oczywiście barwne liście, które opadły już z drzew. Następnie wybierz jedno lub dwa naczynia, w jakich umieścisz swoją kompozycję. Postaw na takie, które będziesz mogła wyeksponować na stole, balustradzie czy parapecie tarasu. Uda Ci się wówczas zachować harmonię w dekorowaniu wnętrza, gdyż jeden bądź dwa okazałe stroiki zbudują pożądany nastrój, a w razie potrzeby będzie je można szybko przestawić. W charakterze bazy doskonale sprawdzi się stara patera wypatrzona na pchlim targu, wiklinowy kosz, szeroki i zarazem płytki dzban, wazon albo lampion w formie sześcianu, którego wnętrze możesz „nadziać” kilkoma małymi dyniami, szyszkami czy jarzębiną i dodatkowo podświetlić lampkami ledowymi na baterie. Możesz też obejrzeć jeden z internetowych tutoriali i stworzyć bukiecik z liści zwiniętych w kształt różyczek, który wstawisz do wazonika. Mieszaj ze sobą różne organiczne materiały i ciasno upychaj je w wybranym naczyniu aż stworzysz fantazyjną martwą naturę. Jeśli masz problem ze sztywnym osadzeniem poszczególnych elementów, wyłóż dno naczynia florystyczną gąbką z kwiaciarni.

Jesienne dekoracje na taras

Wieńce i girlandy z pięknie ubarwionych liści

W sytuacji, gdy dysponujesz ograniczoną przestrzenią na werandzie czy tarasie, lepiej sprawdzą się dekoracje wiszące na ścianie lub podwieszone nad balustradą (ewentualnie spływające po jej szczeblach). Do ich stworzenia wystarczą elastyczne gałązki, kolorowe liście, kiście jarzębiny i cienka nitka bądź florystyczny drucik. Piękną girlandę wykonasz, nawlekając kolorowe liście na kilkanaście długich nici tak, by pozostawić między nimi odstępy (pod każdym liściem zawiąż pętelkę, żeby się nie przesuwał) i przywiązując gotowe nici do dużego patyka. Do instalacji dowiąż następnie sznurek, łapiąc za oba końce gałązki i zaczep go na gwoździku wbitym w ścianę bądź konstrukcję balustrady.

Jesienne dekoracje na taras
fot. Luann Hunt-unsplash.com

Wieńce najlepiej zaplata się z elastycznych gałązek, spinanych żyłką lub drucikiem florystycznym. Niech stworzą kształt koła, a ich końce wystają luźno dookoła okręgu. Uformują się wtedy w bazę, na wierzchu której będziesz mógł przyczepić kolorowe liście, gałązki z jarzębiną, ozdobne kłosy lub inne dekoracyjne elementy zebrane na łące. Gotowy wianek przewiąż materiałową wstążką i zawieś na gwoździu lub haczyku.

Jesienne dekoracje na taras z dyni i domowe wrzosowisko

Ciekawym pomysłem na udekorowanie tarasu jest także zaaranżowanie na jego powierzchni małego wrzosowiska. Kolorowe wrzosy o tej porze roku dostaniesz w każdym markecie, a ich koszt będzie stosunkowo niewielki. Pozwól sobie na zakup kilku lub kilkunastu doniczek i powkładaj je do skrzynek po letnich kwiatach, plecionych koszy, starych dzbanków na herbatę, blaszanych wiaderek, konewek czy zwykłych osłonek na donice. Ustawione w skupisku, stworzą prawdziwie jesienną atmosferę bliską naturalnemu środowisku lasu!

Jesienne dekoracje na taras

Jeśli natomiast Twój ogród jest pełen dojrzałych dyń, wykorzystaj ten fakt i przygotuj efektowne dekoracje na werandę bez generowania dodatkowych kosztów. Wystarczy zebrać dynie o różnych kształtach i ustawić je w ładną kompozycję – na przykład na stole, schodkach czy ramionach balustrady.

Jesienne dekoracje na taras
fot. Craig Dimmick-unsplash.com

Obok dyń poustawiaj szklane świeczniki ze świecami albo daj się porwać kreatywnej zabawie i wydrąż niektóre z owoców, zamieniając je w jesienne lampiony. Nie musisz wycinać na nich strasznych twarzy w stylu święta Halloween. Spróbuj wykonać nacięcie w kształcie liścia albo kilka – kilkanaście otworów, które nadadzą dyni postać ażurowej lampki. Na koniec powkładaj do dyń tealighty i regularnie je zapalaj. Zapobiegnie to przedwczesnemu pleśnieniu ścianek owoców.

Jesienne dekoracje na taras

Nowe życie roweru, krzesła lub drewnianego wózka

Ostatnia propozycja przypadnie do gustu tym z Was, którzy preferują dekoracje umieszczone nie w obrębie samego tarasu, lecz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Chodzi o upcykling nieużywanych już sprzętów, polegający na przemienianiu ich w efektowne kwietniki. Do tego celu świetnie nada się na przykład stary rower, drewniana kolaska czy krzesło z wikliny, rattanu lub zwykłej sklejki.

Jesienne dekoracje na taras

Ustaw wybrany obiekt w widocznym miejscu i udekoruj go skarbami natury. W kolasce możesz umieścić donice z wrzosami lub zimozielonymi krzewami o pomarańczowych czy czerwonych owocach. Na krześle postaw kosz z barwną kompozycją lub opleć jego oparcie sznurem barwnych liści i na tym tle ustaw pojedynczą donicę z wrzoścami. Na siedzisku i w koszyku roweru zamocuj zaś kosze wypchane świeżymi roślinami (to mogą być nawet zebrane na polu dowolne gałązki o zielonych lub wybarwionych liściach), mchem albo jesiennymi kompozycjami kwiatowymi. Ramę możesz dodatkowo opleść łańcuchem nanizanych na nitkę liści.

Jesienne dekoracje na taras potrafią zamienić opuszczony taras w przytulny azyl w stylu hygge rodem z katalogu czy instagramowych zdjęć. Poświęć chwilę na przygotowanie własnych fantazyjnych kompozycji, a przekonasz się, że stworzone przez Ciebie gniazdko przyciągnie jak magnes wszystkich domowników i przyjaciół marzących o popołudniowej kawie pitej w pięknych okolicznościach przyrody!

Przeczytaj także:

Zadaszenie basenu z poliwęglanu – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Zadaszenie basenu z poliwęglanu