Szklane zabudowy tarasów lub ogrody zimowe – ekologiczne rozwiązanie w duchu zero waste

Szklane zabudowy tarasów z nowoczesnym systemem drzwi przesuwnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem.To zrozumiałe – pozwalają przecież czerpać przyjemność z dostępu do zieleni i widoku na otwarte niebo niezależnie od pogody, tak jak żaden inny typ konstrukcji tworzących domowe strefy wypoczynku. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że jest to jednocześnie rozwiązanie przyjazne dla środowiska, pozwalające wieść życie zgodne z rytmem natury i filozofią zero waste. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu aspektowi posiadania przeszklonego tarasu.

Szklane zabudowy tarasów
fot. ShadowXL – realizacja Kielce 05.2020

Szklane zabudowy tarasów wykonane z naturalnego tworzywa

Jeszcze kilka lat temu nadejście prawie każdego sezonu na grilla czy rodzinne spotkania na działce wiązało się z obowiązkową wizytą w sklepie ogrodniczym i zakupem parasola wraz z kompletem rattanowych mebli. Te typowo rekreacyjne zestawy miały wyjątkowo efemeryczny wymiar, więc ich kupowanie wkrótce zamieniało się w coroczny rytuał. Szybko płowiały na słońcu, wyginały się pod naporem wiatru, wypaczały i butwiały na deszczu, przez co pod koniec lata lądowały na śmietnisku, zasilając stosy innych szybko pożegnanych (ale rozkładających się latami) sezonowych akcesoriów. Szklane werandy i zadaszone tarasy wykonane z solidnych, ekologicznych materiałów wysokiej jakości, takich jak hartowane szkło (w systemach bezramowych) lub połączenie szkła i drewna (w systemach ramowych) położyły kres tej smutnej epoce marnotrawstwa. Pozwalają bowiem korzystać z wydzielonej rekreacyjnej przestrzeni przez długie lata bez generowania śmieci i zanieczyszczania środowiska szkodliwymi substancjami. Zastosowane w nich udogodnienia, takie jak specjalistyczny system ścian przesuwnych czy inteligentne przeciwsłoneczne osłony, ograniczają ryzyko uszkodzenia konstrukcji przez czynniki środowiskowe i samych użytkowników, co zapewnia im dodatkowo długą żywotność. Nie musimy martwić się nawet ewentualną rozbiórką tarasu przy przebudowywaniu domu w przyszłości – większość jego elementów ulegnie bezpiecznemu naturalnemu rozkładowi.

Dom skąpany w słońcu

Niekwestionowaną zaletą przezroczystych ścian i dachu tarasu jest bardzo dobre doświetlenie domu. Dzięki szerokiemu dopływowi promieni słonecznych do wnętrza mieszkania możemy nie tylko korzystać ze zdrowego dla oczu dziennego światła, ale także dostosować nasz zegar biologiczny do naturalnego rytmu dnia. Rozświetlona słońcem strefa wypoczynku staje się ponadto elastyczną przestrzenią, którą w razie potrzeby można zmienić w kącik do czytania czy prywatny gabinet w stylu home office.

Szklane zabudowy tarasów
fot. ShadowXL – realizacja Kielce 05.2020

Innym atutem szklanej zabudowy tarasu jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej w połączonej z nim części domu, a co za tym idzie, oszczędność kosztów zużywanych na oświetlenie. Ale to jeszcze nie wszystko! W chłodnych miesiącach roku zabudowany taras pełni bowiem także rolę dodatkowej termoizolacyjnej bariery. Podmuchy chłodnego powietrza muszą się zmierzyć z dwiema parami drzwi oddzielonymi pomieszczeniem, co znacznie osłabia ich moc. W rezultacie zmniejszeniu ulega też zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu, a nasze lokum staje się jeszcze bardziej ekologiczne.

Zielona wyspa, którą tworzy szklana zabudowa tarasu

Na koniec warto zauważyć, że przeszklony taras tworzy mikroklimat idealny do rozwoju wielu barwnych czy wręcz egzotycznych roślin. Jesienią i zimą może więc stać się dla nas rodzajem miniaturowej tropikalnej wyspy wypełnionej zapachem cytrusowych drzewek oraz zielenią rozłożystych liści daktylowca. Ustawiając tam donice z kwiatami, które pochłaniają toksyny i oczyszczają powietrze (takimi jak skrzydłokwiat, paprocie, bluszcz, begonie czy asparagus), zapewnimy domownikom stały kontakt z naturą oraz pomożemy zmniejszać ilość dwutlenku węgla i szkodliwych substancji dostających się do atmosfery.

Nadprogramowa domowa przestrzeń uzyskana dzięki zabudowaniu tarasu pomaga również zimować kwiaty, które potrzebują osłony przed chłodem i przygotowywać rozsady z wyhodowanych wcześniej roślin. Umożliwi nam zatem rozbudowanie ogrodu czy spontaniczne zapełnianie okolicznych kwietników nowymi krzewinkami i ziołami.

Przeszklony taras to doskonały pierwszy krok w kierunku bardziej zrównoważonej egzystencji, zgodnej z ekologią i regułami zero waste. Jeśli stanie się dla nas początkiem realizacji tych szczytnych idei, z pewnością otworzy nam drogę do podobnych działań w pozostałych sferach życia.

Przeczytaj także:

Czym różni się domowy ogród letni od zimowego?

Szklane zabudowy tarasów