Strona Główna » Oświetlenie na taras – jakie oświetlenie werandy sprawdzi się najlepiej?
Wraz z nadejściem lata zaczynamy spędzać na tarasie coraz więcej czasu. Długo utrzymujące się ciepło, bujnie kwitnące rośliny i klimat wakacji zachęcają do czerpania z uroków domowej strefy relaksu aż do późnych godzin wieczornych. Wygodne poruszanie się w obrębie tarasu po zmroku wymaga jednak odpowiedniego, mądrze rozplanowanego oświetlenia na taras. Najlepiej takiego, które obok funkcji praktycznej pomaga tworzyć romantyczną atmosferę, kieruje uwagę na architektoniczne walory naszego domu (na przykład ściany z naturalnego kamienia) albo podświetla wybrane krzewy, zamieniając teren wokół budynku w magiczny nocny ogród. Oto najlepsze sposoby oświetlania zabudowanego tarasu.
Ledowe punkty świetlne to jedno z najbardziej efektywnych i komfortowych w użyciu rodzajów tarasowego oświetlenia. Są wysoce energooszczędne (zużywają o 80% mniej energii niż żarówki halogenowe), a ich żywotność wynosi od 25 do nawet 50 tysięcy godzin. Rozproszony blask ledowych lampek nie wabi owadów w takim stopniu, w jakim przyciąga je snop światła emitowany przez tradycyjne żarówki. Co więcej, są one dostępne w rozmaitych kształtach i wielkościach, dzięki czemu łatwo dopasować je do dowolnej oprawy pomieszczenia bądź zintegrować z elementami tarasu otwartego na ogród. Punktowe lampki LED emitują światło o szerokiej gamie kolorystycznej – od bieli (w ciepłym i zimnym odcieniu) przez żółć i czerwień, aż po zieleń i błękit – które można przyciemniać za pomocą pilota. Ci wyjątkowo niezdecydowani oraz miłośnicy częstych metamorfoz mogą jednak postawić na kolorowe żarówki RGB o bogatej palecie barw, dzięki którym w jednej chwili dopasują oświetlenie do okoliczności, ustawiając inne światło przy romantycznej kolacji we dwoje, a inne przy grillu z przyjaciółmi.
Dla werand montowanych u naszych klientów zawsze proponujemy opcję oświetlenia led. Po więcej informacji napisz: info@shadowxl.com
Alternatywą dla punktowych lampek LED są lampy wbudowywane w wybrane partie tarasu czy werandy. Zwykle montuje się je w podłodze tuż przy ścianie, podbitce dachu albo w otaczającej go balustradzie. Właściciele tarasów wiodących bezpośrednio do ogrodu chętnie umieszczają je również pod krawędziami schodków, by zapobiec ewentualnym upadkom domowników. Ten rodzaj oświetlenia dyskretnie rozprasza mrok, ale może okazać się niewystarczający przy czynnościach wymagających dobrej widoczności, takich jak choćby czytanie książki przed snem.
W częściowo otwartych tarasach z poliwęglanowym zadaszeniem, ogrodach zimowych, oranżeriach i na oszklonych werandach dobrze sprawdzą się kinkiety. Osadzone na ścianie, przy której nadbudowano rekreacyjne pomieszczenie, będą subtelnie oświetlać przestrzeń, nie rażąc jednocześnie domowników zbyt intensywnym strumieniem światła.
Zadaszony taras czy przeszkloną werandę można wyposażyć także w oświetlenie typowe dla zamkniętych pomieszczeń. Jeśli zależy nam na bardziej wyrazistym świetle, które pozwoli widzieć twarze biesiadujących z nami gości bądź wykonywać wieczorem różne prace, zainwestujmy w nowoczesny plafon lub lampę o kilku kloszach, zawieszonych nisko nad stolikiem.
Na niezabudowanych tarasach pięknie prezentują się tzw. słupki świetlne, czyli smukłe stojące lampy z żarówkami LED. W subtelny sposób wyznaczają one granice domowej strefy wypoczynkowej, odgradzając ją od ogrodowych ścieżek czy trawnika. Takie stojące lampy doskonale zgrają się z zabudową o nowoczesnym designie. Do aranżacji w stylu retro radzimy natomiast wykorzystać ogrodowe latarenki, okalając nimi otwarte obrzeża lub tylko rogi tarasu.
W przypadku gdy zależy nam na uwypukleniu wybranych detali, takich jak umiejscowiony tuż przy tarasie skalniak, wodna kaskada, krzew należący do rzadkiego gatunku czy płaskorzeźba na fasadzie budynku, warto nakierować na nie dopasowane wielkością reflektory. Ten typ oświetlenia pomaga domownikom dostrzec piękno uśpione w codziennych przedmiotach i formach, dzięki czemu buduje odprężającą atmosferę. Jednocześnie umożliwia też częste zmiany aranżacji. Wystarczy obrócić reflektor w innym kierunku, by uśpić jedną i „pobudzić do życia” inną część ogrodu.
Ci, którzy cenią sobie urokliwe świetlne ogniki o typowo dekoracyjnym charakterze mogą wypróbować modne w ostatnich sezonach świecące ogrodowe kule (niektóre modele potrafią nawet unosić się na powierzchni oczka wodnego), lampki solarne lub świecące donice ustawione w ogrodzie zimowym. Są to ruchome ozdoby tarasu i zieleni, którymi można akcentować piękno poszczególnych detali oraz dodawać przestrzeni wizualnego ciepła. Lampiony świetnie sprawdzają się pozatykane do doniczek, wmontowane w balustradę werandy i powbijane w ziemię wokół niskiego tarasu. Kule i donice często umieszcza się na stoliku czy w przytulnym kąciku albo ustawia tuż przy rabatach z kwiatowymi kompozycjami.
Niezależnie od tego, który rodzaj oświetlenia tarasu będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom czy wyobrażeniom, postarajmy się wybrać go już w momencie projektowania tej strefy relaksu. Pozwoli to odpowiednio rozplanować rozmieszczenie punktów świetlnych i zawczasu położyć niezbędną instalację elektryczną. Pamiętajmy też o zamontowaniu dodatkowych gniazdek na sprzęt ogrodowy i oświetlenie okolicznościowe. Gdy znów przywitamy zimę, a wraz z nią Boże Narodzenie, będziemy mogli dodatkowo przyozdobić balustrady girlandami kolorowych lampek i zawiesić pod dachem tarasu roziskrzone świetlne sople.
Każde z wymienionych źródeł światła sztucznego w zewnętrznej części domu jest traktowane jako wyposażenie opcjonalne. Choć wielu inwestorów rezygnuje z jego zamontowania, to zdecydowanie warto jednak pamiętać o najważniejszych atutach właściwego oświetlenia werandy. Przede wszystkim zwiększa ono bezpieczeństwo podczas korzystania z tarasu po zmroku. Stopnie na schodach czy zaciemnione obszary będą dzięki niemu łatwo zauważalne, co pozwoli uniknąć np. upadku w wyniku niedostatecznego doświetlenia danego obszaru.
To również możliwość łatwego odświeżenia werandy poprzez dopasowanie oświetlenia do konkretnego rodzaju elewacji czy zmienionego ogrodu. Gwarantujemy w tym zakresie fachowe doradztwo, dzięki czemu taras będzie wyglądał zgodnie z preferencjami klienta. Jesteśmy w stanie przedstawić zdjęcia z różnego rodzaju realizacji, które wykonaliśmy, co ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie do typu oświetlenia werandy, jakie ma zostać zamontowane przy konkretnym domu.
Przy zakupie takich akcesoriów należy wziąć pod uwagę ich parametry techniczne, wymiary, a także planowany sposób eksploatacji. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami!
Przeczytaj taże: