Strona Główna » Zadaszenie tarasu z poliwęglanu, szkła, drewna czy pleksi? Co wybrać?
O tym, że warto postawić na zadaszenie tarasu, chyba nie musimy już nikogo przekonywać. Wiele osób jednak zastanawia się, na jaki rodzaj zadaszenia postawić. Czy odpowiednie będzie zadaszenie tarasu z poliwęglanu, czy lepiej postawić na szkło, pleksi lub drewno. Podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów, w tym najważniejszy, czyli kwestie pogodowe w Polsce. Czym różni się nowoczesne zadaszenie tarasu z poliwęglanu od stylowego zadaszenia drewnianego lub tego z pleksi? Podpowiemy Wam, które najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!
Kiedy podejmiemy już decyzję o tym, czy chcemy zainwestować w zadaszenie tarasu, nadchodzi czas na to, by pomyśleć nad tym, jaką technologię wykonania takiego zadaszenia wybrać. Można postawić na konstrukcję drewnianą lub bardziej nowoczesną. Zadaszenie tarasu może być wykonane z poliwęglanu, pleksi, drewna, szkła hartowanego lub może być w całości drewniane. Jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania?
Zanim przejdziemy do samego zadaszenia, a właściwie jego pokrycia, warto wspomnieć, że podstawą jest konstrukcja, czyli stelaż, który będzie podtrzymywał całość. W naszym kraju najpopularniejsze są konstrukcje drewniane lub aluminiowe. Na stelaż drewniany częściej decydują się osoby, które mają domy wybudowane w tradycyjnym stylu lub z drewnianymi elementami. Aluminiowe konstrukcje są praktyczniejsze i doskonale pasują do nowoczesnych budynków i prostych brył. Drewniane stelaże są droższe od tych aluminiowych i zazwyczaj trzeba przygotować je na wymiar. Zaletą drewnianych konstrukcji jest na pewno to, że są ponadczasowe – drewno nigdy nie wychodzi z mody, ale nie pasuje do każdego budynku.
Zadaszenie tarasu wykonane na aluminiowej konstrukcji idealnie pasuje do większości prostych, nowoczesnych budynków. Ma przewagę nad konstrukcją drewnianą, ponieważ stelaż aluminiowy jest tańszy i praktyczniejszy. Ma dużą wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, promienie słoneczne, czy opady atmosferyczne i jest o wiele lżejszy. Do konstrukcji aluminiowej świetnie pasuje zadaszenie tarasu z poliwęglanu lub szkła. Ponadto, można ją dowolnie pomalować, więc bez problemu jeszcze lepiej dopasuje się do stylu domu.
Decydując się na aluminiową konstrukcję, należy pamiętać o regularnej konserwacji. O prawidłowej konserwacji zadaszenia tarasu przeczytasz w naszym artykule: Konserwacja zadaszenia tarasu
Najbardziej praktyczne jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które doskonale przepuszcza światło. Wyglądem przypomina szkło, ale jest lżejsze i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. To obecnie też najpopularniejsze rozwiązanie wśród mieszkańców naszego kraju. Na zadaszenie tarasu z poliwęglanu warto się zdecydować, gdy zależy nam na słonecznym tarasie, nieograniczonym dostępie światła słonecznego, ale chcemy jednocześnie zabezpieczyć się przed ewentualnym deszczem. Poliwęglan jest wytrzymały na czynniki atmosferyczne, potrafi doskonale wkomponować się i dopasować do większości budynków. Jest odporny na gradobicie i silne nawałnice. Będzie doskonale spełniał swoją funkcję przez długie lata. Zadaszenie tarasu z poliwęglanu to połączenie funkcjonalności i estetyki, dlatego też jest najpopularniejszym wyborem w polskich ogrodach.
Ci, którym zależy na tym, by zadaszenie było przezroczyste, decydują się czasami na szklane zadaszenie tarasu. Do wykonania takiego zadaszenia potrzeba szkła hartowanego, które jest o wiele bezpieczniejsze niż zwykłe szkło. Szkło hartowane przepuszcza światło i ma dużą wytrzymałość. Należy dokładnie zapoznać się z parametrami materiału – zadaszenie tarasu wymaga np. zimą usunięcia z niego nadmiaru śniegu. Szkło musi być wytrzymałe tak, żeby można było po nim chodzić. Szkło szybko się nagrzewa i jest o wiele droższe od zadaszenia tarasu z poliwęglanu.
Zadaszenie tarasu wykonane z drewna to najczęściej popularna pergola. Największą wadą takiego zadaszenia jest to, że nie chroni ono przed deszczem. Na tarasie możemy więc przebywać wyłącznie w czasie bezdeszczowej pogody. Kłopotliwa jest również konserwacja takiego zadaszenia. Trzeba też pamiętać o regularnym zabezpieczaniu go przed wilgocią.
Zadaszenie tarasu z pleksi to rozwiązanie, które może trochę przypominać poliwęglan, jednak jest zasadnicza różnica – jakość. Pleksi to materiał, który jest tańszy od poliwęglanu, jednak ma sporo wad. Jest średniej jakości, może łatwo się rysować i prezentuje się nieco gorzej niż poliwęglan. Dla estety wizualna różnica jest mocno odczuwalna. Widać, że to tańsza alternatywa. Lepiej jest więc dopłacić, by móc w pełni cieszyć się z piękna i funkcjonalności swojej strefy relaksu.
Przeczytaj także: