Szklana weranda, ogród zimowy, zadaszenie tarasu – trendy 2022

Rok 2020 i wybuch pandemii sprawił, że coraz więcej osób myśli o stworzeniu w swoim ogrodzie prawdziwej strefy relaksu i odpoczynku. Ostatnie 2 lata przyczyniły się również do wzrostu zainteresowania budową ogrodu zimowego, szklanej werandy czy zadaszenia tarasu. Coraz częściej zależy nam na tym, by nasz odpoczynek nie był uzależniony od warunków pogodowych i żebyśmy mogli sobie pozwolić na relaks bez względu na to, czy pada deszcz, czy świeci słońce. Jak co roku, tak również w 2022 pojawią się nowe trendy, które wyznaczą kierunek aranżacji ogrodów zimowych i jego otoczenia. Sprawdźmy, co będzie modne w nadchodzącym roku!

Ogród zimowy i zadaszenie tarasu - trendy 2022

Szklana weranda, ogród zimowy, zadaszenie tarasu

Jednym z najpopularniejszych elementów ogrodu w 2022 roku będzie zadaszony taras, ogród zimowy i/lub szklana weranda. To już niemal punkt obowiązkowy w zabudowie domów jednorodzinnych. Szklana weranda, ogród zimowy, zadaszenie tarasu to idealne miejsca na spędzanie wolnego czasu, wyciszenie się i odpoczynek. Niewątpliwą zaletą ogrodu zimowego jest możliwość przebywania w nim o każdej porze roku. To, w jaki sposób go zaaranżujesz zależy tylko od Ciebie. Niektórzy przeznaczają tę przestrzeń na jadalnię, inni na miejsce typowo wypoczynkowe, jeszcze inni organizują w nim sobie strefę fitness lub gabinet do pracy.

Ogród zimowy i zadaszenie tarasu - trendy 2022

Ogród zimowy – trendy 2022

Wnętrze ogrodu zimowego to jedno, a aranżacja przestrzeni wokół niego, to drugie. To właśnie otoczenie wokół podlega najsilniejszym wpływom corocznych trendów. W tym roku stawiamy na naturę i minimalizm. Nasz ogród powinien sprawiać wrażenie naturalnej, beztroskiej łąki. Tuż przy takich elementach jak ogród zimowy, szklana weranda, czy zadaszenie tarasu, warto postawić na kosodrzewinę, laurowiśnie wschodnią, miłorząb dwuklapowy. Te rośliny sprawią, że ogród nabierze naturalnego charakteru. Do tego wnętrze ogrodu zimowego możemy przyozdobić meblami i elementami ozdobnymi nawiązującymi do natury (len, wiklina, drewno). Całość będzie się bardzo stylowo uzupełniała.

Ogród zimowy i zadaszenie tarasu - trendy 2022

Postaw na Very Peri, czyli kolor roku 2022

Co roku Instytut Pantone ogłasza najmodniejszy kolor roku. 2022 rok będzie należał do koloru Veri Peri. To subtelny fiolet, który symbolizuje zmiany i nadchodzące transformacje obejmujące cały świat. Kolor roku według Instytutu Pantone ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia – m.in. na modę, trendy w kulturze, na aranżację wnętrz. Jeśli zależy nam na tym, by nasz ogród, a co za tym idzie – również ogród zimowy i szklana weranda, pozostawały utrzymane w trendach 2022, to warto w aranżacji przemycić właśnie ten kolor. Jak zrobić to najłatwiej? Oczywiście stawiając na odpowiednie dodatki wewnątrz ogrodu zimowego. Poduszko, narzuty, koce, serwetki – to bardzo łatwe do zmiany elementy. Trochę trudniejsze wydaje się zaaranżowanie ogrodu, ale to tylko pozory. Wystarczy, że do ogrodu dodacie trochę roślin w odcieniu fioletowym. Najłatwiejsze w wyhodowaniu i utrzymaniu będą: lilak, lawenda i barwinek. Wszystkie wyglądają bardzo efektownie. Warto się rozejrzeć za tymi roślinami!

lawenda
fot. pexels.com

Trendy w ogrodzie 2022 – retro vibes

Styl retro utrzymuje się już od kilku sezonów jako jeden z najsilniejszych trendów. Inspirowany jest latami 50., 60. i 70. XX wieku. Jeśli zależy nam na aranżacji ogrodu zimowego w tym stylu, to powinniśmy rozejrzeć się za meblami, które łączą w sobie styl z przeszłości z nowoczesnością funkcjonalnością. Styl retro to również intensywne, żywe kolory i oryginalne wzory. Można go przenieść również do ogrodu jako otoczenie ogrodu zimowego, szklanej werandy, czy zadaszonego tarasu. Stawiamy wtedy głównie na mocne kolory, takie jak: kolor zielony, żółty, brązowy, czerwony, pomarańczowy, wspomniany już fioletowy, turkus i złoto.

ozdobne poduszki w ogrodzie zimowym
fot. pexels.com

Gatunki roślin w stylu retro to przede wszystkim chryzantemy, mieczyki, dalie, kosaćce.

Styl Japandi

Japandi to styl, który swój początek ma w aranżacji wnętrz. To połączenie elementów designu japońskiego ze skandynawskim. Jeśli chcemy postawić na styl Japandi w aranżacji ogrodu zimowego, to przede wszystkim stawiamy na skandynawskie meble wykonane z jasnego drewna lub japońskie, nieco bardziej wyrafinowane, charakteryzujące się malowanym drewnem i zakrzywionymi kształtami. Jeśli połączymy oba style, wprowadzimy nieco kontrastu, co będzie wyglądać bardzo oryginalnie. Do tego donice, np. ze słomy, dywan w neutralnym kolorze beżu i dużo zieleni. Otoczenie ogrodu zimowego również powinno być zielone. W stylu Japandi w ogrodzie stawiamy głównie na świerki, sosy, jodły, jałowce, kosodrzewiny, wrzosy, tawuły, jaśminowce i trawy ozdobne.

Ogród zimowy i zadaszenie tarasu - trendy 2022

Trendy ogrodowe 2022

Trendy ogrodowe 2022 mogą zaskoczyć niejednego znawcę ogrodnictwa. Tym razem odkładamy na bok sztywne ramy, równo przycięte krzewy i trawniki koszone prosto pod linijkę. Czas na powrót do natury! Zamiast symetrii i geometrii, stawiamy na naturę i minimalizm. Jest jedna, ogromna zaleta tego kierunku – zaoszczędzimy sporo czasu na pielęgnacji. W 2022 modne będą łąki ogrodowe i aranżacje powstałe przy niewielkiej ingerencji z naszej strony. Ci, którzy nie przepadają za pracami ogrodowymi, mogą odetchnąć z ulgą.

Ogród zimowy i zadaszenie tarasu - trendy 2022
fot. pexels.com

Warzywa i zioła – trendy ogrodowe 2022

Decydując się na budowę ogrodu zimowego, niektórzy decydują się na stworzenie w nim części… kuchennej. Nie jest to dość powszechne rozwiązanie, ale spotykamy się z nim coraz częściej. Idealnym uzupełnieniem takiego przeznaczenia ogrodu zimowego będzie zaaranżowanie otoczenia ogrodu zimowego na tzw. “ogród jadalny”. Ogrody jadalne cieszą się rosnącym zainteresowaniem w ciągu ostatnich dwóch lat. To właśnie czas pandemii sprawił, że ogrody pełne warzyw i ziół stały się znowu bardzo popularne. Jeśli jakość gruntu nie pozwala na wyhodowanie w ziemi własnych warzyw i ziół, to możemy postawić na specjalne pojemniki lub doniczki. Interesującym rozwiązaniem, również pod względem wizualnym, jest łączenie warzyw, ziół i roślin ozdobnych zwłaszcza, gdy zestawimy ze sobą różne kolory i faktury.

Przeczytaj także:

Jak stworzyć taras w stylu prowansalskim?

taras w stylu prowansalskim