Strona Główna » System bezramowy szklanej zabudowy tarasu czy ramowy– jaki wybrać?
Zabudowa tarasu to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie pozwalające w łatwy sposób stworzyć przytulną przestrzeń wypoczynkową dla domowników i ich gości. Zapewnia możliwość beztroskiego odpoczynku wśród zieleni, niezależnie od pory roku czy pogody. Otwiera dom na ogród, gwarantując piękne widoki i szeroki dopływ zdrowego dla oczu, dziennego światła. Wreszcie, czyni nasz dom bardziej ekologicznym i tańszym w utrzymaniu, gdyż stanowi dodatkową osłonę części mieszkalnej, a co za tym idzie minimalizuje straty cieplne jesienią i zimą. Wybierając optymalny system ścian przesuwnych oraz zadaszenie tarasu, musimy jednak zmierzyć się z wieloma niełatwymi dylematami, do których należy m.in. design całej konstrukcji. Kluczową kwestią, jaka bezpośrednio się z nim wiąże jest pytanie o to, czy postawić na futurystyczne gładkie, jednolite tafle szkła, czy raczej na tradycyjne szyby w drewnianych bądź aluminiowych ramach. Jeśli ten problem nurtuje także Ciebie, sprawdź, jakie są zalety każdej z wersji!
Jeśli wyobrażasz sobie swoją szklaną werandę jako pokój z nieograniczonym widokiem na ptaki i motyle, przysiadające na gałęziach krzewów w ogrodzie, albo chmury przepływające po niebie i raz po raz zmieniające kształt, rozwiązaniem bliższym Twojej wizji będzie system bezramowy szklanej zabudowy tarasu. Wielkoformatowe gładkie, czyste szkło zaciera granice pomiędzy domem a ogrodem, znosząc wrażenie zamknięcia czy odizolowania od otwartej przestrzeni. Szklane ściany poruszające się lekko na polimerowych kółeczkach po wmontowanych w podłoże szynach, ułatwiają zaś dostosowanie stopnia otwarcia okien do panującej na zewnątrz aury, jeszcze bardziej zbliżając domowników do natury.
Pozbawiona ram zabudowa doskonale stapia się z bryłami nowoczesnych budynków, dodając lekkości prostym, minimalistycznym fasadom. Gładkie szyby doświetlają wnętrze domu, wpuszczając do środka promienie słońca i wizualnie powiększają przestrzeń. Ponadto zajmują mniej miejsca niż tradycyjne drzwi z ramami, dzięki czemu zapewniają użytkownikom większą swobodę ruchu. Piękne i bezpieczne w użytkowaniu, przypadną do gustu miłośnikom nowoczesnych, funkcjonalnych konstrukcji zgodnych ze skandynawską filozofią hygge.
Do niedawna system ramowy był jedyną opcją, jaką brali pod uwagę właściciele domów, planujący zabudowę tarasu czy werandy. Taka konstrukcja wydawała się naturalnie bardziej trwała i solidna. Kojarzyła się także z sielskimi obrazami i ilustracjami z książek lub wnętrzarskich magazynów, w których okna szklanych werand w wiejskich domkach zdobią zwykle drewniane ramy z dekoracyjnymi szprosami. Obecnie wpływ na decyzję dotyczącą systemu zabudowy wywierają już wprawdzie nieco inne względy, ale ramy wciąż cieszą się niemałym zainteresowaniem. Obramowanie z naturalnego drewna jest przyjazne dla zdrowia, ekologiczne i doskonale oddaje ducha tradycji. Pięknie wyprawione drewno z widocznymi nieregularnymi słojami, różnymi odcieniami i pęknięciami dobrze wpisuje się w stylistykę retro, styl śródziemnomorski czy shabby chic, stając się częstokroć największym atutem tak zaaranżowanych budynków.
Co więcej, zabudowa z ramami jest bezpieczniejsza dla dzikich ptaków, a dodatkowo pozwala na zamontowanie wewnętrznych parapetów, na których możemy poustawiać donice z kwiatami, ramki ze zdjęciami, świece i inne dekoracje. Zdecydowanie największym walorem systemu ramowego jest jednak szeroki wachlarz możliwych do zastosowania wypełnień, o grubości od 4 do aż 18 mm. Dzięki temu zabudowa może zostać dopasowana do konkretnych wymagań indywidualnych użytkowników.
System bezramowy szklanej zabudowy tarasu czy ramowy – na który się zdecydować? Jak widać, każda z zaproponowanych opcji ma inne zalety i stanowi odpowiedź na odmienny zespół oczekiwań. Możesz być jednak pewny, że każdy z wyborów przyniesie Ci radość i satysfakcję każdego poranka, gdy wyjdziesz na skąpany w słońcu taras, wypić ulubione espresso.
Przeczytaj także: Czym zadaszyć taras? Panele z poliwęglanu a szklany dach z rozsuwaną markizą