Jak wybrać drzwi przesuwne na taras? Na co zwrócić uwagę?

Przydomowe tarasy i ogrody zimowe często tworzy się poprzez dobudowanie konstrukcji do betonowej lub ceglanej ściany wzniesionego nawet wiele lat wcześniej budynku. Wykreowana w taki sposób strefa wypoczynkowa pozwala otworzyć dom na ogród, maksymalnie go przy tym doświetlając i optycznie powiększając mieszkalną przestrzeń. Spektakularny efekt pomagają uzyskać odpowiednio dobrane, szklane drzwi przesuwne, które subtelnie zacierają granice pomiędzy salonem a tarasem i zwiększają zarówno pole widzenia domowników, jak i spektrum możliwych aranżacji obu pomieszczeń. Wielość dostępnych na rynku modeli szklanych drzwi nastręcza jednak niemałych trudności przy wyborze. Jeśli więc czujesz, że powoli zaczynasz tracić rozeznanie i nie jesteś pewien, które parametry będą mieć wpływ na jakość użytkowania drzwi przesuwnych, pozwól, by nasz miniporadnik rozwiał Twoje wątpliwości!

Jak wybrać drzwi przesuwne na taras
fot. ShadowXL.com

Jak wybrać drzwi przesuwne na taras, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania

Przeszklony taras lub weranda automatycznie stają się przedsionkiem naszego domu. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tej części mieszkania na wypadek zdarzenia losowego lub ewentualnego włamania. Zwróć uwagę, by wybierane drzwi przesuwne były wyposażone w solidne zamknięcie, a same szyby miały odpowiednią grubość. Godne polecenia jest w tym przypadku już 10-milimetrowe szkło hartowane, które wytrzyma również gwałtowne zmiany pogody. W razie potrzeby istnieje możliwość zamontowania w takich drzwiach systemu alarmowego, ale jest to już kwestia indywidualnych preferencji. Warto za to pomyśleć o uzupełnieniu transparentnej zabudowy specjalnie zabezpieczonym, szklanym dachem 4.4.2., wzbogaconym o podwójną folię. Takie sklepienie nie zagrozi domownikom nawet przy zderzeniu z ciężkim obiektem. Folie przytrzymają bowiem na miejscu całe skruszone szkło, nie pozwalając mu osypać się na głowy lokatorów.

Izolacja cieplna i dźwiękowa

Drugim istotnym aspektem decydującym o tym, jak wybrać drzwi przesuwne na taras, a który ma wpływ na komfort użytkowania drzwi przesuwnych – jest termoizolacja. Nieszczelne drzwi tarasu to prosta droga do wysokich rachunków za ogrzewanie. By tego uniknąć, postaw na drzwi o szynach zintegrowanych z podłożem, przy których nie ma mowy o przypadkowych szczelinach. Montaż drzwi na wszelki wypadek powierz zaś fachowcom. Zadbają oni o ścisłość zespolenia skrzydła i ramy przy zamykaniu drzwi (to na tej linii najczęściej dochodzi do powstania nieszczelności). Pamiętaj, że optymalnie spoiste szyby uchronią Ciebie i Twoich bliskich także przed nieprzyjemnym natężeniem hałasu, emitowanego przez kosiarki sąsiadów czy przejeżdżające motocykle.

Adaptacja do bryły budynku

Drzwi przesuwne muszą dobrze komponować się z konstrukcją całego budynku. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na wysokość i szerokość wybieranych szyb, zwłaszcza jeśli myślimy o panoramicznych oknach czy drzwiach wielkoformatowych. Nie mogą one przecież przekraczać wysokości parteru bądź piętra, na którym ulokowany jest taras. Za optymalną maksymalną wysokość takich drzwi uznaje się 250 centymetrów.

Na szczęście wielu producentów oferuje system szyb zamawianych na wymiar i pomaga klientom wyliczyć konkretne parametry oraz rozplanować poszczególne elementy, które złożą się na spójną zabudowę. Pozostaje Ci tylko zadecydować, czy cała wiodąca na taras ściana ma być wykonana ze szkła, czy też poprzestaniesz na szklanych drzwiach umieszczonych w jej centralnej części.

Względy estetyczne

Na końcu trzeba rozważyć kwestie estetyczne. Nie zapominaj, że – niezależnie od aktualnych trendów – nawet najbardziej nowoczesna domowa przestrzeń relaksacyjna musi być zgodna z Twoimi upodobaniami. Inaczej nie będziesz czerpać z niej wystarczającej radości. W odniesieniu do drzwi i szklanej zabudowy oznacza to wybór między systemem ramowym i bezramowym.

Pierwszy pozwala na stylizację tarasu w duchu śródziemnomorskim, retro czy shabby chic. Możesz tu bowiem wybierać z całej gamy oklein okiennych, imitacji drewna czy folii przypominających metaliczne lakiery, dobierać pięknie wyprofilowane klamki lub uchwyty, a nawet wzbogacać szyby o ozdobne szprosy. Drugi gwarantuje możliwość obserwowania przyrody bez jakichkolwiek ograniczeń zawężających horyzont. Doskonale wpisuje się w futurystyczny, minimalistyczny styl na miarę skandynawskiego hygge. Szczególnie, jeśli do takich szyb dobierzemy bezpieczny i prawie niewidoczny próg zero. Na pierwszym planie pozostanie wówczas wyłącznie piękno czystego, gładkiego szkła o niezaprzeczalnym uroku. Decyzja należy do Ciebie!

Przeczytaj także: Jak dopasować kształt oranżerii do architektury domu?