Ogród zimowy w zabudowie szeregowej

Ogród zimowy to aktualnie jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań wypoczynkowych w większości polskich domów. Do tej pory niezbyt często spotykało się ogród zimowy przy zabudowie szeregowej. Tymczasem jest to atrakcyjne rozwiązanie i jak najbardziej możliwe do realizacji. Ogród zimowy w zabudowie szeregowej staje się coraz popularniejszy i czasami widoczny już w fazie projektowej domu. Częściej jednak, osoby zamieszkujące dom w szeregowcu decydują się dodatkowo dobudować ogród zimowy do istniejącego projektu szukając pomocy u ekspertów. Dzisiaj podpowiadamy, jak zaplanować budowę ogrodu zimowego w zabudowie szeregowej i na co należy zwrócić uwagę!

Ogród zimowy w zabudowie szeregowej

Ogród zimowy w zabudowie szeregowej – czy to możliwe?

Domy w zabudowie szeregowej to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w całej Polsce. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że osiedla z takimi domami znajdują się zazwyczaj stosunkowo niedaleko centrum miast. Ogród zimowy w zabudowie szeregowej może pojawić się już w fazie projektowania domu. Najczęściej jednak osoby zamieszkujące “szeregowce” same czują potrzebę stworzenia dla siebie takiego miejsca wypoczynku i na końcowym etapie budowy zwracają się do ekspertów z prośbą o pomoc w projekcie i realizacji ogrodu zimowego w zabudowie szeregowej. Nie jest to coś niemożliwego do wykonania, ale jest nieco trudniejsze niż w przypadku domów wolnostojących.

Stworzenie ogrodu zimowego w zabudowie szeregowej jest większym wyzwaniem, niż w przypadku gdy sami decydujemy o tym, jak wygląda nasz dom i przestrzeń wokół niego. Przy zabudowie szeregowej mamy mniejsze pole do popisu w tej kwestii. Ogród zimowy w zabudowie szeregowej powinien estetycznie pasować do całej okolicy i być spójny nie tylko z naszym domem, ale również z domem i ogrodem sąsiadów. Optycznie będzie wydłużał nasz dom i sprawi, że zyskamy większą powierzchnię użytkową, w której możemy wypoczywać nie tylko w ciepłe dni w ciągu roku.

Rozwiązania prawne dotyczące ogrodów zimowych w zabudowie szeregowej

Budowa ogrodu zimowego do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, ale potrzebna jest zgoda sąsiadów. Ponadto należy wziąć pod uwagę, czy posiadana przez nas przestrzeń pozwala na budowę ogrodu zimowego. W przypadku, gdy ogród zimowy będzie integralną częścią budynku, należy pamiętać, że wymagana odległość od granicy działki to 4 m w przypadku ściany z oknami i 3 m przy ścianie bez okien.

Ogród zimowy w zabudowie szeregowej – wygląd i elementy konstrukcyjne

Gdy już mamy wszystko prawnie zorganizowane, czas przemyśleć to, jak będzie wyglądał nasz ogród zimowy w w zamieszkiwanym przez nas szeregowcu. Aranżacja ogrodu zimowego w zabudowie szeregowej jest o tyle trudniejsza, że mamy mniejszą powierzchnię do zagospodarowania, a raczej zależy nam na prywatności. Bliskość sąsiadów może być utrudnieniem w jej osiągnięciu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w takiej sytuacji są ściany aluminiowe ustawione po stronach, od których sąsiadujemy z innymi mieszkańcami osiedla. Ogrody zimowe pięknie prezentują się jako przeszklone pomieszczenia, ale w tym przypadku warto postawić ścianki aluminiowe i odpowiednio dobrany system szklanych szyb przesuwnych. Taki ogród zimowy wciąż prezentuje się efektownie, a przy okazji zapewnia nam pełnię prywatności. Oczywiście drugim rozwiązaniem jest aranżacja zewnętrznych ścianek za pomocą roślin. Przyozdobienie całej ścian zielonymi, kwitnącymi roślinami zapewni nam namiastkę prywatności, ale będzie bardziej wymagające.

Gdzie najlepiej umiejscowić ogród zimowy w zabudowie szeregowej?

O ile mielibyśmy do czynienia z domem samodzielnym lub chociaż w zabudowie bliźniaczej, mielibyśmy więcej możliwości. Dom w zabudowie szeregowej, zwłaszcza gdy nie jest ulokowany na skraju ciągu budynków, ma możliwość zagospodarowania właściwie wyłącznie po dwóch stronach.  Ogród zimowy zazwyczaj lokuje się z tyłu budynku. W przypadku zabudowy szeregowej warto kierować się funkcjonalnością, a więc głównie tym, z której strony pada na dom słońce. Najlepiej, żeby ogród zimowy przylegał do wschodniej, południowo-wschodniej lub zachodniej ściany domu. Będzie wtedy odpowiednio oświetlony i wewnątrz będą panować przyjemne do odpoczynku warunki. Ulokowanie ogrodu zimowego od strony północnej jest najmniej korzystne (brak promieni słonecznych). Są to zasady ogólne, które dotyczą lokalizacji ogrodu zimowego także dla zabudowy bliźniaczej, jak i wolnostojącej.

Szeregowiec z ogrodem zimowym – jaka powierzchnia jest optymalna?

W zabudowie szeregowej w projekcie ogrodu zimowego ogranicza nas również powierzchnia, którą możemy przeznaczyć pod budowę oranżerii. O ogrodzie zimowym w zabudowie szeregowej możesz myśleć, gdy dysponujesz przestrzenią min. 10 m2. Należy pamiętać, że mała, przeszklona przestrzeń wymaga wentylacji i cieniowania.

Ogród zimowy w zabudowie szeregowej… współdzielony z sąsiadem!

Ogród zimowy może być łącznikiem w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Na pewno nie jest to częstym zjawiskiem, ale zdarza się, że tuż obok siebie w zabudowie szeregowej mieszkają dwie zaprzyjaźnione rodziny, bliscy znajomi lub członkowie rodziny. Niektórzy decydują się wtedy na ogród zimowy, który jest łącznikiem i strefą relaksu dla mieszkańców obu domów. Jeśli macie też z mieszkańcami sąsiednich domów podobne potrzeby, gust i możliwości, możecie pomyśleć o rozbudowie swoich domów w zabudowie szeregowej o ogród zimowy, który u każdego z Was będzie wyglądał tak samo. To bardzo estetyczne i spójne dla całej okolicy rozwiązanie.

Przeczytaj także:

Czy na budowę szklanej oranżerii lub ogrodu zimowego potrzebne jest pozwolenie?