Kondensacja w ogrodzie zimowym lub szklanej werandzie

Kondensacja w ogrodzie zimowym lub szklanej werandzie może skutecznie obniżyć poziom komfortu i zadowolenia z przebywania w tym miejscu. Należy więc zadbać o stworzenie jak najlepszych warunków, żeby jak najbardziej zminimalizować występowanie tego zjawiska. Jak to zrobić? Wyjaśniamy poniżej.

Kondensacja pary wodnej – o co chodzi?

Kondensacja pary wodnej zależy od wilgotności powietrza i temperatury w pomieszczeniu. Zachodzi w wyniku spadku temperatury wewnętrznej powierzchni przegrody poniżej temperatury punktu rosy. Kondensacja pary wodnej w szklanej werandzie występuje, ponieważ powietrze wewnątrz jest cieplejsze niż powietrze na zewnątrz.

Tworzą się małe kropelki wody, które widzisz na przesuwanych szklanych ścianach i poliwęglanowych płytach dachowych. Im mniej wilgoci i wyższa temperatura, tym temperatura punktu rosy ma niższą wartość i zmniejsza się zagrożenie wystąpieniem wilgoci w szklanej werandzie.

Jak zmniejszyć kondensację w ogrodzie zimowym lub szklanej werandzie?

Szklana weranda to wyjątkowe miejsce, w którym odpoczynek i relaks są jeszcze przyjemniejsze. Wiele osób traktuje ją jako swego rodzaju oazę spokoju. Czasami ten odpoczynek mogą nam jednak zaburzyć pojawiające się niesprzyjające warunki jak np. kondensacja pary wodnej na szybach szklanej werandy. Warto wiedzieć jak sobie radzić, żeby zmniejszyć ryzyko występowania tego zjawiska. Najważniejszy jest:

Odpowiednie oszklenie werandy

Decydując się na szklaną werandę lub ogród zimowy musimy zrobić dokładny research branży. Tylko firmy oferujące najwyższą jakość usług są w stanie sprostać faktycznym potrzebom, w tym minimalizacji ryzyka występowania zjawiska kondensacji. Przeszklenie werandy to bardzo istotny element. Szklana weranda to miejsce, w którym bardzo często pojawia się problem związany z kondensacją. Warto przed ostateczną decyzją skonsultować się z firmą i opowiedzieć o swoich wątpliwościach. Profesjonaliści z pewnością je rozwieją, a w ofercie naprawdę dobrych fachowców – tak jak u nas – jest przeszklenie wyłącznie najwyższej jakości.

Dobra wentylacja

Przyczyną tego, że w pomieszczeniu zachodzi kondensacja jest różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Musisz więc zadbać o odpowiednią wentylację wewnątrz szklanej werandy. Najłatwiej jest to zrobić przesuwając lekko szybę. Dzięki temu zmniejszysz różnicę temperatur i ograniczysz występowanie kondensacji na szkle i poliwęglanie. Kontrola nad kondensacją pary wodnej to również dłuższa żywotność mebli i akcesoriów, które znajdują się w pomieszczeniu.

Rozsądna ilość roślin w pomieszczeniu

Rośliny wewnątrz szklanej werandy prezentują się bardzo efektownie. Dodają pomieszczeniu uroku i przytulności. W ostatnim czasie trend na jak najwięcej roślin w tego typu pomieszczeniach jeszcze bardziej wzrósł na sile. Tymczasem nie jest to do końca korzystne dla warunków panujących w pomieszczeniu. Rośliny zwiększają wilgotność, a co za tym idzie mogą być przyczyną jeszcze bardziej intensywnej kondensacji pary wodnej w szklanej werandzie. Jeśli jednak kochasz rośliny i nie możesz się bez nich obejść – co doskonale rozumiemy – to obowiązkowo pamiętaj o dobrej wentylacji i częstym wietrzeniu pomieszczenia.

Osuszacz powietrza

Borykasz się z problemem kondensacji powietrza i wydaje Ci się, że nic już nie pomaga? Zainwestuj w osuszacz powietrza. Tak naprawdę to niewielki koszt w stosunku do poprawy jakości powietrza w szklanej werandzie. Takie urządzenie dba o utrzymywanie wilgotności w pomieszczeniu na zalecanym poziomie. Dzięki temu powietrze wewnątrz pomieszczenia jest optymalne, co zapobiega skraplaniu się wody, osadzaniu jej na powierzchniach i przedmiotach oraz powstawaniu pleśni i grzybów.

Zobacz także:

Ogród zimowy – dlaczego jego realizację warto powierzyć profesjonalistom?

Ogród zimowy zbudowany przez profesjonalną firmę