Jakie są zalety zadaszenia tarasu z poliwęglanu?

Kiedy myślimy o zadaszeniu tarasu, chcielibyśmy by było ono funkcjonalne, a przy tym łatwe w użytkowaniu. Optymalnym rozwiązaniem jest zadaszenie tarasu płytami z poliwęglanu. To jeden z pierwszych wyborów większości posiadaczy tarasów. Na to, że poliwęglan to jeden z lepszych materiałów do zadaszenia składają się jego parametry techniczne, systemowe rozwiązania oraz oczywiście efekt wizualny.

zalety zadaszenia z poliwęglanu

Zadaszenie tarasu – tak czy nie?

Taras dla wielu jest spełnieniem marzeń. To osobista strefa relaksu, w której możemy naprawdę odpocząć. Może pełnić funkcję reprezentacyjną, być przedłużeniem salonu i stanowić doskonałe miejsce spotkań z bliskimi. Niestety, nieosłonięty taras ma to do siebie, że gdy tylko pada deszcz lub jest zbyt duże nasłonecznienie, staje się nieużywaną powierzchnią. Dlatego też warto zdecydować się na zadaszenie tarasu. Świetnym wyborem jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych wad i zalet tego typu rozwiązania.

Jakie są zalety zadaszenia tarasu z poliwęglanu?

Nasze zestawienie zaczniemy od oczywistych zalet. Dla nas to jedno z najlepszych rozwiązań i nie ukrywamy, że trudno było nam znaleźć wady. Poliwęglan jest bardzo praktycznym materiałem, który potrafi doskonale wkomponować się i dopasować do większości tarasów. Zadaszenie poliwęglanowe oprócz tego, że zapewnia nam optymalne warunki w każdą pogodę, to także osłania sprzęty i meble ogrodowe. Ponadto, zadaszenie jest też ważne w kontekście podłogi. Poliwęglan ochroni np. deskę tarasową przed działaniem promieniowania słonecznego.

Oto najważniejsze zalety zadaszenia tarasowego z poliwęglanu:

1. Niska waga

W porównaniu do innych rodzajów zadaszeń, np. dachówki lub szkła poliwęglan jest lżejszym materiałem. Takie zadaszenie nie tylko wygląda nowocześnie i stylowo, ale jest też lekkie, a przy tym praktyczne i znakomicie pełni swoją funkcję. Spełnia wszystkie normy na obciążenia na śnieg i jest odporny na wiatr, a przy tym nie jest ciężki, nie posiada przytłaczających, masywnych przekrojów, jest lekką konstrukcją i tak też wygląda.

2. Odporność na obciążenia

Poliwęglan, którego używamy jako zadaszenie tarasu jest odporny na obciążenie. Nie straszny mu śnieg. Ponadto jest odporny na gradobicie i silne nawałnice. Będzie doskonale spełniał swoją funkcję przez długie lata.

3. Elastyczność

 Poliwęglan jest elastycznym materiałem, więc spełni większość Waszych oczekiwań projektowych, jeśli chodzi o estetykę i wygląd. Płyty z poliwęglanu dość łatwo się kształtuje. Jeśli więc zamarzy Ci się zadaszenie tarasu inne niż klasyczne płaskie, można go dostosować do Twoich potrzeb.

4. Przepuszczalność światła

Poliwęglan wyglądem przypomina szkło. Bezbarwny jest maksymalnie przejrzysty i przepuszcza ponad 90% promieni słonecznych. Jeśli szukamy czegoś, co ochroni nas przed słońcem, możemy wybrać biały poliwęglan, który jest najskuteczniejszy pod kątem ochrony przed słońcem – przepuszcza ok. 30% światła pod zadaszenie. To również najbardziej praktyczny wybór, nie będziemy musieli rezygnować z przebywania na tarasie podczas mocnego słońca, a przy tym przy takiej przepuszczalności światła, na tarasie wciąż będzie jasno i widno. Wyłącznie od naszych potrzeb zależy kolor poliwęglanu, jaki będziemy chcieli wybrać.

5. Styl

Poliwęglan to materiał, który potrafi się wkomponować w niemal każdą zabudowę i styl. Zadaszenie tarasu wykonane z poliwęglanu jest nowoczesne i wygląda atrakcyjnie. Będzie pasował do większości zabudowań, nie zaburzając przy tym estetyki otoczenia.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu łączy ze sobą funkcjonalność i estetyczny wygląd, stąd tak wiele osób, w tym architektów, wybiera właśnie ten materiał do wykonania zadaszenia. Czy ma jakieś wady?

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – wady

Przychodzi nam do głowy jedna, widoczna wada. Tak, jak wspominaliśmy, zadaszenie tarasu z poliwęglanu może być przezroczyste, białe lub brązowe. Jeśli z przyczyn funkcjonalnych sięgniemy po inny wariant niż poliwęglan przezroczysty, może nam przeszkadzać to, że wieczorem nie widzimy gwiazd na niebie, a w ciągu dnia nie możemy napawać się pięknym widokiem bezchmurnego nieba. Niestety, coś za coś i w tym wypadku lepiej postawić na funkcjonalność, niż wygląd. Na poczet wad zadaszenia tarasu z poliwęglanu można dopisać również to, że nie tłumi dźwięków, co może szczególnie przeszkadzać np. podczas solidnej ulewy. Uderzający o zadaszenie deszcz będzie wydawał donośny dźwięk.

Podsumowując, poliwęglan to bardzo solidny i trwały materiał, dlatego też znajduje tak szerokie zastosowanie. Jest bardzo wytrzymały i w stosunku do innych rozwiązań ma wysoką przepuszczalność światła. Ponadto, ma dość uniwersalny design, dzięki czemu potrafi świetnie wpasować się w niemal każde otoczenie.

Przeczytaj także:

Wykończenie krawędzi tarasu – jak skonstruować je prawidłowo?