Strona Główna » Jak wybrać markizę tarasową? Na co zwrócić uwagę?
Stoisz przed problemem, jak wybrać markizę tarasową? Wprawdzie dawniej markizy tarasowe były domeną sklepów, barów i kawiarni, a ich obecność miała stanowić rodzaj drogowskazu przyciągającego klientów. Dziś jednak są popularną i bardzo praktyczną formą zadaszenia tarasu. W zależności od projektu, pozwalają w prawie nieograniczony sposób cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu albo korzystać ze szklanej werandy w bardzo słoneczne dni, skutecznie chroniąc jej wnętrze przed wysoką temperaturą. Jeśli i Ty rozważasz wyposażenie otwartego tarasu czy balkonu w ten rodzaj osłony, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.
Dobierając markizę, należy zacząć od ustalenia jej docelowego zasięgu. By go wyliczyć, najpierw przyjrzyj się temu, pod jakim kątem słońce oświetla Twój taras o poszczególnych porach dnia. Jeżeli jakaś jego część pozostaje zacieniona przez całe popołudnie, nie ma potrzeby, by dodatkowo ją zasłaniać. W przypadku gdy cała powierzchnia tarasu przez większość dnia dosłownie tonie w słońcu, warto zacienić przynajmniej strefę z leżakami czy krzesełkami i kawowym stolikiem, przy którym najchętniej wypoczywają domownicy.
Gdy ocenisz już wielkość powierzchni, jaką ma w założeniu osłaniać markiza, oblicz jej wyciąg, czyli długość od ściany budynku do jej krawędzi. Koniecznie dopasuj go w taki sposób, by przy czterostopniowym kącie nachylenia markizy jej długość wynosiła o pół metra mniej niż szerokość. Jest to wymóg konstrukcyjny, gwarantujący, że markiza zachowa stabilność i będzie bezpieczna w użytkowaniu, a jej poszycie osiągnie optymalne naprężenie.
Standardowe wymiary markiz obejmują: od 100 do 1400 centymetrów szerokości i od 150 do 1000 centymetrów długości. Dla markiz powyżej 600 centymetrów szerokości stosuje się trójramienne, a powyżej 900 centymetrów – czteroramienne konstrukcje.
Dobrze dopasowane zadaszenie tarasu w formie markizy może spełniać jednocześnie funkcje praktyczne i estetyczne. Trzeba tylko dokładnie przeanalizować rodzaj i styl wybieranego poszycia. Pożądaną trwałość i długowieczność materiału zagwarantuje Ci jedna z trzech opcji:
Każdą z nich cechuje odporność na blaknięcie i odbarwianie, skuteczna ochrona przed deszczem, zdolność do odbijania szkodliwych promieni UV, a co najważniejsze wytrzymałość, dzięki której nie będziesz musiał obawiać się pęknięcia markizy.
Gdy już wybierzesz rodzaj materiału, zatroszcz się o dobranie idealnego koloru i desenia. Producenci markiz mają w swoich ofertach nawet 100 różnych odcieni z całej palety barw, a także wiele rozmaitych wzorów. Bez problemu dopasujesz więc swoje nowe zadaszenie do aranżacji tarasu oraz stylu całego budynku.
Nowoczesne bryły o minimalistycznym designie najpiękniej prezentują się w zestawieniu z gładkimi markizami w kolorze bieli, szarości, beżu i brązu.
Domy z wystrojem retro, nawiązującym do minionych epok, dobrze uzupełniają markizy w odcieniach beżu, wiśniowej czerwieni czy brązu oraz tkaniny w dwukolorowe jasne pasy, zwieńczone delikatną falbanką.
Modne ostatnio tarasy prowansalskie nabierają zaś niepowtarzalnego uroku w zestawieniu z turkusowymi, lawendowymi, pastelowo różowymi, cytrynowymi i błękitnymi markizami albo z daszkami w marynarskie paseczki.
Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Julie Parsons (@beautiful___corners) Kwi 16, 2020 o 4:29 PDT
Post udostępniony przez Julie Parsons (@beautiful___corners) Kwi 16, 2020 o 4:29 PDT
Na końcu zastanów się nad wyborem mechanizmu, który będzie zsuwał i rozkładał markizę w zależności od aktualnych potrzeb domowników. W większości przypadków do wyboru są trzy rozwiązania: korba ręczna, taśma lub silnik elektryczny, uruchamiany za pomocą przycisku lub sterowany na pilota. Pamiętaj, że mechanizm ręcznego składania markizy jest łatwy w użytkowaniu i nie wymaga specjalnych nakładów sił, lecz może nie sprawdzić się w sytuacji gwałtownej zmiany pogody, gdy przeoczymy dogodny moment na zwinięcie osłony. Mechanizm elektryczny można natomiast wyposażyć w specjalny czujnik pogodowy, który wyczuwa mocne podmuchy wiatru i intensywne opady, by samoistnie składać markizę, gdy zajdzie taka potrzeba.
Przeczytaj także: