Szklana zabudowa tarasu – 6 zalet posiadania takiej strefy relaksu

Wybierając projekt domu, rozważamy rozmaite aranżacyjne możliwości. Dostrzegamy wówczas, jak dużą rolę odgrywa dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa – często jest to szklana zabudowa tarasu. Przekonujemy się, że potrafi ona całkowicie zmieniać oblicze całego budynku, podnosić komfort jego użytkowania, znacząco zwiększać powierzchnię użytkową, a nawet znosić granicę pomiędzy domem a ogrodem. Różnice te nie zawsze są jednak równie przejrzyste dla właścicieli domów, którzy nie korzystali dotąd z tak wydzielonej przestrzeni ani nie mieli okazji zobaczyć ich w postaci projektu naniesionego na aktualny plan budynku. Aby więc odpowiednio je naświetlić, zebraliśmy 6 największych zalet posiadania szklanej zabudowy tarasu bądź werandy.

Szklana zabudowa tarasu

1. Szklana zabudowa tarasu to przede wszystkim Twoja własna strefa relaksu

Zdecydowanie największym plusem posiadania tarasu, o którym nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jest jego funkcja wypoczynkowa. To idealne miejsce na klimatyczne spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi, szczególnie w mocno słoneczne lub chłodne dni. Sprawdzi się ono także w roli wymarzonej samotni, w której można napić się kawy, poczytać książkę albo posłuchać muzyki, popatrując jednocześnie na zieleń za szybami czy na przepływające po niebie chmury (w przypadku, gdy taras ma oszklony dach). Trudno o lepszą przestrzeń do artystycznej ekspresji czy medytacji o wschodzie słońca, przy zapalonych świecach i dymie palo santo. Tym bardziej, że odpowiednio rozplanowany taras pomieści zarówno jadalniany stół z krzesłami, jak i hamaki czy wygodne siedziska.

Szklana zabudowa tarasu

2. Dodatkowa przestrzeń użytkowa

Szklana zabudowa tarasu może być przez nas wykorzystana jako dowolne pomieszczenie, na które zabrakło miejsca w innych częściach domu. Idealnie nadaje się do stworzenia wymarzonej oranżerii z cytrusowymi drzewkami i palmami w stylu dawnych dworków. Równie dobrze możemy jednak przemianować ją na swój gabinet do pracy, salę muzyczną, w której będziemy ćwiczyć grę na instrumentach, biblioteczkę, salę gier ze stołem bilardowym i piłkarzykami, bawialnię dla dzieci, rodzinną jadalnię, a nawet oryginalną sypialnię z wielkimi oknami, przez które nocą liczy się gwiazdy i podziwia odcienie Drogi Mlecznej. W tej kwestii ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Szklana zabudowa tarasu
Szklana zabudowa tarasu
fot. pexles.com

3. Większa dostępność naturalnego światła

Przeszklona zabudowa tarasu czy werandy to nie tylko gwarancja pięknych widoków niezależnie od aktualnej pory roku, ale także najlepszy sposób na maksymalne zwiększenie dostępu domowników do najzdrowszego dla oczu, dziennego światła. Pomieszczenie złożone z transparentnych szklanych szyb przesuwnych wypełni nasz dom słonecznymi promieniami, ograniczając tym samym zużycie prądu, jaki jesienią i zimą pochłonęłoby doświetlanie salonu za dnia. Jednocześnie, na odpowiednio wyposażonym tarasie nie będziemy musieli się obawiać o zmienną temperaturę na zewnątrz. Latem, gdy wnętrze zaleje fala gorąca, wpuścimy do środka świeże powietrze, odsuwając przesuwne drzwi, a szyby zasłonimy zsuwaną po prowadnicach markizą. Zimą włączymy zaś lampy grzewcze, rozkręcimy kaloryfery lub uruchomimy ogrzewanie podłogowe i owiniemy się kocem, zasiadając w fotelu z ulubioną gazetą i kubkiem gorącej herbaty w ręku.

Szklana zabudowa tarasu

4. Dodatkowa termoizolacja i ochrona antywłamaniowa

Szczelna szklana zabudowa tarasu, która jest oddzielona od pozostałych części domu kilkuwarstwowymi drzwiami z zamkiem, będzie także dodatkową barierą dla chłodu i ochroną zabezpieczającą budynek przed włamaniem. Nim płynąca w kierunku domu fala zimna dotrze do jego ścian, będzie bowiem musiała pokonać najpierw szklane pomieszczenie. Jeśli zaś dach i szyby przesuwne werandy będą wykonane z bezpiecznego szkła 4.4.2., nie skruszą się nawet pod wpływem silnego uderzenia metalowym narzędziem. Co najwyżej popękają, a wówczas umieszczona pomiędzy nimi folia zatrzyma szklane odłamki, blokując potencjalnym włamywaczom możliwość dostania się do środka.

Szklana zabudowa tarasu

5. Zielony przylądek

Wiosną i latem możemy z radością obserwować przez okna ogród pełen kwitnących kwiatów i krzewów obsypanych kolorowymi owocami. Kiedy nadchodzą chłodne dni, widoki za szybą nie są już jednak równie imponujące. Wówczas znaczne usługi może nam oddać właśnie zabudowana weranda bądź taras. Jeżeli nawet nie zamierzamy tworzyć w obrębie tego pomieszczenia prawdziwego zimowego ogrodu, z łatwością uczynimy z niego namiastkę zielonego przylądka. Duża dostępność naturalnego światła i ochrona przed podmuchami zimnego wiatru stworzą idealne stanowiska dla ozdobnych roślin, takich jak petunie, surfinie, lobelie czy fuksje.

Szklana zabudowa tarasu
fot. pexels.com

6. Stylowy design

Niezależnie od tego, w jakim duchu jest utrzymany Twój dom, dopasowana weranda dopełni jego styl i doda całej budowli szyku. System przesuwnych szklanych ścian świetnie zgra się ze skandynawskim designem inspirowanym filozofią hygge, a także z nowoczesną bryłą, której doda futurystycznego sznytu. Zabudowa z elementami drewna będzie zaś kropką na „i” rustykalnego domku. Architekci na pewno sprostają Twojej wizji!

Szklana zabudowa tarasu
fot. Florian Schmidinger  – Unsplash.com

Poznałeś zatem największe zalety werandy, jednak jej wszystkie przymioty trudno wyliczyć w takim zestawieniu. Najlepiej przekonać się o nich w praktyce, osobiście spędzając wolny czas w tej prywatnej domowej przestrzeni!

Przeczytaj także:

Jak powstaje nasza weranda? Przebieg procesu punkt po punkcie