Strona Główna » Ogród zimowy na tarasie – 4 elementy, na które musisz zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy
Chciałbyś cieszyć się większą przestrzenią w swoim domu? Marzysz o miejscu, w którym niezależnie od pory roku mógłbyś się zrelaksować przy filiżance pysznej kawy? Jeśli tak, to budowa ogrodu zimowego na tarasie, jest odpowiedzią na Twoje oczekiwania. Ogród zimowy na tarasie cieszy się coraz większą popularnością. Można z niego korzystać zarówno latem, jak i jesienią czy zimą. Ogród zimowy na tarasie to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie i wbrew pozorom wybudowanie go nie jest trudnym, ani tym bardziej nieosiągalnym wyzwaniem. Przed rozpoczęciem musisz jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanym z budową takiego obiektu.
Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który pomoże Wam przejść przez proces budowy ogrodu zimowego na tarasie bez przykrych niespodzianek. Zobacz 4 najważniejsze czynniki, na które musisz zwrócić zanim zdecydujesz się na taką przebudowę.
Budowa ogrodu zimowego na tarasie wymaga dopięcia pewnych kwestii prawnych. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego budowa ogrodu zimowego na tarasie nie wymaga specjalnego pozwolenia, co już jest sporym ułatwieniem, ale należy pamiętać o zgłoszeniu rozpoczęcia takiej przebudowy do odpowiedniego organu. W terminie 30 dni od daty doręczenia takiego zgłoszenia można wnieść sprzeciw. W praktyce takie działania są rzadko spotykane i po tym czasie można rozpocząć prace budowlane. W kwestiach prawa budowlanego, ważne jest także to, że ogród zimowy na tarasie staje się częścią budynku mieszkalnego, więc muszą zostać zachowane zasady: odległość 4 metrów od granicy działki w przypadku ściany z oknami lub 3 metrów w przypadku ściany bez okien.
Decydując się na budowę ogrodu zimowego na tarasie musimy pamiętać, że ogród zimowy staje się integralną częścią całości, jaką tworzy dom i okolica (również sąsiednie domy). Zastanów się dobrze, jak chciałbyś, żeby wyglądał Twój ogród zimowy na tarasie, a następnie z pomocą profesjonalistów wykonajcie konkretny projekt. Budowa ogrodu zimowego na tarasie nie może być traktowana jako zupełnie osobny obiekt – powinien pasować do stylu całej okolicy. Dobrym rozwiązaniem są ogrody zimowe wykonane z aluminium i poliwęglanu lub szkła, które zazwyczaj dobrze wkomponowują się w przestrzeń przydomową oraz okolicę. Cała konstrukcja jest odporna na warunki atmosferyczne.
Podłoga w ogrodzie zimowym to bardzo ważna kwestia. Zazwyczaj taras ma już swoją zabudowę podłogową, która może być bazą, ale często zaleca się przed budową ogrodu zimowego na tarasie zmianę posadzki. Podłoga w ogrodzie zimowym na tarasie musi być trwała i wytrzymała oraz odporna na wilgoć. Zanim zdecydujesz się na tańsze rozwiązania, musisz sobie uświadomić, że posadzka to jedna z najważniejszych kwestii i powinna pozostać w stanie nienaruszonym przez wiele lat. Jest to element, na którym zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać. Popularnym rozwiązaniem i bardzo praktycznym jest postawienie na materiały ceramiczne w ciemnym kolorze. Będą ładnie współgrać z większością dodatków oraz z roślinami i są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Możesz postawić także na płytki gresowe, terakotowe lub drewniany parkiet.
Nie jesteśmy w stanie podać konkretnej ceny, z jaką powinniśmy się liczyć planując budowę ogrodu zimowego na tarasie. Koszt takiej budowy zależy od wielu czynników. Jeśli fundament tarasu nie będzie wymagał dodatkowych przeróbek, to finalny koszt będzie o wiele niższy niż w przypadku, gdy musimy poprawiać fundamenty. Różnica cenowa wynika również z powierzchni jaką chcemy się zająć. Optymalnie jest, gdy powierzchnia ogrodu zimowego na tarasie jest nie mniejsza niż 10 m2.
Na koniec podsumujemy najważniejsze zalety budowy ogrodu zimowego na tarasie. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które chcą mieć swoją strefę relaksu blisko natury przez cały rok, a przy tym dysponują sporym tarasem.
Najważniejsze zalety budowy ogrodu zimowego na tarasie:
Przeczytaj także: