Najładniejsze rośliny zimozielone na rabaty wokół ogrodu zimowego

Nowoczesne przeszklone tarasy, ogrody zimowe i werandy wolnostojących domów to przede wszystkim zielone oazy, budowane z myślą o wypoczynku w bliskości natury. Szklane ściany z przesuwnymi drzwiami, lekkie ruchome screeny, przezroczyste dachy z poliwęglanu czy otwarte na ogród  ażurowe drewniane balustrady w amerykańskim stylu, pozwalają cieszyć oczy kojącymi widokami aż do późnej jesieni. Wraz z nadejściem listopada i pierwszymi przymrozkami kolorowy świat za oknami zalewa jednak szarość, a znany nam krajobraz ulega niekorzystnej metamorfozie. Warto więc zawczasu zatroszczyć się o obsadzenie przestrzeni wokół tarasu pięknymi zimozielonymi roślinami bądź ustawienie odpornych na mróz krzewów w donicach pod dachem przeszklonej werandy. Podpowiadamy, które gatunki pomogą Ci zaaranżować zielony zimowy zakątek rodem z krainy baśni, jakiej nie straszna będzie nawet śnieżyca! Oto najładniejsze rośliny zimozielone na rabaty wokół ogrodu zimowego

Najładniejsze rośliny zimozielone na rabaty wokół ogrodu zimowego

Najładniejsze zielone ozdoby zimowej werandy

Zadaszony taras i zabudowana weranda w stylu ogrodu zimowego to miejsca w sam raz dla twardziczki. Ten dekoracyjny krzew o owalnych liściach zwieńczonych ząbkami oraz kwiatach o białym, różowym bądź czerwonym odcieniu doda pomieszczeniu koloru i świeżości. Wystarczy, że postawimy twardziczkę na jasnym, lecz niezbyt mocno nasłonecznionym stanowisku i będziemy podlewać ją regularnie niewielką ilością wody.

Jeżeli lubisz rośliny o efektownych, ciekawie wybarwionych liściach, rozważ zakup prusznika (kalifornijskiego bzu). Odpowiednio poprowadzony, rozrośnie się on do spektakularnych rozmiarów, osiągając nawet metr wysokości i półtora metra szerokości, a jego zielono-niebieskie liście będą przyciągać wzrok gości i wpływać relaksująco na domowników. Pamiętajmy, że prusznik preferuje dobrze nasłonecznione stanowiska.

Wolisz zimowe ogrody w orientalnym stylu? Postaw na aukubę japońską. To azjatycka zimozielona roślina, która osiąga nawet dwa metry wysokości. W stosunkowo ciepłe zimy może stanowić ozdobę odkrytej werandy czy balkonu, jednak kiedy przymrozki stają się ostre, potrafi przemarznąć, dlatego najbezpieczniej będzie udekorować nią oszklony taras.

aukuba japońska
fot. Nine Koepfer – unsplash.com

Jeśli natomiast interesują nas niskie krzewy, wybierzmy kiścień – zimozieloną roślinę z rodziny wrzosowatych, stworzoną wprost do uprawy w donicach na tarasie. Dorasta ona maksymalnie do 70 centymetrów wysokości, tworząc kopuły z wygiętymi w łuk, zygzakowatymi pędami. Jej bujne i gęste liście wybarwiają się tymczasem na tak malownicze odcienie, że dostrzegają je nawet patrzący z daleka sąsiedzi czy przechodnie. Za najpiękniejsze odmiany kiścieni uchodzą: ‘Rainbow’ i ‘Zeblid’. Może ona rosnąć solo w donicy albo w skrzynce – w skupisku wrzosów bądź miniaturowych iglaków. Pamiętajmy tylko, że kiścień lubi stać w cieniu, osadzona w kwaśnej i lekko wilgotnej ziemi.

Z iglaków warta polecenia jest natomiast karłowata odmiana cyprysika groszkowego o gęstej koronie w formie stożka. Roślina ta posiada gałązki o łukowatych, ostrych igiełkach, które w okresie Bożego Narodzenia można z łatwością przystroić małymi bombkami bądź świetlnym ledowym łańcuszkiem. Co więcej, ma ciepły zielony odcień i wydziela bardzo przyjemny, balsamiczny zapach. Wymagania cyprysika groszkowego są tymczasem przeciętne. Poradzi sobie zarówno na nasłonecznionym, jak i cienistym stanowisku, rosnąc samotnie bądź w towarzystwie innych roślin.

Zimozielone rośliny, które można uprawiać na zewnątrz i wewnątrz tarasu

Rośliną, która sprawdzi się tak na zewnątrz, jak i w obrębie werandy, jest ciemiernik. To jedna z tych rzadkich bylin, które kwitną zimą, a ich kwiaty oferują szeroką gamę kolorów – od bieli przez róż, aż po czerń. Kiedy więc cały świat natury ułoży się do snu, nakrywając się białą kołderką śniegu, ciemiernik rosnący w zasięgu naszego wzroku będzie wyglądał niczym zaklęta roślina z baśni. Ciemiernik preferuje cieniste lub półcieniste stanowiska, osłonięte od wiatru. Ponadto jest długowieczny – może cieszyć nasze oczy nawet przez 10 lat.

Ciemiernik
Ciemiernik

W sytuacji, gdy chcemy osłonić nasz dom przed zgiełkiem ulicy, warto pomyśleć o żółto-zielonej trzmielinie. Jest to roślina o stosunkowo wysokiej odporności na chłód, która stanowi piękne tło dla innych, wyższych roślin na rabacie i świetnie prezentuje się w rabatach kaskadowych przez wzgląd na jej ozdobne zwisające pędy. Może także piąć się po pergoli.

Trzmielina
Trzmielina

Kolejna godna uwagi propozycja to cis Hicksii – roślina o kolumnowym pokroju i dość wolnym tempie wzrostu. Jest łatwa w uprawie i poddaje się formowaniu, a co najważniejsze, zimą wypuszcza intensywnie czerwone owoce, którym nie przeszkadzają nawet gromadzące się na gałęziach warstwy śniegu.

O dodatkowe efekty wizualne zatroszczy się ognik szkarłatny – odporny i obrastający pomarańczowymi, żółtymi i czerwonymi owocami, podobnymi do korali jarzębiny. Dorasta on do 2-3 metrów wysokości i potrzebuje podpory, najlepiej w postaci ogrodzenia. Posadzony w skupisku, tworzy bajecznie wybarwione kompozycje, które zimą przyciągają małe ptaki, podskubujące jego owoce.

Ognik szkarłatny
Ognik szkarłatny

Wybierając rośliny zimozielone na taras lub przylegającą do niego rabatę, stawiajmy na te, które zapewnią przestrzeni największą dawkę koloru i są niezbyt wymagające w uprawie. Nie zapominajmy jednak, by kierować się przy tym przede wszystkim własnymi upodobaniami. Żaden projektant przestrzeni czy krajobrazu nie przeniknie ich lepiej niż my sami, a odpowiednio skomponowany ogródek lub oranżeria będzie oddawać nam nieocenione przysługi w budowaniu i podtrzymywaniu kojącej i pozytywnej, domowej atmosfery. A jakie Wy wybieracie rośliny zimozielone na rabaty wokół ogrodu zimowego?

Przeczytaj także:

Jak przygotować taras na jesień i zimę?