Szklana weranda, ogród zimowy a obfite opady śniegu

Szklana weranda i ogród zimowy to miejsca, w których zimą panuje szczególny klimat. Zwłaszcza, gdy otoczenia poza ogrodem pokrywa śnieg i na zewnątrz jest mroźno. Wtedy jeszcze bardziej doceniamy zalety naszego przydomowego azylu. Oprócz oczywistych zalet, szklana weranda i ogród zimowy niosą też ze sobą wiele obowiązków. Jednym z nich jest odpowiednia konserwacja zimą tak, żeby przebywanie w nim było w pełni bezpieczne. Nasze szklane werandy wykonujemy w taki sposób, żeby wymagały jak najmniej uwagi i nie generowały dodatkowych obowiązków. Są jednak takie zadania, które musimy wykonać – jednym z nich jest odśnieżanie dachu werandy w przypadku silnych, ekstremalnych opadów śniegu przekraczających 120kg/m2

opady śniegu na dach ogrodu zimowego

Obowiązkowe odśnieżania

W tym roku możemy cieszyć się wyjątkową zimą – już od początku grudnia pojawił się pierwszy śnieg i cały czas utrzymuje się na większości terytorium Polski. Gdy na zewnątrz panują istnie zimowe warunki – obfite opady śniegu i mróz – właściciele domów jednorodzinnych muszą sięgnąć po szufle, worki z solą lub piaskiem i zakasać rękawy. Prawo budowlane jasno określa obowiązki właściciela obiektu lub zarządcy wskazując ich jako osoby odpowiedzialne za systematyczne usuwanie śniegu z dachów obiektów użyteczności publicznej oraz domów jednorodzinnych. Obowiązkiem każdego mieszkańca jest odśnieżenie domu, dachu oraz chodników (także tych sąsiadujących z posesją). Duża ilość śniegu, szczególnie mokrego, może być zagrożeniem dla konstrukcji, która pod naporem ogromnej siły może nie wytrzymać. To samo dotyczy ogrodów zimowych i szklanej werandy.

opady śniegu na dach ogrodu zimowego

Szklana weranda, ogród zimowy – konstrukcja z nachylonym dachem

Szklana weranda i ogród zimowy naszej konstrukcji są tak zaprojektowane, żeby nie tylko efektownie wyglądać, ale też żeby były jak najbardziej funkcjonalne i praktyczne w użytkowaniu. Odśnieżanie dachu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego już w fazie projektu planujemy odpowiedni spad dachu tak, żeby śnieg się z niego sam zsuwał. Nie zwalnia to oczywiście właściciela z obowiązku kontroli obciążenia (część śniegu może pozostać na dachu), ale wiele ułatwia.

opady śniegu na dach ogrodu zimowego

Wytrzymałość konstrukcji

Dla zapewnienia bezpieczeństwa do budowy dachu szklanej werandy i ogrodu zimowego stosujemy materiał odporny na ingerencję i taki, który potrafi wytrzymać ponad 100 kg obciążenia/m2. Dach takiej werandy jest wytrzymały, nie zarwie się pod ciężarem śniegu, który napada np. przez noc, gdy opady śniegu nas zaskoczą. Dodatkowo nasza konstrukcja oparta jest na solidnych profilach, które są specjalnie wzmocnione i dla których nie są straszne zimowe podmuchy silnego wiatru. Konstrukcja naszych ogrodów zimowych jest zaprojektowana tak, żeby nie zaszkodził jej ani ciężar śniegu, ani wiatr.

opady śniegu na dach ogrodu zimowego

Solidne fundamenty

Ogromnie ważne są również solidne fundamenty. Muszą być odporne na mrozy i znosić obciążenia nie tylko konstrukcyjne, ale i te wywołane np. przez osiadający zimą śnieg. dlatego tak ważne jest odpowiednie nachylenie dachu, które umożliwia swobodne zsuwanie się śniegu z dachu. Od podłoża również wiele zależy. Jeżeli fundamenty będą zbyt słabe, to pod dodatkowym obciążeniem śniegu mogą osiąść. W wyniku takich zdarzeń może też zmienić się geometria konstrukcji i mogą powstawać rozszczelnienia, a w efekcie pęknięcia szkła na dachu. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z usług profesjonalistów.

opady śniegu na dach ogrodu zimowego

Szklana weranda, ogród zimowy – konserwacja i zimowe porządki

Zimą musimy pamiętać, żeby zapobiegać zaleganiu masy śniegu na dachu ogrodów zimowych i szklanej werandy. Tak, jak wspominaliśmy, ogromną  pomocą jest odpowiednie nachylenie dachu, dzięki czemu śnieg może zsuwać się z dachu. Konstrukcja z nachylonym dachem nie zwalnia nas jednak z odpowiedzialności od zimowej konserwacji. Ważne jest, żebyśmy regularnie kontrolowali to, czy śnieg samoistnie się osuwa, czy może opady są tak obfite, że masy śniegu zaczynają zalegać na dachu. Najbardziej niebezpieczny jest mokry, trochę uleżany już śnieg, ponieważ jest najcięższy. Musimy więc szybko reagować. W czasie zimy naszym obowiązkiem jest także kontrolowanie sopli. Jeśli tworzą się przy dachu na konstrukcji duże sople, to również mogą być niebezpieczne zarówno dla domowników, gości, jak i po prostu dla naszych roślin w ogrodzie. Pamiętaj, by odpowiednio szybko reagować.

Przeczytaj także:

Jak przygotować ogród zimowy na jesień i zimę?

Jak przygotować ogród zimowy na jesień