Jak wybrać markizę tarasową? Na co zwrócić uwagę?

Stoisz przed problemem, jak wybrać markizę tarasową? Wprawdzie dawniej  markizy tarasowe były domeną sklepów, barów i kawiarni, a ich obecność miała stanowić rodzaj drogowskazu przyciągającego klientów. Dziś jednak są popularną i bardzo praktyczną formą zadaszenia tarasu. W zależności od projektu, pozwalają w prawie nieograniczony sposób cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu albo korzystać ze szklanej werandy w bardzo słoneczne dni, skutecznie chroniąc jej wnętrze przed wysoką temperaturą. Jeśli i Ty rozważasz wyposażenie otwartego tarasu czy balkonu w ten rodzaj osłony, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Jak wybrać markizę tarasową
fot. ShadowXL

Jak wybrać markizę tarasową? Przede wszystkim zadecyduj o wymiarach 

Dobierając markizę, należy zacząć od ustalenia jej docelowego zasięgu. By go wyliczyć, najpierw przyjrzyj się temu, pod jakim kątem słońce oświetla Twój taras o poszczególnych porach dnia. Jeżeli jakaś jego część pozostaje zacieniona przez całe popołudnie, nie ma potrzeby, by dodatkowo ją zasłaniać. W przypadku gdy cała powierzchnia tarasu przez większość dnia dosłownie tonie w słońcu, warto zacienić przynajmniej strefę z leżakami czy krzesełkami i kawowym stolikiem, przy którym najchętniej wypoczywają domownicy.

Gdy ocenisz już wielkość powierzchni, jaką ma w założeniu osłaniać markiza, oblicz jej wyciąg, czyli długość od ściany budynku do jej krawędzi. Koniecznie dopasuj go w taki sposób, by przy czterostopniowym kącie nachylenia markizy jej długość wynosiła o pół metra mniej niż szerokość. Jest to wymóg konstrukcyjny, gwarantujący, że markiza zachowa stabilność i będzie bezpieczna w użytkowaniu, a jej poszycie osiągnie optymalne naprężenie.

Standardowe wymiary markiz obejmują: od 100 do 1400 centymetrów szerokości i od 150 do 1000 centymetrów długości. Dla markiz powyżej 600 centymetrów szerokości stosuje się trójramienne, a powyżej 900 centymetrów – czteroramienne konstrukcje.

Rodzaje tkanin w markizach tarasowych

Dobrze dopasowane zadaszenie tarasu w formie markizy może spełniać jednocześnie funkcje praktyczne i estetyczne. Trzeba tylko dokładnie przeanalizować rodzaj i styl wybieranego poszycia. Pożądaną trwałość i długowieczność materiału zagwarantuje Ci jedna z trzech opcji:

Każdą z nich cechuje odporność na blaknięcie i odbarwianie, skuteczna ochrona przed deszczem, zdolność do odbijania szkodliwych promieni UV, a co najważniejsze wytrzymałość, dzięki której nie będziesz musiał obawiać się pęknięcia markizy.

Gdy już wybierzesz rodzaj materiału, zatroszcz się o dobranie idealnego koloru i desenia. Producenci markiz mają w swoich ofertach nawet 100 różnych odcieni z całej palety barw, a także wiele rozmaitych wzorów. Bez problemu dopasujesz więc swoje nowe zadaszenie do aranżacji tarasu oraz stylu całego budynku.

Nowoczesne bryły o minimalistycznym designie najpiękniej prezentują się w zestawieniu z gładkimi markizami w kolorze bieli, szarości, beżu i brązu.

Domy z wystrojem retro, nawiązującym do minionych epok, dobrze uzupełniają markizy w odcieniach beżu, wiśniowej czerwieni czy brązu oraz tkaniny w dwukolorowe jasne pasy, zwieńczone delikatną falbanką.

Modne ostatnio tarasy prowansalskie nabierają zaś niepowtarzalnego uroku w zestawieniu z turkusowymi, lawendowymi, pastelowo różowymi, cytrynowymi i błękitnymi markizami albo z daszkami w marynarskie paseczki.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Julie Parsons (@beautiful___corners)

Mechanizm rozkładający markizę

Na końcu zastanów się nad wyborem mechanizmu, który będzie zsuwał i rozkładał markizę w zależności od aktualnych potrzeb domowników. W większości przypadków do wyboru są trzy rozwiązania: korba ręczna, taśma lub silnik elektryczny, uruchamiany za pomocą przycisku lub sterowany na pilota. Pamiętaj, że mechanizm ręcznego składania markizy jest łatwy w użytkowaniu i nie wymaga specjalnych nakładów sił, lecz może nie sprawdzić się w sytuacji gwałtownej zmiany pogody, gdy przeoczymy dogodny moment na zwinięcie osłony. Mechanizm elektryczny można natomiast wyposażyć w specjalny czujnik pogodowy, który wyczuwa mocne podmuchy wiatru i intensywne opady, by samoistnie składać markizę, gdy zajdzie taka potrzeba.

Przeczytaj także:

Screen z zamkiem – najlepsza ochrona przed słońcem na tarasie