Taras w stylu boho – jak go urządzić?

Marzysz o tarasie z zadaszeniem, który każdego dnia będzie przenosił Cię na zalaną słońcem grecką wyspę lub do orientalnego Tangeru? Zaaranżuj go w jedynym w swoim rodzaju klimacie boho! Stworzenie wypoczynkowego kącika w tym duchu jest łatwiejsze niż mogłoby się zdawać i nie pociąga za sobą dużych kosztów. Jeśli zaś regularnie podróżujesz i zbierasz pamiątki z dalekich wyjazdów, masz ułatwione zadanie. Podpowiadamy, od czego zacząć i czym kierować się przy wyborze poszczególnych elementów!

Taras w stylu boho

Taras w stylu boho – kolor i tkaniny na pierwszym planie

Taras w stylu boho to prawdziwe królestwo tkanin i kolorów. Jego eklektyczny styl został wszak zapożyczony od dzieci kwiatów oraz paryskiej bohemy, która wyrażała pogardę dla konwenansów, galopującej zachodniej konsumpcji czy sztywnych norm społecznych. Powinien więc kojarzyć się z wakacyjnym luzem, wolnością i ciepłem, emitując pozytywne wibracje. Efekt ten najłatwiej osiągnąć poprzez wykorzystanie barwnych tkanin, które pojawią się na tarasie w formie grubych miękkich dywanów, kocy z etnicznymi wzorami, patchworkowych hamaków z frędzlami (podczepionych do belek stropu lub rozciągniętych na słupkach), poduszek o orientalnych poszewkach obszytych koralikami, makatek z mandalą, kap z geometrycznym nadrukiem czy makram. Takie tekstylia komponują się świetnie zarówno z podłogami, balustradami i dachem z drewna, jak i z surowym murem w jednolitym odcieniu, betonową posadzką, a nawet naturalną strzechą. Oczywiście należy pamiętać, aby zachować odpowiednie proporcje i nie przesadzić z nadmiarem kolorowych tkanin. Chodzi o to, by dodać miejscu przytulności, tworząc strefę relaksu, która zachęca do medytacji, niespiesznej lektury czy wesołych spotkań przy kawie w kameralnym gronie.

Taras w stylu boho

Pamiętaj, że bazowe elementy strefy outdoor powinny być dobierane pod kątem ich odporności na deszcz i światło słońca. Pozostałe potraktuj jako ruchome sezonowe dodatki, które można szybko zebrać i umieścić na przykład w wystawionej nieopodal, szczelnej skrzyni.

Meble od babci albo z pchlego targu

Urządzając taras w stylu boho nie musimy ponosić kosztów związanych z zakupem finezyjnych ogrodowych mebli. Wystarczy zaadaptować starą kanapę z babcinego mieszkania i odświeżyć ją przy użyciu barwnej kapy. Możesz postawić tam również kilka krzeseł pozostałych po przeprowadzce znajomych i odmalowanych farbą w odcieniu czerwieni, ochry czy indygo, dodać pufy wyszperane na pchlim targu albo niewielki regał, na którym postawisz kilka albumów i pamiątek ze swoich wojaży.

https://www.instagram.com/p/CE7NCiwnAnu/

Jeśli zaś nie masz możliwości pozyskania sprzętów z drugiej ręki, zmontuj prosty stolik z drewnianych palet, nakryj go obrusem i otocz miękkimi siedziskami rozłożonymi bezpośrednio na dywanie. Dobrym pomysłem jest też pomalowanie poszczególnych żeberek palety na kontrastowe kolory (na przykład seledyn i biel) i domontowanie do stolika miękkich kółek. Niskie oryginalne mebelki to kwintesencja tego stylu!

Ozdobne lampiony i sznur kolorowych żarówek

Kolejnym nieodłącznym elementem wystroju tarasu w stylu boho jest odpowiednie oświetlenie. Zwykle ma ono postać jednakowych okrągłych lampionów (na przykład z plecionki lub papieru), rozwieszonych w jednym ciągu wokół tarasu bądź pojedynczych punktów świetlnych, podwieszonych pod materiałowym sklepieniem w kształcie namiotu. Często stosuje się też girlandy kul typu cotton balls z ledowymi świetlikami na baterie oraz sznury żarówek o ciepłym białym świetle lub w pastelowych odcieniach. Strumień światła nie musi być mocny na tyle, by czytać przy nim wieczorami. Chodzi raczej o stworzenie przyjemnej atmosfery, przywodzącej na myśl letnie festiwale i biwaki pod gołym niebem.

https://www.instagram.com/p/CBdgLafI-ue/

Zielona energia roślin

Styl boho czerpie garściami z modnego miejskiego nurtu biophilic design, bazującego na pozytywnym wpływie roślin doniczkowych na nasze samopoczucie. Taras urządzony w tym duchu muszą więc uzupełniać donice, kwietniki ze sznurka albo stojaki z dowolnymi kwiatami – od pięknej monstery z rozłożystymi liśćmi, przez miniaturowe palmy czy drzewka cytrusowe aż po bonsai i kaktusy. Pojemniki na rośliny mogą być wykonane z naturalnych materiałów, noszących ślady zużycia albo ubrane w ręcznie plecione, kolorowe osłonki. Poustawiaj je w skupiskach na posadzce, parapecie, stolikach czy półkach regałów i pozwól, by działał na Ciebie kojący wpływ zieleni.

Taras w stylu boho
fot. Stephanie Harvey – unsplash.com

Magia dodatków i czar wspomnień

Ostatnim aspektem, o jaki warto się zatroszczyć, urządzając taras boho, jest dobór fantazyjnych dodatków, które przydadzą pomieszczeniu ciepła i będą budzić dobre skojarzenia lub przywoływać wspomnienia. Najbardziej charakterystycznymi dekoracjami tego typu są łapacze snów i rurowe dzwonki z drewna. Możesz jednak także sięgnąć po skrzynie i puzderka z ciekawymi wzorami, ozdobne popielnice, wazony i misy z egzotycznego drewna, kolorowe butle, kadzielnice, ręcznie wykonane instrumenty muzyczne, masywne muszle o oryginalnym kształcie, kosze z wikliny, słoje pełne barwnych kamieni, parawany z artystycznymi motywami, proporczyki, zdjęcia w ramkach czy obrazy. Daj się ponieść wyobraźni i stwórz osobisty zakątek, w którym Twoi najbliżsi znajdą schronienie po długim, wypełnionym pracą dniu!

Taras w stylu boho

Przeczytaj także:

Jak stworzyć taras w stylu prowansalskim?