Konserwacja zadaszenia tarasu

Decydując się na zadaszenie tarasu, warto wiedzieć, jaki rodzaj konserwacji należy wykonać, by służyło ona przez wiele lat. Niektóre rodzaje zadaszenia werand wymagają intensywnej pielęgnacji, podczas gdy inne typy pokryć wymagają tego w niewielkim stopniu. W tym artykule znajdziesz wyczerpujące informacje na temat czyszczenia i konserwacji zadaszeń tarasowych. Poznaj wskazówki i przydatne porady przygotowane przez profesjonalistów naszej firmy

Konserwacja zadaszenia tarasu

Czyszczenie zadaszenia tarasu

Czyszczenie dachu można podzielić na trzy odrębne grupy, a mianowicie:

  1. Rynna
  2. Rama
  3. Dach

Ilość czasu spędzanego na sprzątaniu zależy głównie od umiejscowienia zadaszenia. Będziesz musiał częściej czyścić zadaszenie w zalesionym obszarze, niż w środku miasta. Przyjrzymy się wyżej wymienionym grupom.

1. Czyszczenie zadaszenia tarasu: Rynna

Zasadniczo nie musisz wykonywać wiele pracy przy czyszczeniu rynny. Podobnie jak w przypadku samego domu, ważne jest, aby utrzymywać ją w czystości, na przykład regularnie usuwając liście, gałązki, mech i inne zabrudzenia. Jeśli tego nie zrobisz (przez długi czas), rynna zostanie zatkana i nie będzie już w stanie prawidłowo odprowadzać wody deszczowej.

2. Czyszczenie zadaszenia tarasu: Rama

Najmniej prac czeka Cię zwykle podczas czyszczenia ramy. Zwykle jest to kwestia wyczyszczenia ramy szmatką i letnią wodą. Jeśli będziesz to robić regularnie (przynajmniej dwa razy w roku), weranda  z pewnością będzie cieszyła nienagannym wyglądem przez wiele lat.

3. Czyszczenie zadaszenia tarasu: Dach

Czyszczenie dachu werandy jest zwykle trudną pracą, ponieważ nie możesz do niego prawidłowo dotrzeć i prawie zawsze potrzebujesz drabiny. Różne kształty dachu wpływają na trudność ich efektywnego wyczyszczenia.

Jak czyścić dach pergoli aluminiowej z lamelami? Czyszczenie tego typu dachu to wymaga wysiłku, ponieważ trzeba to czyścić lamelę . Ponadto piasek, kurz i inne zabrudzenia mogą łatwo przywierać do lamel , dlatego ich czyszczenie jest trudnym zadaniem. Lamele najlepiej przepłukać wężem ogrodowym.

Jak utrzymywać w czystości dach ze szkła? Taki dach nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, ponieważ woda, a więc także brud, spływa samoistnie. W przypadku uporczywych zabrudzeń warto jeszcze dokładniej spłukać dach. Musisz także usunąć z tego dachu zielone osady i mech, bowiem te rodzaj zabrudzeń nie zmyje się samoistnie.

Jak przeprowadzić czyszczenie dachu płaskiego? Ten dach także najlepiej czyścić wężem ogrodowym i spłukiwać brud w kierunku odpływu. Dla dokładnego oczyszczania powierzchni można użyć mydła. Ważne jest, aby najpierw usunąć wszystkie liście, gałązki, mchy i inne zanieczyszczenia.

Konserwacja zadaszenia tarasu: Środki czyszczące

Odpowiednia konserwacja zadaszenia tarasu wymaga różnorodnych środków czyszczących. Wymieniliśmy poniżej najbardziej znane środki czystości wraz z opisem do czego służą.

Zasadniczo do czyszczenia zadaszenia werandy najlepiej nadają się woda i mydło. Upewnij się, że zawsze używasz łagodnego mydła (neutralne PH), aby nie uszkodzić lakieru dachu.

Do czyszczenia dachu można również użyć octu czyszczącego. Jednak ocet czyszczący nie zawsze ma odpowiedni wpływ na wszystkie rodzaje pokryć dachowych. Najlepiej zapytać o to dostawcę.

Najlepszym sposobem na usunięcie zielonych osadów jest użycie specjalnego zmywacza do zielonych osadów. Zwykle trzeba wymieszać środek do usuwania zielonego kamienia z wodą. Następnie nakładasz tę mieszankę na dach, aby usunąć zielone osady. Podobnie jak czarne smugi ważne jest, aby natychmiast usuwać takie zielone naloty.

Konserwacja zadaszenia tarasu: Czego nie wolno robić!

Bardzo ważne jest prawidłowe czyszczenie zadaszenia werandy. Jeśli zrobisz to niepoprawnie, możesz spowodować nieodwracalne uszkodzenie konstrukcji. Oto kilka rzeczy, których zdecydowanie nie powinieneś robić podczas czyszczenia dachu.

  1. Nie używaj środków ściernych, takich jak zmywaki do szorowania. Będą one zdrapywać niewielką warstwę farby, a tym samym uszkodzą dach.

2. Na pewno nie należy też używać ściernych, żrących lub agresywnych środków czyszczących (takich jak benzen lub spirytus metylowany), ponieważ one również uszkodzą lakier.

3. Nie używaj myjki ciśnieniowej do mycia konstrukcji. Opryskiwacz wysokociśnieniowy rozpyla wodę ze zbyt dużą siłą, która może również uszkodzić dach. Wąż ogrodowy i wiadro wody z mydłem wystarczą.

Czyszczenie dachu z poliwęglanu

Szczególnie popularne są pokrycia zadaszeń z poliwęglanu komorowego koloru mlecznego lub transparentnego. Aby zachować dopływ światła dziennego, ważne jest, aby regularnie czyścić taki dach. To, czego zdecydowanie nie powinieneś robić, jeśli masz zamiar wyczyścić plastikowy dach, to nie powinieneś stać lub chodzić po takim dachu. Będziesz więc musiał sobie radzić z drabiną oraz szczotką z teleskopową rączką, dzięki czemu możesz dosięgnąć całej powierzchni dachu. Czyszczenie plastikowego dachu odbywa się na podstawie poniższego planu krok po kroku.

  1. Zaczynasz od spłukania brudu za pomocą węża ogrodowego i czystej wody z kranu. Jeśli zostawisz piasek i brud na dachu i od razu zaczniesz szorować, powstaną rysy.

2. Po spłukaniu całego brudu, wyczyść zadaszenie miękką gąbką lub szczoteczką i roztworem letniej wody (maksymalnie 30 stopni Celsjusza) oraz łagodnego detergentu.

3. Jeśli nadal występują zielone osady lub czarne smugi, usuń je specjalnymi środkami czyszczącymi, jak opisano powyżej.

4. Na koniec ponownie spłucz zadaszenie czystą wodą z kranu i pozostaw do wyschnięcia.

Czyszczenie szklanego zadaszenia

Szklany dach  tarasu można czyścić w taki sam sposób, jak myje się okna. Ponownie, należy najpierw dokładnie spłukać czystą wodą z kranu, aby cały brud zniknął, i nie powstały zarysowania. Następnie umyj szybę wodą z mydłem i środkiem czyszczącym (odrobina płynu do mycia naczyń działa cuda!). Następnie wytrzyj szybę do sucha ściągaczką i irchą.

Zrób to Sam lub zostaw profesjonalistom

Zasadniczo czyszczenie dachu nie jest bardzo skomplikowaną pracą. Jednak samo wyczyszczenie zadaszenia tarasu czasami może nie być możliwe. Może to być spowodowane fizycznym ograniczeniem lub po prostu brakiem na to czasu. W takim przypadku dobrze jest pozostawić konserwację zadaszenia profesjonalistom. Posiadają oni odpowiednią wiedzę i środki czystości, aby zadaszenie tarasu było ponownie błyszczące. Nieco więcej wydasz na koszt z tym związany, ale nie musisz się martwić potrzebnymi narzędziami i środkami do mycia.

Zobacz także:

Zadaszenie basenu z poliwęglanu – dlaczego warto się na nie zdecydować?