System bezramowy szklanej zabudowy tarasu czy ramowy– jaki wybrać?

Zabudowa tarasu to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie pozwalające w łatwy sposób stworzyć przytulną przestrzeń wypoczynkową dla domowników i ich gości. Zapewnia możliwość beztroskiego odpoczynku wśród zieleni, niezależnie od pory roku czy pogody. Otwiera dom na ogród, gwarantując piękne widoki i szeroki dopływ zdrowego dla oczu, dziennego światła. Wreszcie, czyni nasz dom bardziej ekologicznym i tańszym w utrzymaniu, gdyż stanowi dodatkową osłonę części mieszkalnej, a co za tym idzie minimalizuje straty cieplne jesienią i zimą. Wybierając optymalny system ścian przesuwnych oraz zadaszenie tarasu, musimy jednak zmierzyć się z wieloma niełatwymi dylematami, do których należy m.in. design całej konstrukcji. Kluczową kwestią, jaka bezpośrednio się z nim wiąże jest pytanie o to, czy postawić na futurystyczne gładkie, jednolite tafle szkła, czy raczej na tradycyjne szyby w drewnianych bądź aluminiowych ramach. Jeśli ten problem nurtuje także Ciebie, sprawdź, jakie są zalety każdej z wersji!

System bezramowy szklanej zabudowy tarasu

System bezramowy szklanej zabudowy tarasu – w koronie zieleni, pod dachem nieba

Jeśli wyobrażasz sobie swoją szklaną werandę jako pokój z nieograniczonym widokiem na ptaki i motyle, przysiadające na gałęziach krzewów w ogrodzie, albo chmury przepływające po niebie i raz po raz zmieniające kształt, rozwiązaniem bliższym Twojej wizji będzie system bezramowy szklanej zabudowy tarasu. Wielkoformatowe gładkie, czyste szkło zaciera granice pomiędzy domem a ogrodem, znosząc wrażenie zamknięcia czy odizolowania od otwartej przestrzeni. Szklane ściany poruszające się lekko na polimerowych kółeczkach po wmontowanych w podłoże szynach, ułatwiają zaś dostosowanie stopnia otwarcia okien do panującej na zewnątrz aury, jeszcze bardziej zbliżając domowników do natury.

Pozbawiona ram zabudowa doskonale stapia się z bryłami nowoczesnych budynków, dodając lekkości prostym, minimalistycznym fasadom. Gładkie szyby doświetlają wnętrze domu, wpuszczając do środka promienie słońca i wizualnie powiększają przestrzeń. Ponadto zajmują mniej miejsca niż tradycyjne drzwi z ramami, dzięki czemu zapewniają użytkownikom większą swobodę ruchu. Piękne i bezpieczne w użytkowaniu, przypadną do gustu miłośnikom nowoczesnych, funkcjonalnych konstrukcji zgodnych ze skandynawską filozofią hygge.

System bezramowy szklanej zabudowy tarasu

W duchu tradycji – zabudowa w systemie ramowym

Do niedawna system ramowy był jedyną opcją, jaką brali pod uwagę właściciele domów, planujący zabudowę tarasu czy werandy. Taka konstrukcja wydawała się naturalnie bardziej trwała i solidna. Kojarzyła się także z sielskimi obrazami i ilustracjami z książek lub wnętrzarskich magazynów, w których okna szklanych werand w wiejskich domkach zdobią zwykle drewniane ramy z dekoracyjnymi szprosami. Obecnie wpływ na decyzję dotyczącą systemu zabudowy wywierają już wprawdzie nieco inne względy, ale ramy wciąż cieszą się niemałym zainteresowaniem. Obramowanie z naturalnego drewna jest przyjazne dla zdrowia, ekologiczne i doskonale oddaje ducha tradycji. Pięknie wyprawione drewno z widocznymi nieregularnymi słojami, różnymi odcieniami i pęknięciami dobrze wpisuje się w stylistykę retro, styl śródziemnomorski czy shabby chic, stając się częstokroć największym atutem tak zaaranżowanych budynków.

System ramowy szklanej zabudowy tarasu
fot.Ben Allan-Loz – unsplash.com

Co więcej, zabudowa z ramami jest bezpieczniejsza dla dzikich ptaków, a dodatkowo pozwala na zamontowanie wewnętrznych parapetów, na których możemy poustawiać donice z kwiatami, ramki ze zdjęciami, świece i inne dekoracje. Zdecydowanie największym walorem systemu ramowego jest jednak szeroki wachlarz możliwych do zastosowania wypełnień, o grubości od 4 do aż 18 mm. Dzięki temu zabudowa może zostać dopasowana do konkretnych wymagań indywidualnych użytkowników.

System bezramowy szklanej zabudowy tarasu czy ramowy – na który się zdecydować? Jak widać, każda z zaproponowanych opcji ma inne zalety i stanowi odpowiedź na odmienny zespół oczekiwań. Możesz być jednak pewny, że każdy z wyborów przyniesie Ci radość i satysfakcję każdego poranka, gdy wyjdziesz na skąpany w słońcu taras, wypić ulubione espresso.

Przeczytaj także: Czym zadaszyć taras? Panele z poliwęglanu a szklany dach z rozsuwaną markizą