Czym różni się domowy ogród letni od ogrodu zimowego?

Zabudowane tarasy i szklane werandy cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli wolnostojących domów. Doceniają oni zarówno dekoracyjne walory tej części budynku, jak i fakt, że tworzy ona przytulną przestrzeń wypoczynkową, pozwalającą domownikom czerpać z uroków natury i korzystać z dziennego światła nawet w czasie niepogody.

W zależności od projektowanego przeznaczenia tych rekreacyjnych pomieszczeń, mogą one mieć sezonowy lub całoroczny charakter. Podczas gdy te pierwsze, nazywane letnimi ogrodami, buduje się przede wszystkim z myślą o wakacyjnych popołudniach przy kawie i książce bądź weekendowych spotkaniach z przyjaciółmi w lipcowe wieczory, ogrody zimowe stanowią spójny element mieszkania i mogą służyć za gabinety, jadalnie, a nawet szklane salony. Wyjaśniamy, czym różni się technologia budowy oraz wyposażenie obu typów domowego ogrodu, wskazując wady i zalety tych rozwiązań.

Czym różni się domowy ogród letni od ogrodu zimowego
Letni ogród -fot. ShadowXL – realizacja na Śląsku

Szklany ogród letni – spokojna przystań na leniwe popołudnia

Domowe ogrody sezonowe mają zwykle formę zabudowanego i zadaszonego tarasu, szklanej werandy, loggi lub osłoniętego balkonu. Ich konstrukcje są lekkie (do kilkuset kilogramów) i mogą mieć zróżnicowaną postać, co stwarza niemal nieograniczone możliwości dla wyobraźni projektanta. Bez trudu wzniesiemy je na przykład na planie wieloboku i nadamy im kształt kopuły. Ponadto szkielet takiego ogrodu tworzą profile, w które wprawione są pojedyncze hartowane szyby bądź ich tańsza alternatywa – przezroczyste płyty z litego poliwęglanu. Używany jest zwykle poliwęglan mleczny 16 mm, dzięki któremu wpada wystarczająca ilość światła a słoneczne promienie UV są zatrzymywane. Poliwęglan mleczny skutecznie osłonięci przed jasnym słońcem.

Większość materiałów zadaszeń tarasu blokuje promienie UV. Ich główną zaletą jest skuteczna ochrona przed słońcem, – także twoich mebli ogrodowych, które nie odbarwią się tak szybko i będą dłużej służyć.

Wspaniale jest siedzieć w środku lata pod zadaszeniem tarasowym, czuć przyjemny chłód  i jednocześnie mieć niezakłócony widok na swój ogród.

Ogród letni i jego budowa nie pociąga za sobą dużych kosztów ani nie wymaga większych przygotowań. Nie trzeba brać go pod uwagę na etapie projektowania całego domu. Przeciwnie – może zostać do niego dobudowany i urozmaicić bryłę budynku nawet po wielu latach jego użytkowania. Są to niezaprzeczalne atuty tego typu przeszklonego ogrodu.

W większości przypadków nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę zadaszenia tarasu. Jeśli masz nie więcej niż trzydzieści pięć metrów kwadratowych powierzchni altany lub podobnej przybudówki – zwykle możesz zbudować zadaszenie  bez pozwolenia.

Użyte do konstrukcji bezramowe szyby przesuwne stworzą oranżerię o której marzysz – z cytrusowymi drzewkami, miniaturowymi palmami w donicach i bajecznie kolorowymi kwiatami w drewnianych skrzyniach. Trudno o lepsze miejsce do popołudniowych kontemplacji przy ulubionej książce i filiżance cappuccino albo wesołych rodzinnych pogawędek przy obiedzie! W chłodnych miesiącach taras posłuży nam do zimowania delikatnych kwiatów i krzewów oraz przechowywania ogrodowych mebli

Szybki i łatwy montaż letniego ogrodu

Decydując się na letni ogród, najlepiej zlecić jego instalację ekspertom. Specjalista od pokryć tarasowych zapewni szybką i prawidłową instalację pokrycia tarasowego. Nie zalecamy samodzielnego montażu dachu, chyba że jesteś prawdziwym profesjonalistą w tej dziedzinie. Jest to praca, która wymaga sporej wiedzy zawodowej i doświadczenia. Jeśli rozpoczniesz samodzielnie montaż i ostatecznie ci się nie powiedzie – nadal musisz poprosić fachowca, który najpierw naprawi efekty twojej pracy, a następnie zainstaluje poprawnie letni ogród. Nieprofesjonalny montaż ogrodu letniego może stać się źródłem dodatkowych kosztów, które mogłeś zaoszczędzić.

Całoroczny ogród zimowy – życie bliżej natury

Pierwsze ogrody zimowe tworzono z myślą o korzystaniu z dobrodziejstw przyrody przez okrągły rok, dlatego mianem tym do dziś określa się przede wszystkim szklane tarasy całoroczne. Cechuje je niski współczynnik przenikania ciepła (ok. 2 W/m2K), wysoka szczelność na deszcz i wiatr oraz odporność na mróz. Optymalne warunki uzyskuje się dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji, uzupełnionej zespolonymi podwójnymi bądź potrójnymi szybami, wypełnionymi argonem. Umożliwiają one zaadaptowanie zimowego ogrodu do dowolnych celów – począwszy od całorocznej tropikalnej oranżerii, przez wspólną jadalnię i wypoczynkowy salon, aż po domowe spa czy prywatny gabinet, w którym możemy pracować przy najbezpieczniejszym dla oczu, dziennym świetle.

Czym różni się domowy ogród letni od ogrodu zimowego
Przykład klasycznego ogrodu zimowego

Niestety, to rozwiązanie ma swoje minusy. Z uwagi na ciężar materiałów, jakie stosuje się, by zagwarantować szklanemu tarasowi odpowiednią izolację, musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie wsparcie całej konstrukcji (już niewielki ogród obejmujący 10 m2 waży częstokroć nawet tonę). Nie można go więc tak po prostu dobudować do wystającej części budynku. Musi zostać wzniesiony już na etapie budowania domu, osadzony na mocnych fundamentach i trwale połączony przynajmniej z jedną ze ścian.

Co więcej, solidne tworzywa, takie jak szyby z warstwą izolującą i specjalne profile ze wzmacnianego aluminium PCV albo z drewna wiążą się z wysokimi kosztami. A to jeszcze nie wszystkie wydatki, jakie trzeba będzie ponieść. Pamiętajmy, że w upalne dni ogrody zimowe (niczym puste akwaria) potrafią nagrzewać się nawet do 50 stopni Celsjusza! Należy więc wyposażyć je w system nawiewno-wywiewnej wentylacji, elektryczny klimatyzator albo przynajmniej zewnętrzną markizę, zsuwającą się na dach po prowadnicach.

W sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na zainwestowanie znacznej kwoty w budowę jednego wypoczynkowego pomieszczenia, lepiej ograniczyć się do jego letniej wersji.

Zobacz także: Jak dopasować kształt oranżerii do architektury domu?