Zadaszenie tarasu, przeszklone werandy – trendy na lato 2021

Rok 2020 skutecznie pokazał nam jak bardzo przyjemne i potrzebne jest posiadanie własnego ogrodu, tarasu, czy choćby balkonu. Popularność takich miejsc okazała się tak duża, że szybko wyklarowały się trendy na kolejne sezony. W 2021 w ogrodach królować będą przeszklone werandy, zadaszenie tarasu i bardzo dużo zieleni. Ponadto wciąż popularne pozostają uniwersalne kolory i proste rozwiązania. Poznajcie trendy na lato 2021 w aranżacji werand.

modna weranda

Zadaszenie tarasu

Zadaszenie tarasu to od kilku sezonów rozwiązanie numer 1 dla osób szukających sposobu na stworzenie idealnego miejsca z dostępem do świeżego powietrza, w którym jednocześnie można czuć się bezpiecznie w razie opadów deszczu, czy silnego wiatru. Jeżeli posiadasz duży, piękny ogród i chcesz z niego korzystać niezależnie od pogody, to postaw na zadaszenie tarasu. W zależności od projektu może nie tylko chronić przed deszczem, ale także dawać przyjemny cień i strefę przytulnego relaksu, w którym można schować się przed letnim słońcem. Decydując się na zadaszenie tarasu pomyśl o praktycznych rozwiązaniach i uniwersalnych kolorach bazy. Stonowana kolorystyka sprawdzi się na długie lata i będzie współgrała z otoczeniem.

modna weranda i zadaszony taras

Przeszklone werandy

W trendach letnich 2021 na topie są przeszklone werandy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz dodatkową powierzchnię użytkową. Zazwyczaj wykorzystywana jest jako jadalnia lub miejsce odpoczynku. To doskonałe miejsce, żeby odpocząć od codziennego zgiełku i rutyny. W ostatnim czasie dużo osób decyduje się na przeszklone werandy, ponieważ gdy są odpowiednio zaprojektowane można z nich korzystać nie tylko latem, ale i w zimniejsze sezony. 

modny ogrod zimowy

Outdoor living

Pandemia pokazała nam jak ważne jest funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni, w której żyjemy na co dzień. Nasze małe balkony i większe ogrody, czy zadaszone tarasy, stały się miejscem, w którym odpoczywamy, pracujemy, przyjmujemy gości, spędzamy wolne chwile. To przedłużenie salonu, ale i nasz drugi dom. W zależności od własnych potrzeb zadaszony taras można urządzić tak, żeby jak najlepiej spełniał swoje funkcje. Od Ciebie zależy, czy będzie to jadalnia, strefa relaksu, imprezy, czy może nawet siłownia. Dlatego tak ważne jest, żeby nie pozostawiać tego miejsca samemu sobie. Podpowiadamy jakie trendy w aranżacji tarasu są najważniejsze w 2021.

modny ogrod zimowy

Meble i zestawy wypoczynkowe

To jeden z ważniejszych punktów w aranżacji. Zadaszenie tarasu lub przeszklona weranda pozwala na większą swobodę w urządzaniu tej przestrzeni. Możesz postawić na więcej elementów bez obawy o to, że będą podatne na warunki pogodowe. Oczywiście, zawsze zalecamy dodatkową ochronę, gdy nie korzystasz z tarasu, ale nie zawsze jest to możliwe. Zadaszenie tarasu pozwala na większe szaleństwo. Na większych i zadaszonych tarasach lub oszklonych werandach świetnie sprawdzą się większe meble – rozłożyste sofy i fotele. Na mniejszych balkonach postaw na rattan i lekkie stoliki.

modny ogrod zimowy

Ekologiczne rozwiązania

Jak w niemal każdej dziedzinie naszego życia, tak samo w aranżacji tarasu stawiamy na ekologię, stąd też silny trend uniwersalnych rozwiązań. Zadaszony taras, przeszklona weranda, czy aranżacja przydomowego ogrodu – wszystko wykonane solidnie, w klasycznych odcieniach po to, żeby wystarczyło na długie lata.

trendy weranda na lato

Kolorowe dodatki

Najwięcej szaleństwa wkrada się we właściwą aranżację. Podczas gdy baza pozostaje wykonana w klasycznych, stonowanych odcieniach, wszelkie dodatki mogą być bardzo kolorowe. Ozdoby, lampiony, poduszki – w tych elementach możesz postawić na odważne kolory. Neony, intensywne, żywe barwy, czy chociażby pastele. Dodatkowy kolor ożywi miejsce oraz nada mu klimatu i wyjątkowości.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez HET ARSENAAL (@het_arsenaal)

Słoneczne akcenty

W 2021 niezaprzeczalnym trendem, jeśli chodzi o dodatki, jest kolor żółty. Najlepiej w połączeniu z szarością, ponieważ oba kolory zostały mianowane Kolorem Roku 2021 przez Instytut Pantone’a. Warto przy wyborze dodatków postawić na te odcienie. Słoneczny żółty świetnie sprawdzi się w każdej aranżacji.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Yellow Pillow Cushion (@yellow_pillow_cushion)

Japandi w modzie ogrodowej 2021

Pandemia i kolejne lockdowny nauczyły nas tworzyć oazę spokoju – prawdziwą strefę zen – w domowych warunkach. Zadaszenie tarasu lub szklane szyby przesuwne zamontowane na werandzie pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem bez obawy o warunki pogodowe. W aranżacji tarasu wyklarował się nowy trend na 2021, tzw. Japandi. Jest to połączenie skandynawskiej przytulności z japońskim minimalizmem i użytecznością. Podstawą tego stylu są lniane tkaniny, bambus i surowa juta. Zadaszenie tarasu świetnie współgra z filozofią Japandi. Ważnym elementem tego stylu jest także zieleń i mnóstwo roślin.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Japandi interior design (@japandi.interior)

Dużo zieleni

Zarówno jeżeli mówimy o mniejszych przestrzeniach, np. balkon w bloku, jak i o ogrodach, werandach, tarasach – to niepodważalnym trendem, którego popularność znacząco wzrosła w poprzednim roku jest ogrom zieleni. Twoja przestrzeń – oaza spokoju – powinna niemal tonąć w zieleni. Trend ten ma nawet swoją nazwę i wydaje się, że zostanie z nami na dłużej. Jest to biofilia, czyli powrót do korzeni i związku z naturą. Każdy z nas ma biologicznie zakodowaną potrzebę bycia w bliskim kontakcie z naturą. Pamiętaj, że są też rośliny, które wymagają specjalnej troski i pielęgnacji. W niektórych przypadkach zadaszenie tarasu to idealne rozwiązanie do ich utrzymania i stworzenia im warunków doskonałych. Zanim zdecydujesz się na konkretne kwiaty czy rośliny ozdobne, dowiedz się jakiej potrzebują pielęgnacji, żebyś był pewny, że sobie poradzisz. Balkon, weranda czy taras to także odpowiednie miejsce do hodowania ziół i warzyw.

Uniwersalne kolory

Aranżując werandę oraz wybierając odpowiednie zadaszenie tarasu postaw na uniwersalne rozwiązania. Kierowanie się sezonowymi trendami mody może być kuszące, ale to stonowane kolory najlepiej współgrają z okolicą i otoczeniem oraz sprawdzają się na długie lata. Możesz poszaleć z dodatkami, czy kolorami kwitnących roślin, jednak baza wraz zadaszeniem tarasu najlepiej, żeby została wykonana w klasycznych kolorach. Z powodzeniem będzie służyła nam przez długie lata. 

modny ogród zimowy

Nieważne, czy jesteś właścicielem niewielkiego balkonu, spektakularnego ogrodu czy zajmujesz się właśnie aranżacją swojego tarasu lub werandy. W każdym z tych miejsc postaw na swój styl. Zrób swoją własną oazę z dala od pędzącego świata, takie w którym najlepiej odpoczywasz.

Przeczytaj także:

Taras lub ogród zimowy w nowoczesnym stylu – jak go stworzyć?