Strona Główna » Wentylacja w ogrodzie zimowym – który typ sprawdza się najlepiej?
Ogród zimowy to nie tylko przytulne schronienie, pomagające złapać trochę promieni słońca w chłodnych miesiącach roku i cieszyć się kolorami kwitnących kwiatów. Może funkcjonować także jako reprezentacyjna, stale użytkowana przestrzeń mieszkalna, mieszcząca w sobie salon, biblioteczkę czy rozległą jadalnię, w której wszyscy domownicy spotykają się na obiad. Z tego względu należy zawczasu zadbać o odpowiednią wentylację nietypowego pomieszczenia. Szklane ogrody w upalne dni potrafią nagrzewać się nawet do 50 stopni Celsjusza! Zimą stojące w nich powietrze osiąga zaś taki poziom wilgoci, że bez odpowiedniego wietrzenia zaczyna się skraplać i spływać z sufitu na ściany, tworząc środowisko sprzyjające powstawaniu pleśni.
Jeśli zatem planujesz budowę zimowego tarasu z widokiem na przydomowy zagajnik czy efektownej szklanej werandy, sprawdź, jakie są najlepsze sposoby ich wietrzenia i zaplanuj montaż wentylacji już na etapie projektowania konstrukcji.
Najbardziej oczywistą i najtańszą metodą wietrzenia ogrodu zimowego jest czuwanie nad odpowiednią cyrkulacją powietrza. Można to robić, regularnie uchylając okna i rozsuwając drzwi, jednak w upalne dni, podczas maksymalnej ekspozycji szklanego ogrodu na słońce, takie działania nie wystarczą. Jak wiadomo rozgrzane powietrze jest lżejsze od chłodnego, dlatego jego masy nieuchronnie uniosą się ku górze zamiast płynąć w kierunku wywietrzników usytuowanych blisko podłogi. Poza tym zachowanie we wnętrzu stabilnej i przyjaznej temperatury (poniżej 34 stopni) w szczycie lata wymaga aż dziesięciokrotnej wymiany powietrza w całym pomieszczeniu na godzinę. Problem rozwiązać może więc tylko specjalistyczne wyposażenie, takie jak wielkoformatowe okna dachowe przesuwane na prowadnicach bądź mające postać unoszonych klap. Aby usprawnić proces wentylacji możemy zintegrować otwierający je system z napędami elektrycznymi, sterowanymi automatycznie przez termostat. Pamiętajmy jednak, że uchylanie okien w celu wypuszczania ciepłego powietrza powinno iść w parze z torowaniem drogi dla napływających z zewnątrz mas powietrza chłodnego. W czerwcu, lipcu i sierpniu drzwi do szklanego ogrodu muszą więc w ciągu dnia pozostawać otwarte albo przynajmniej uchylone.
Innym typem wentylacji, chętnie stosowanym w nowoczesnych ogrodach zimowych, jest tak zwana wymuszona wentylacja mechaniczna. Ta wentylacja w ogrodzie zimowym wykorzystuje działanie elektrycznie sterowanych nawiewników i wyciągowych wentylatorów mechanicznych z możliwością regulowania prędkości, które kontroluje domowa ministacja pogodowa. Zamontowane w szczytowej części dachu wentylatory odprowadzają na zewnątrz rozgrzane powietrze, zbierające się pod sklepieniem. Nawiewniki wbudowane w dolne partie ram okiennych wpuszczają tymczasem do środka optymalne dawki świeżego powietrza, dzięki czemu jego cyrkulacja przeprowadzana jest w sposób ciągły. Proces nadzoruje wzmiankowana baza sterująca, która porównuje klimat (temperaturę i wilgotność) panujący w zimowym ogrodzie z zaprogramowanymi normami i dostosowuje parametry skonsolidowanych z nią urządzeń do otrzymanych wyników. Co ciekawe, system wentylacji wymuszonej można łatwo zintegrować z używaniem markizy dachowej. Wystarczy podłączyć mechanizm odpowiedzialny za sterowanie roletą do elektronicznej stacji pogodowej i odpowiednio zaprogramować całość.
Jeśli lubisz utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach na stałym poziomie i chcesz mieć taką możliwość również w domowej przestrzeni wypoczynkowej, postaw na nowoczesny klimatyzator o dużej mocy. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się model dwufunkcyjny, pozwalający – w zależności od potrzeb chwili – błyskawicznie nagrzać bądź schłodzić pomieszczenie. Należy jednak uwzględnić fakt, iż elektroniczna klimatyzacja to bardzo kosztowna opcja wentylacji. Wysoka cena sprzętu, opłaty za prąd oraz konieczność regularnego serwisowania klimatyzatora sprawiają, że jest to rozwiązanie adresowane głównie do właścicieli luksusowych ogrodów zimowych i opłacalne wyłącznie w sytuacji, gdy korzystamy z tego pomieszczenia regularnie, a nie tylko podczas specjalnych okazji.
Zobacz także: