Wykończenie krawędzi tarasu – jak skonstruować je prawidłowo?

Niepozorne krawędzie tarasu z zadaszeniem lub ogrodu zimowego to – z perspektywy jego przyszłej wytrzymałości – strategicznie najważniejsze elementy konstrukcyjne. Są one bowiem najbardziej narażone na niszczycielskie działanie wody opadowej i często stają się punktem zapalnym, od którego rozpoczyna się destrukcja całej nawierzchni. Jeśli więc zależy Ci, aby Twoja weranda zachowała nienaganną formę przez długie lata, sprawdź, w jaki sposób należy zabezpieczyć jej krawędzie!

Wykończenie krawędzi tarasu – jak skonstruować je prawidłowo

Profesjonalnie wykonane tarasy muszą tworzyć spadek, po pochyłości którego w naturalny sposób będzie spływać deszczówka. Równie istotne jest jednak to, co dzieje się w obrębie samej ich krawędzi. Podpływające na skraj płytek krople powinny odrywać się i spadać na ziemię. Niestety często dzieje się inaczej – zamiast wsiąkać w podłoże, krople podciekają pod spód krawędzi kafli. Co gorsza, wraz z nimi wzdłuż spoin zbierają się zanieczyszczenia, które zatrzymują wilgoć w cementowej fudze. Wystarczy, że proces ten powtórzy się kilkadziesiąt razy z rzędu, a fuga zacznie się kruszyć i pękać. Wówczas pod płytki będzie podpływać woda, która latem zamieni się w napierającą na nie parę wodną, zaś zimą w rozsadzający je lód. Jeśli do tego dojdzie, płytki prędzej czy później odpadną, szczególnie gdy były mocowane na plackach kleju, bez wypełnienia na całej ich powierzchni. Jak tego uniknąć?

Wykończenie krawędzi tarasu – kupuj płytki krawędziowe z kapinosem

Przy wykańczaniu tarasu najlepiej sprawdzą się płytki klinkierowe, których producenci umieszczają w kolekcjach specjalne kafle krawędziowe z kapinosem. Płytki te mają brzegi zawinięte pod spód, dzięki czemu krople wody spływają z tarasu, odrywając się na kapinosie. Są one przystosowane do mocowania z wysunięciem poza obręb tarasu. Pionowe płytki, okalające boki tarasu, wstawia się jednocześnie głęboko za kapinos, w efekcie czego tworzy się wyraźna krawędź. Podobne rozwiązanie można zastosować także na schodach, wiodących na taras czy do drzwi domu. Należy tylko pamiętać, by regularnie czyścić tę nawierzchnię, przykładając szczególną wagę do stanu fug na brzegach.

Blaszany okapnik wzdłuż krawędzi tarasu

Jeżeli od klinkieru wolisz modny wielkoformatowy gres, zabezpiecz krawędzie płytek, stosując blaszany okapnik. Jest to poziomy pas blachy aluminiowej, powlekanej lub stalowej ocynkowanej z podgięciem na zewnątrz, który osadza się w podcięciu na krawędzi płyty tarasowej. Okapnik mocuje się w sposób mechaniczny, a następnie okleja z obu stron warstwą żywicy i posypki z piasku. Zadaniem żywicy jest ochrona blachy przed kontaktem z zaprawą cementową i betonem, które – jako surowce silnie alkaiczne – mogłyby uszkodzić strukturę blachy. Ważnym elementem jest przy tym osłonięcie styku obróbki z jastrychem za pomocą specjalnej taśmy uszczelniającej, klejonej na żywicę. Na końcu musimy pamiętać, by uszczelnić brzeg płytek na tarasie (przestrzeń styku poziomych kafli z obróbką) silikonową masą, która zachowa elastyczność niezależnie od temperatury i warunków atmosferycznych. Pionowe płytki, którymi oklejamy brzeg tarasu należy oczywiście wsunąć pod obróbkę.

Kotwy chemiczne i balustrada zamocowana do czoła tarasu

Niekiedy brzegi tarasu ulegają zniszczeniu na skutek nieprawidłowego umocowania balustrady. Monterzy zapominają, że konstrukcja ta nieustannie pracuje, w związku z czym każde miejsce styku wkrętu z powierzchnią tarasu powinno być zabezpieczone elastyczną masą uszczelniającą. W efekcie zaniedbań na tym polu, dochodzi do rozszczelnień, którymi woda dostaje się pod płytki.

Rozszczelnienie może powstać także w inny sposób – podczas wiercenia otworów na mocowanie balustrady, wskutek przypadkowego przebicia warstwy hydroizolacyjnej. Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, warto sięgnąć po kotwy chemiczne, precyzyjnie wypełniające niechciane przewiercenia w warstwach tarasu na całej ich głębokości. Innym, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, jest zamocowanie balustrady do czołowej części tarasu, dzięki któremu zyskamy pewność, że nie naruszymy jego hydroizolacji.

Wykończenie krawędzi tarasu może wydawać się mało istotnym detalem, ale właśnie takie założenia przyczyniają się do niedopatrzeń, które mogą nas później słono kosztować. Wykorzystaj więc wskazówki zebrane we współpracy z naszymi specjalistami i zastosuj wybraną metodę zabezpieczania brzegu płytek, by cieszyć się pięknym, funkcjonalnym tarasem lub szklaną werandą przez długie lata.

Przeczytaj także: Jak uszczelnić taras? Najskuteczniejsze metody hydroizolacji