Czy oszklona weranda jest bezpieczna dla domowników?

Zabudowane werandy w nowoczesnym stylu cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Szczególnie chętnie wybierane są te ze szklanym dachem zintegrowanym z systemem szklanych drzwi przesuwnych, gdyż gwarantują użytkownikom piękny widok na otwartą przestrzeń i urozmaicają bryłę budynku futurystycznym designem. Najnowsze trendy sugerują wręcz wyburzanie ścian na rzecz przeszkleń i umieszczanie w dachach dodatkowych świetlików, które zapewniają wrażenie bliższego kontaktu z naturą, a jednocześnie doświetlają i powiększają optycznie przestrzeń. Nie wszyscy są jednak przekonani do szkła, gdyż materiał ten naturalnie kojarzy się z kruchością. Rodzi to wątpliwości dotyczące jego trwałości i bezpieczeństwa w użytkowaniu przy tego rodzaju konstrukcjach. Czy obawy te są uzasadnione? Czy możemy bez obaw korzystać ze szklanych ogrodów zimowych? Na te pytania odpowiadamy w anszym poradniku. 

Czy oszklona weranda jest bezpieczna

Czy oszklona weranda jest bezpieczna? Cała prawda o szklanych dachach ogrodów zimowych

Myślenie o szkle jako wyjątkowo delikatnym materiale wypływa z faktu, że naturalnie łączymy to tworzywo z cienkimi naczyniami, którymi posługujemy się na co dzień, takimi jak szklanki, kieliszki czy ozdobne wazoniki. Częstokroć zdarza się nam je przecież stłuc przez krótką chwilę nieuwagi. Wielkogabarytowe szyby stosowane do wznoszenia szklanych konstrukcji to jednak zupełnie inny produkt. Są one odporne na uderzenia, ścieranie, kruszenie czy zadrapania, dzięki czemu mogą skutecznie opierać się zarówno nieprzyjaznym warunkom pogodowym, jak i przypadkowym zderzeniom z przedmiotami – na przykład piłce kopniętej przez dziecko, bawiące się na podwórku.

Do wykonania szklanego zadaszenia werandy lub tarasu doskonale sprawdzi się szkło bezpieczne o oznaczeniu 4.4.2. Składają się na nie dwie czteromilimetrowe szyby klejone podwójną folią, dzięki czemu wykazuje ono tak wysoką wytrzymałość, że jest w stanie utrzymać nawet 110-kilogramowy ciężar. Nie ma więc ryzyka, że zawali się choćby pod masą grubej warstwy oblodzonego śniegu. Jeśli zaś dodatkowo będzie oparte na solidnych aluminiowych profilach, nie zagrozi mu porywisty wiatr. Taka budowa szkła zabezpiecza domowników nawet na okoliczność niebezpiecznych zdarzeń losowych.

Gdyby doszło na przykład do zaprószenia ognia i pożaru, który sięgnie dachu tarasu, szyby nie uległyby skruszeniu, a co najwyżej pojawiłyby się na nich pęknięcia. Podobnie w przypadku rozbicia dachu przed bardzo ciężki, spadający z impetem obiekt. Umieszczona między szybami folia zatrzyma odłamki, dzięki czemu zabezpieczy przebywających pod nim lokatorów przed zranieniem.

Inne zalety dachu z bezpiecznego szkła? Znacząco lepsza izolacja niż przy zastosowaniu szkła termoizolacyjnego, przyjemny widok na niebo oraz możliwość ograniczenia szkodliwego promieniowania UV poprzez wyłożenie sklepienia dodatkową warstwą folii PVP.

Jak działa system szklanych ścian przesuwnych?

Szklany dach werandy lub tarasu najlepiej zestawić z nowoczesnym systemem szyb przesuwnych, poruszających się na specjalnych szynowych profilach. Zagwarantuje to użytkownikom lekkie, komfortowe otwieranie i zamykanie drzwi, a jednocześnie zapewni im doskonały widok na otwartą przestrzeń, którego nie będą ograniczać ciężkie stelaże. Dopiero ściany dłuższe niż 6 metrów wymagają podpory w postaci dodatkowego słupa, ale nawet przy takich proporcjach profesjonalnie wykonany projekt zapewni całej konstrukcji elegancki wygląd. Oczywiście, o ile nie zażyczymy sobie werandy wyższej niż 2,5 metra, gdyż wymiary wybiegające poza standardowe wartości wiążą się z doborem indywidualnych rozwiązań.

Jakie szkło sprawdzi się w przypadku takich ścian? Zdecydowanie szkło hartowane o wypolerowanych krawędziach i grubości do 10 milimetrów. Jest ono bardzo odporne na uszkodzenia i dobrze znosi działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wytrzyma stuknięcia przestawianych mebli ogrodowych czy zderzenie wyczyszczonej do idealnej przezroczystości szyby z nieuważnym domownikiem. Nie grożą mu także silne podmuchy wiatru, dmącego na zmianę we wszystkich kierunkach.

Jeśli jednak te informacje i wymienione wyżej dane techniczne szkła nie do końca Cię do niego przekonały, weź pod uwagę, że weranda znajduje się na najniższym poziomie domu. Jest tym samym dużo mniej narażona na niekorzystne warunki pogodowe (szczególnie parcie i ciąg tworzony przez wiatr podczas silnej burzy), niż tarasy ulokowane na wyższych kondygnacjach. Niekwestionowane zalety takiego pomieszczenia, które może pełnić rolę letniej jadalni, wakacyjnego saloniku dla gości czy oranżerii oraz da się urządzić w dowolnym duchu (przez wzgląd na stylizacyjną plastyczność szkła), powinny rozwiać ostatnie towarzyszące Ci wątpliwości.

Przeczytaj także:

Przeszklony taras – ekologiczne i mądre rozwiązanie w duchu zero waste