Strona Główna » Jak prawidłowo czyścić szklaną werandę? Krótki poradnik
Przeszklone tarasy to nowoczesne domowe przystanie, otwierające część mieszkalną na zieleń ogrodu i rozległy firmament nieba. W przeciwieństwie do okien w pokoju kominkowym czy sypialni, szyb tarasowych nie zasłania się gęstymi firankami, fantazyjnymi zasłonami ani storami. Cały urok leży bowiem w krystalicznie czystym szkle, za którym rozciągają się piękne widoki. Niestety nawet najbogatsze krajobrazy bledną, gdy wpadające do środka światło natrafia na osadzony na szybie kurz, smugi i ślady po uderzeniach owadów. Reprezentacyjne, wielkoformatowe okna tarasowe i zintegrowany z nimi dach należy więc regularnie myć. Przedstawiamy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak prawidłowo czyścić szklaną werandę.
Czyszczenie wielkoformatowego szkła w systemach szklanych ścian przesuwnych jest nieco większym wyzwaniem od standardowego mycia okien, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Zacznij od wybrania optymalnej pory dnia i sprzyjającej aury pogodowej. Najlepiej zabrać się za porządki wcześnie rano albo o późnych godzinach popołudniowych, w mało słoneczny, ciepły i bezwietrzny dzień. To bardzo istotne, bo przy wysokich temperaturach woda szybko odparowuje, pozostawiając na szybach nieestetyczne smugi. W okresie zimowych chłodów woda może natomiast zamarzać i uszkadzać szyby, żłobiąc w nich mikroskopijne rysy.
Następny krok to wybór wygodnego i bezpiecznego sprzętu. Zaopatrz się w spryskiwacz z płynem, gąbki, ściągaczkę i ręczniki papierowe (najlepiej takie o stosunkowo gładkiej fakturze), ewentualnie w tetrowe pieluszki lub bawełniane ściereczki. Nie polecamy używania gazet. Jeżeli zależy Ci na ułatwieniu sobie pracy, możesz też wypróbować nowoczesne myjki do okien lub samodzielnego robota do mycia szyb.
Klasyczna myjka z ładowanym na prąd akumulatorem działa podobnie do ściągaczki, tyle, że jest wygodniejsza w obsłudze i znacznie bardziej higieniczna. Najpierw należy spryskać szyby wodą z detergentem i rozprowadzić go po szybie, a następnie zasysać brudną wodę myjką do specjalnego zbiornika. W ofercie sklepów znajdziesz też myjki parowe. Te urządzenia nie wymagają stosowania detergentów, więc są bezpieczne dla alergików. Oba rodzaje myjek są zwykle wyposażone w drążki teleskopowe, sięgające nawet do 4 metrów, co pozwala myć nimi także okna dachowe. Automatyczne roboty-łaziki posiadają natomiast przyssawki ze ściereczkami, na których suną po szybie, doskonale polerując jej powierzchnię i tym samym oszczędzając nam wysiłku.
Na rynku istnieje wiele gotowych preparatów do czyszczenia szyb i ram okiennych. Możesz zakupić produkt na bazie alkoholu lub jego odpowiednik bez dodatku spirytusu, czyściki do okien w postaci nasączanych chusteczek lub płyn do spryskiwaczy samochodowych. Alternatywą jest użycie zwykłego płynu do naczyń poprzez dodanie jego niewielkiej ilości do miski z letnią wodą. Jeżeli jednak preferujesz naturalne substancje czyszczące, użyj roztworu wody z octem (doskonale sprawdzi się on przy usuwaniu wapiennych osadów) lub sokiem z cytryny, ewentualnie ciepłej wody i ściereczek z mikrofibry. Aluminiowe profile odświeżaj zaś wyłącznie miękką szczoteczką zmaczaną w wodzie.
Gdy zbierzesz już cały niezbędny osprzęt i znajdziesz dogodną porę, zabierz się do pracy. Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku schodów, werandę należy myć zawsze od góry do dołu. Zacznij zatem od dachu. Poproś kogoś bliskiego o asekurację i wejdź na drabinę z myjką na teleskopowym wysięgniku. Jeśli jej nie posiadasz, możesz też oprzeć na krokwiach drewnianą deskę i stanąć bezpośrednio na niej, co pozwoli na bezpośredni kontakt z szybami. Pamiętaj, że jeśli okna mają ramy bądź aluminiowe elementy łączące, należy myć je od zewnątrz do środka, tj. zacząć właśnie od ram. Pozwoli to uniknąć zachlapania raz oczyszczonych szyb brudną wodą. W ciepłe dni nie musisz wycierać ram po umyciu, bo bez problemu wyschną same. Gdy będą już czyste, przejdź do mycia szyb, czyszcząc je również od góry ku dołowi, a następnie na boki. Nadmiar wody usuwaj ściągaczką i poleruj szkło kawałkami skulkowanego papierowego ręcznika, czystymi bawełnianymi ściereczkami lub tetrą. Staraj się nie naciskać na szyby zbyt mocno!
Teraz możesz przejść do mycia systemu szklanych drzwi przesuwnych. Postępuj w ten sam sposób, co przy myciu dachu, czyszcząc najpierw dolny profil, a następnie szyby od góry do dołu i na boki, każdorazowo kończąc ten proces polerowaniem powierzchni.
Jeśli jesteś właścicielem zadaszenia tarasu z płyt poliwęglanowych, użyj do jego mycia tych samych środków, które były stosowane przy myciu szyb. Jeśli poliwęglanowa powierzchnia jest pobrudzona olejem lub farbą, to do usunięcia plam użyj miękkiej ściereczki, zwilżonej heksanem, heptanem lub eterem naftowym (BP65). Następnie przepłucz dach wodą lub przetrzyj mieszanką wody i delikatnego detergentu. UWAGA! Do mycia dachów z poliwęglanu komorowego nie wolno używać substancji silnie alkaicznych lub rozpuszczalników – takich jak aceton, benzen czy alkohol. Mogą one bowiem naruszyć ochronną powłokę dachu. Odradzamy także używanie tworzyw ściernych i ostro zakończonych przedmiotów.
Jeżeli nasza weranda posiada system zacieniający w postaci ruchomej markizy, to nie zapomnij przemyć kasety oraz prowadnic.
Regularne czyszczenie szklanej werandy nie należy z pewnością do naszych ulubionych czynności. Warto się jednak przełamać i starać się robić to regularnie, bo pięknie oczyszczony taras będzie ozdobą i wizytówką całego budynku, a domownicy nie będą chcieli z niego wychodzić!
Przeczytaj także: